CNN Prima News prezident

prezident

Výpis příspěvků ke štítku „prezident“

Zelenskyj: Boje v okolí Charkova jsou tvrdé. Ostřelování města si vyžádalo dvě oběti

Intenzivní ostřelování Charkovské oblasti ruskou armádou pokračuje a má dvě oběti, uvedly ukrajinské úřady. Boje s ruskými vojáky jsou velmi tvrdé, řekl Zelenskyj. Dodal, že vojska jeho země svádí tvrdé boje o sedm vesnic v pohraničí u Charkova. Rusko pak podle svého ministerstva obrany v oblasti obsadilo pět příhraničních vesnic. Moskva také tvrdí, že Ukrajina za posledních 24 hodin v bojích v různých částech země ztratila stovky vojáků. Uvedly to agentury Reuters a TASS.

PŘEHLEDNĚ: Změny, které přináší důchodová reforma schválená vládou. Na co se připravit?

Vláda v úterý schválila návrh zákona s reformou penzí. Důchodová novela, která obsahuje jedenáct opatření, počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů, minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí. Normu dostane Sněmovna. Jaké změny by začaly platit v případě schválení novely poslanci, senátory a prezidentem? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Kulidakis: Schůzka u Pavla byla past. ANO tam huplo samo, rochní se v bahýnku, míní Schmarcz

Schůzka opozice a vlády u prezidenta Petra Pavla byla nastražená past na hnutí ANO, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Thomas Kulidakis, podle nějž opoziční subjekt jedná správně. Podle komentátora Martina Schmarcze však ANO do této politické pasti „hupslo samo a ještě se v tom bahýnku rochní“. Hnutí se prý vydalo do boje proti populárnímu prezidentovi namísto střetu s nepopulární vládou.

Vstup Ukrajiny do EU je i v zájmu Česka, řekl Steinmeier. Pavel zmínil napojení na Německo

Česko má zájem na prohlubování spolupráce s Německem v energetice, vědě, výzkumu a vývoji, digitalizaci i kybernetické bezpečnosti. Po jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem v Praze to řekl jeho český protějšek Petr Pavel. Německo je podle něj strategickým partnerem. Hlavy států se sešly u příležitosti blížícího se výročí 20 let od vstupu Česka do Evropské unie. Steinmeier uvedl, že rozšíření EU o Ukrajinu, Moldavsko či země západního Balkánu je strategickým zájmem obou zemí.

Dostálová ostře o schůzce k důchodům: Podraz Hradu. Bartoš mluvil o vykrucování Havlíčka

Nebývale ostře zhodnotila diskutovanou schůzku vlády a opozice u prezidenta Petra Pavla k důchodové reformě místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová (za ANO). Podle ní šlo při zveřejnění zápisu z jednání o podraz, protože takový dokument má být verifikován oběma stranami. Slova zazněla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale oponoval a zkritizoval „vykrucujícího se“ Karla Havlíčka (ANO).

ANO se na schůzi o důchodech nebránilo, tvrdí zápis z Hradu. Rakušan to chápe, Havlíček zuří

Zástupci koalice a hnutí ANO se během březnového jednání o důchodech na Hradě nejen shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, ale opoziční subjekt zároveň nezpochybnil ani nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do penze. Vyplývá to ze záznamu o schůzce mezi prezidentem Petrem Pavlem a zástupci vlády i opozice. Podle dokumentu však ANO nemělo souhlasit s konkrétním mechanismem navrženým vládou. Největší opoziční hnutí v uplynulých týdnech shodu popíralo. Zveřejněný zápis 1. místopředsedu ANO Karla Havlíčka šokoval, naopak ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se kroku Hradu – vzhledem ke zpochybňování průběhu schůzky – nediví.

Rozdělené hlasování o pomoci? Ostuda pro svět, nechápe Zelenskyj plán Kongresu USA

Americká Sněmovna reprezentantů bude tento týden projednávat uvolnění peněz na pomoc Izraeli a Ukrajině jako samostatné zákony. Hlasovat by o nich zákonodárci mohli do konce týdne, uvedl v pondělí republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novém rozhovoru rozdělení pomoci odsoudil jako „čirou politiku a ostudu pro svět a demokracii“.