reklama

Havlová: Asi už bych se měla vzpamatovat. Třeba prodat Václavovo auto a začít žít

Je to deset let, co zemřel prezident Václav Havel. Jeho žena Dagmar ale stále pokračuje v jeho odkazu. „Myslím si, že si to zaslouží nejen Václav, ale i naše republika,“ uvedla Havlová pro CNN Prima NEWS. S nadací Vize 97 již stihla mnoho věcí. Mimo jiné například výstavu, která připomíná život prvního českého prezidenta.

reklama

Jeho odkaz Havlová šíří i v zahraničí. „Zvláště v Peru to měli dobře uspořádané. Udělali lavičku na nádherném místě u moře, to by se Vaškovi moc líbilo. Peruánští občané mi posílají fotky, jak tam diskutují,“ líčila Havlová.

V Peru uváděla Havlová i hru svého manžela. „Jeho hry se ve světě víc vnímaly, lidé je víc chápali, i když nikdy nežili v totalitním režimu,“ řekla. V New Yorku se 28. září slaví den na počest prvního českého prezidenta. Letos se tam měla konat dražba pro tamní pobočku knihovny Václava Havla. „Já jsem měla přeletět z Peru do New Yorku, ale byl tam lockdown a nikdo tam nesměl přicestovat,“ popsala Havlová s tím, že například loni se tam vydražil popelník za šest tisíc dolarů.

Havlová byla také v Aténách. „Tam jsem inaugurovala lavičku Václava Havla. Měl tam proslov i primátor, což je velká pocta,“ řekla.

Deset let bez Václava Havla Dagmar prý vyplnila prací. „Zřejmě jsem se tou vytížeností snažila zahnat smutek a vzpomínky. Asi už bych se měla vzpamatovat a třeba prodat jeho auto,“ řekla s tím, že by měla začít žít svůj život, ale že neví, z jaké strany to uchopit.

Na svého manžela prý často myslí. „Chybí mi naše debaty a porady s ním, blízkost a důvěra,“ vzpomínala. Na Václavovi prý nejvíce obdivovala jeho vzdělanost, rozhled a schopnost poradit v každé situaci. Nejdůležitější na jeho odkazu je podle ní nadějeplnost. „Moc mě mrzí, že už tu není, protože by o téhle době napsal krásnou hru,“ řekla Havlová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama