HDP

Výpis příspěvků ke štítku „HDP“

Němci chudnou. Čekají nás těžké časy, řekl tamní ministr hospodářství. Může za to Putin

12. října 2022 21:09

Hospodářský růst v Německu letos kvůli energetické krizi výrazně zpomalí a dosáhne 1,4 procenta, v příštím roce pak hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta klesne. Řekl to ministr hospodářství Robert Habeck, který představil aktualizovaný hospodářský výhled německé vlády. Německo bude podle ministra nadále bojovat s inflací, která letos podle vládního výhledu vystoupí na osm procent. V příštím roce klesne inflace pouze nepatrně a dosáhne sedmi procent.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

3. října 2022 06:01

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Schillerová se opřela do vlády: Jen se vymlouváte, nikdo vám nevěří. Kalousek rázně reagoval

6. srpna 2022 18:03

Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila výhled Česka ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. Koho je to chyba? Vládní a opoziční politici se nemohou shodnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) viní vládu expremiéra Andreje Babiše (ANO), což Stanjurova předchůdkyně a šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová považuje za absurdní. Do hádky na sociálních sítích se vložil i někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V diskusi se zastal Stanjury.

Ekonom: Varovný prst Fialově vládě. Česku hrozí fatální energetická krize a horší rating

6. srpna 2022 11:23

Poslední varování Fialově vládě, reaguje ekonom Lukáš Kovanda na zhoršení ratingového výhledu dluhu České republiky ze strany agentury Moody’s. Důvodem je velká závislost na ruském plynu, kvůli které hrozí Česku „fatální energetická krize“. Podle ekonoma Česku navíc chybí dlouhodobější plán ozdravování veřejných financí. Kovanda zároveň vysvětluje, co zhoršení výhledu fakticky znamená a proč se jedná o velmi nepříznivou zprávu.

Paroubek: Fialova vláda nás zadluží až o bilion, Stanjura není žádný odborník

17. listopadu 2021 06:33

Novou vládu Petra Fialy (ODS) nečeká v otázce státních financí nic lehkého. Před volbami slibovala jím vedená koalice Spolu, že vylepší dluh státní kasy, kterou způsobila končící vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Plány nového kabinetu ovšem kritizuje bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval, že nový kabinet může naopak navýšit státní dluh až o bilion korun. Pravděpodobného ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) navíc podle svých slov nepovažuje za finančního odborníka.