reklama

Honda vybaví svá auta „rouškou“. Nový filtr má zachytit prach, pyl i koronavirus

Japonská automobilka Honda začne ve všech svých nových modelech nabízet vylepšený kabinový filtr. Ten se skládá hned ze čtyř vrstev, které mají zabránit nejen průniku prachu či pilu do interiéru vozu, ale i koronaviru. K mání bude tato výbava i na českém trhu.

reklama

Když jde o sociální distanc, je osobní auto bezpečným dopravním prostředkem. I na jeho palubu se však ve výjimečných případech koronavirus dostane. Mohlo by například stačit, aby těsně před průjezdem vozu kýchnul nakažený chodec na přechodu. Právě proti podobným případům teď Honda nasadí „roušku“ vlastním vozům.

Jde o kabinový filtr, který se skládá hned ze čtyř vrstev. První dvě jsou vyrobené z mikrovlákna a mají zachytit prach nebo pyl. Třetí vrstva je opatřena aktivním uhlím, které slouží k další filtraci zejména menších částic a škodlivých plynů. Čtvrtá vrstva, jež je vyrobena z ovocných extraktů, si má podle Hondy poradit téměř se 100 procenty virů přenášených aerosolem.

„Teď, když je společnost víc než kdy jindy poučena o dopadu bakterií a virů, dá se očekávat, že poptávka po podobných řešeních na ochranu posádky rychle poroste,“ řekl Eiichi Hino, prezident evropského oddělení japonské Hondy.

Posádka by se ale podle automobilky neměla od okolního světa izolovat úplně. Firma zveřejnila i další rady pro bezpečné cestování, které zahrnují také časté větrání. Čím více čerstvého vzduchu proudí do kabiny, tím více se ředí aerosol, v němž se může virus přenášet. Dá se tedy předpokládat, že by lidé měli například ve městě s větší koncentrací chodců spoléhat na filtr a mimo něj větrat.

Honda v Evropě nabídne novou technologii ve všech svých modelech. K mání bude i na českém trhu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama