CNN Prima News nouzový stav

nouzový stav

Výpis příspěvků ke štítku „nouzový stav“

Rusko vyhlásilo výjimečný stav. Ve Voroněžské oblasti explodoval sklad s výbušninami

Aktualizováno

Ruské úřady vyhlásily výjimečný stav v části Voroněžské oblasti, kde před tím podle nich trosky sestřelených ukrajinských dronů spadly na sklad, jenž začal hořet a začaly v něm explodovat výbušniny. Informovala o tom ruská agentura TASS. Web Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje z ukrajinské tajné služby SBU píše, že útočily ukrajinské drony a exploze otřásly muničním skladem. Oblastní gubernátor Alexandr Gusev na platformě Telegram sdělil, úřady evakuují některé obyvatele v Podgorenském okrese a nikdo nebyl zraněn.

Poslední slova pilotů a pak mrazivé ticho. Nahrávka odhalila okamžiky před havárií letadla

Mrazivá nahrávka odhaluje poslední okamžiky před tím, než soukromé letadlo havarovalo na dálnici na americké Floridě. Po nárazu stroj explodoval a zachvátily jej plameny. Piloti řídicí věž těsně před nárazem klidným hlasem informují o nouzové situaci, poté se rozhostilo ticho, píše deník Sun. Při tragédii zahynuli oba piloti, dalším třem lidem na palubě se podařilo plamenům uniknout.

Kanada bije na poplach. Zemi spaluje přes 1000 požárů, ve městě Yellowknife začala evakuace

Aktualizováno

Severem Kanady se dál rychle šíří lesní požáry. Úřady vyzvaly obyvatele města Yellowknife, které je s 20 000 obyvateli centrem teritoria Severozápadní území, aby začali s evakuací. Žádají, aby lidé z města odešli do pátečního poledne místního času (20:00 SELČ), uvedla kanadská veřejnoprávní stanice CBC. Kanada zažívá nejhorší sezonu lesních požárů v historii, v celé zemi hoří více než 1 000 aktivních požárů, z toho 230 v Severozápadním území, uvádí Reuters.

Lex Ukrajina, milostivé léto a třídy pro dětské uprchlíky. Senát schválil zákony

Ubytovávání a registraci uprchlíků z Ukrajiny i po skončení nouzového stavu umožní novela, kterou v pátek schválil Senát. Norma řeší i dávky běžencům. Senátoři kývli také na opakování takzvaného milostivého léta, které umožní některým dlužníkům v exekuci splatit závazky bez úroků nebo penále. Další přijatou změnou je, že školy budou moci v příštím školním roce vytvářet třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou místa v běžných třídách.

Schváleno. Ukrajinští uprchlíci dosáhnou na přístřeší a dávky i po konci nouzového stavu

Ministerstva a další úřady budou i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků. Předpokládá to vládní novela tzv. lex Ukrajina, který v úterý schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Vláda prodloužila nouzový stav do konce června. K čemu slouží?

Vláda ve středu prodloužila nouzový stav o dalších 30 dnů, tedy do konce června. Sněmovna na prodloužení stavu nouze kývla minulý týden ve čtvrtek na mimořádné schůzi. Zásadním argumentem byl fakt, že je nutný i kvůli naplnění zásobníků s plynem. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tehdy ujistil, že kabinet požádal o tento krok naposled.