reklama

KOMENTÁŘ JAKUBA HOLCE: Sklady u dálnice potřebujeme, pandemie je důkazem

Sklad, ilustrační obrázek
Foto:

V této době vidíme, jak dokáže pandemie nabourat všechny zaběhnuté dodavatelské řetězce. Krize kolem COVID-19 nám jasně ukazuje i velké nevýhody globalizace. Neřešíme jen to, s jakou rychlostí se virus rozšířil po celém světě a jak se masivně projevil ve všech koutech zeměkoule. Globalizace nám ale ukázala i další slabiny, o kterých jsme v logistice do teď nepřemýšleli. Píše Jakub Holec, jednatel společnosti 108 Agency.

reklama

Sklady na poli u dálnice a všude kamiony...

Doufám, že si většina z těch, kteří donedávna kritizovali další výstavbu distribučních center a skladů uvědomí, že díky těmto nemovitostem naše společnost může fungovat i v době omezení, která se opakovaně vrací. Že naše samoobsluhy jsou stále velmi dobře zásobovány potravinami a na e-shopech je k dispozici potřebné zboží. Díky skladům a logistickým společnostem můžeme fungovat bez výraznějších restrikcí. Uvědomili jste si někdy, jak je logistika vlastně důležitá? Mrzí mě, že na to většina lidí (snad) přijde až teď. Budu ale rád za každého člověka, který změní názor. Sklady okolo měst potřebujeme a doufám, že změníme pohled do budoucna a budeme další výstavbu podporovat. Ne ji jen házet klacky pod nohy, jak se to děje posledních deset let.

S příchodem pandemie jsme řešili výhradně krátkodobé pronájmy

A tím nemyslím Airbnb. Ale požadavky našich zákazníků na dočasné uložení jejich zboží. Nejsou to jen potravinové řetězce a e-commerce, kde se dá tato poptávka po prostorech očekávat. Lidé si samozřejmě udělali nějaké zásoby, ale naprostá většina z nich doma opět začala vařit. Díky e-commerce společnostem stále fungujeme, jakoby se nic nedělo. Stále si můžeme veškeré zboží objednat online a neřešit uzavřené kamenné prodejny. Nicméně prostory potřebují i další klienti, kteří aktuálně řeší problém se zbožím, které není kam složit. Jsou to všichni ostatní, na které dolehlo uzavření obchodů a provozoven. Prodejci sportovního vybavení, fashion řetězce ale i DIY prodejny. Všechno toto zboží musí být někde uskladněno. Řešili jsme s kolegy několik podobných problémů a snažili jsme se našim klientům pomoci a minimalizovat jejich rizika a samozřejmě i dodatečné náklady.

Nové výzvy pro dodavatelský řetězec

To je dodavatelský řetězec just-in-time, který se snaží eliminovat zásoby a dodávat zboží pravě včas, kam je potřeba. Ano, má to své silné stránky – eliminujeme zásoby a požadavky na větší skladové prostory. Zboží se snažíme točit, aby leželo na skladě co nejkratší dobu. Proto jsme byli v poslední době svědky konsolidace distribučních center do stále větších a větších skladů, ze kterých se mnohokrát provádí zásobování i do více zemí najednou. Tento model je pak hlavně rozšířen v segmentu automotive, kde je v továrně k dispozici vždy jen několik dílů k okamžité montáži a další díly jsou teprve na cestě do továrny. S touto situací nikdo nepočítal a myslím, že budeme muset zásadně přehodnotit celý dodavatelský řetězec, abychom se do budoucna vyhnuli úzkým místům.

Bez logistiky nefunguje dodavatelský řetězec

Velké poděkování patří tvrdé práci logistických společností a především jejich zaměstnancům. Pravě oni pracují i v těžkých chvílích pro nás pro všechny, abychom měli čerstvé potraviny nebo léky včas doma.

Ve 108 AGENCY se specializujeme na průmyslové nemovitosti a pro naše klienty jsme během 11letého působení na českém trhu zprostředkovali prodej a pronájem více 6.620.000 m2 industriálních prostor. Pokud potřebujete řešit navýšení či optimalizaci skladových kapacit nebo potřebujete jen poradit, obraťte se na nás.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama