reklama

HDP

Výpis příspěvků ke štítku „HDP“

Konec klasických aut tvrdě dopadne na český průmysl. Povede to k propouštění

Už za 14 let by se v Evropské unii neměla produkovat auta vyrábějící emise, rozhodla před několika dny Evropská komise. Automobilový průmysl je přitom největší průmyslové odvětví v České republice a představuje až devět procent celkového HDP země. Sektor rovněž zaměstnává statisíce lidí, proto bude mít unijní rozhodnutí nejtvrdší dopady možná právě na Česko. Především subdodavatelské firmy se bojí o své zakázky, což může vést k propouštění. Elektromobilita však sáhne do kapes také ostatním Čechům.

Nedostatek námořníků, bot i léků. Co vše může způsobit katastrofální situace v Indii?

Indie se stále potýká s druhou vlnou pandemie a zaznamenává nejvyšší denní přírůstky nakažených na světě. Problém to není jen pro zdraví tamních obyvatel, ale co se týče exportu léků a surovin také pro většinu ostatních zemí. Komplikace hrozí i v lodní a letecké dopravě, kolaps může nastat v dodávkách bot i dalšího textilního zboží. Indie se navíc kvůli zavedenému lockdownu v minulém roce potýká po více než čtvrtstoletí s propadem HDP.

Česká ekonomika neporoste tak rychle, jak se čekalo. MMF zhoršil výhled i pro Slovensko

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní počítá s růstem o 4,2 procenta, zatímco loni na podzim čekal vzestup o 5,1 procenta. Fond to uvedl ve svém jarním výhledu. Výrazně hůř si povede i Slovensko, kterému fond zhoršil výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na letošní rok na 4,7 procenta z podzimní prognózy 6,9 procenta.

Zvýšení daní se nevyhneme, krizi nevyřešíme šetřením, tvrdí Národní rozpočtová rada

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady (NRR) připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je podle ní přitom patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou rada zveřejnila ve čtvrtek. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že to bude až o rok později.

České hospodářství si ve třetím čtvrtletí vedlo lépe, než se původně odhadovalo

Výkon tuzemské ekonomiky se od července do září mezičtvrtletně zvýšil o 6,9 procenta. První odhady statistiků hovořily o 0,7 procentního bodu slabším růstu hrubého domácího produktu. V meziročním srovnání se pak české hospodářství propadlo jen o pět procent a nikoli o 5,8, jak vyplývalo z předběžných čísel. V úterý to uvedl Český statistický úřad.

Ekonomika Evropské unie klesne kvůli koronaviru o 7,4 procenta

Propad ekonomiky Evropské unie, tvrdě zasažené opatřeními proti šíření nového koronaviru, bude proti dosavadním odhadům letos mírnější. I tak ale dosáhne rekordních 7,4 procenta. Naproti tomu oživení v příštím roce bude po druhé vlně pandemie ve srovnání s předchozími odhady výrazně pomalejší a růst dosáhne jen 4,1 procenta.

Covid posílil očkovací konspirace: Bohaté národy více věří nesmyslům kolem vakcín

„Očkování způsobuje autismus. Politici podléhají farmaceutické lobby, a proto vlády platí firmám miliardy dolarů za předražené vakcíny, které škodí lidskému zdraví. Bill Gates prosazuje očkování, aby mohl dětem implantovat mikročipy, jimiž by ovládal jejich vývoj.“ To jsou jen některé příklady vědecky nepodložených domněnek a hoaxů, které se mohutně šíří v souvislosti s tématem koronavirové pandemie a debatou o očkování. Tyto dezinformace přitom ani zdaleka nejsou specifikem jen v ekonomicky zaostalých zemích, jak by možná mnozí předpokládali.

reklama