HDP

Výpis příspěvků ke štítku „HDP“

Další možnost, jak se zapojit do obrany země. Poslanci schválili dobrovolné předurčení

Obyvatelé zřejmě získají další možnost, jak se zapojit do obrany Česka. Takzvané dobrovolné předurčení zavede vládní novela branné legislativy, kterou v pátek schválila Sněmovna hlasy poslanců koalice a opozičního hnutí ANO. Další opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí. Předloha upravuje také třeba odměňování vojáků v aktivní záloze a umožní ministerstvu obrany využívat údaje z informačních systémů veřejné správy k obrannému plánování i mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav. Novelu nyní dostane k posouzení Senát. Sněmovna zároveň schválila každoroční vynakládání aspoň dvou procent HDP na obranu.

Němci chudnou. Čekají nás těžké časy, řekl tamní ministr hospodářství. Může za to Putin

Hospodářský růst v Německu letos kvůli energetické krizi výrazně zpomalí a dosáhne 1,4 procenta, v příštím roce pak hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta klesne. Řekl to ministr hospodářství Robert Habeck, který představil aktualizovaný hospodářský výhled německé vlády. Německo bude podle ministra nadále bojovat s inflací, která letos podle vládního výhledu vystoupí na osm procent. V příštím roce klesne inflace pouze nepatrně a dosáhne sedmi procent.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Schillerová se opřela do vlády: Jen se vymlouváte, nikdo vám nevěří. Kalousek rázně reagoval

Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila výhled Česka ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. Koho je to chyba? Vládní a opoziční politici se nemohou shodnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) viní vládu expremiéra Andreje Babiše (ANO), což Stanjurova předchůdkyně a šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová považuje za absurdní. Do hádky na sociálních sítích se vložil i někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V diskusi se zastal Stanjury.

Ekonom: Varovný prst Fialově vládě. Česku hrozí fatální energetická krize a horší rating

Poslední varování Fialově vládě, reaguje ekonom Lukáš Kovanda na zhoršení ratingového výhledu dluhu České republiky ze strany agentury Moody’s. Důvodem je velká závislost na ruském plynu, kvůli které hrozí Česku „fatální energetická krize“. Podle ekonoma Česku navíc chybí dlouhodobější plán ozdravování veřejných financí. Kovanda zároveň vysvětluje, co zhoršení výhledu fakticky znamená a proč se jedná o velmi nepříznivou zprávu.