virus

Výpis příspěvků ke štítku „virus“

Po nákaze aljašskými neštovicemi zemřel muž. Co nové onemocnění způsobuje a jak se šíří?

Na Aljašce bylo zaznamenáno první úmrtí po nákaze aljašskými neštovicemi. O viru, který způsobuje kožní léze, zatím není známo příliš mnoho informací, od roku 2015 bylo totiž zaznamenáno pouhých sedm případů. Podle vědců ale mohlo být nákaz daleko více, jen nebyly diagnostikovány. Podívejte se, co virus způsobuje, jaké jsou jeho příznaky a jak se šíří.

Muž zemřel po vypití ovocné šťávy. WHO varuje před virem se smrtností až 75 procent

Muž z Bangladéše zemřel poté, co vypil syrovou datlovou šťávu. Testy odhalily, že se v ní vyskytoval velmi nebezpečný virus nipah, který způsobuje akutní respirační onemocnění a encefalitidu, informovala agentura Reuters. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento virus již v minulosti zařadila na seznam patogenů s pandemickým potenciálem. Jeho smrtnost dosahuje hodnoty až 75 procent a neexistuje na něj žádná léčba ani vakcína.

PŘEHLEDNĚ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak rozeznat příznaky od covidu?

Hygienici napříč Českou republikou hlásí významný nárůst chřipkových a respiračních onemocnění. Počet nakažených již překročil hranici epidemie, některé nemocnice proto omezují návštěvy na lůžkových odděleních. Kromě zmiňované chřipky by se však lidé měli mít na pozoru i před covidem. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozeznat a co pro ochranu svého zdraví můžete udělat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý přehled všeho důležitého.

Chřipka zastínila covid. Počet nemocných raketově roste, v jakých skupinách nejvíce?

Počet akutně respiračních infekcí v České republice raketově roste. Nejvíce se lidé nakazí chřipkou, a jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), její detekce se pohybuje nad epidemickým prahem. Největší nárůst odborníci zaznamenali zejména u dětí, pokles naopak evidují u seniorů ve věku nad 65 let. Na druhé straně se v podstatně menší míře vyskytuje covid. Jak se proti onemocnění bránit a jaké jsou příznaky?

Čínští vědci „vytvořili“ koronavirus se stoprocentní smrtností. Šílené, nechápou experti

Čínští vědci prováděli experimenty se zmutovaným kmenem koronaviru, který napadá mozek a u myší měl stoprocentní smrtností. Připustili také riziko jeho přenosu na člověka. Experti však studii kritizovali pro neuvedenou úroveň biologické bezpečnosti a vyjádřili obavy, že by se výzkum „mohl zvrtnout“. Epidemiolog Roman Prymula v takové studii nevidí přínos a pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že v případě úniku z laboratoře by mohla být ohrožena existence lidstva.

Nakažených je násobně víc, než ukazují testy, varují experti. Jaké jsou příznaky covidu?

Respirační onemocnění jsou na vzestupu a tento trend bude pokračovat, uvedl na sociální síti X generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nárůst počtu případů očekávají také epidemiolog Roman Prymula a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Prymula podotkl, že počet nakažených koronavirem je v současnosti několikanásobně vyšší, než ukazuje testování. Podívejte se, jaké jsou příznaky chřipky a koronaviru a komu hrozí takzvaný postcovidový syndrom.

Prymula popsal výhody nosní vakcíny. Může nahradit standardní metody očkování?

Hlavní výhody takzvané nosní vakcíny proti covidu popsal ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Uvedl, že by mohla být vhodnou variantou pro děti či jedince s poruchou srážlivosti krve, a rovněž promluvil i o možnosti celkového nahrazení standardní metody očkování. Odborník rovněž načrtnul možný vývoj v otázce respiračních onemocnění na začátku nového roku.

Vědci varují před „zombie“ nemocí jelenů. Zkoumají přenos na lidi, podobný virus už zabíjel

Američtí vědci varují, že smrtelný virus přezdívaný „zombie nemoc“, který napadá zejména jeleny, by potenciálně mohl nakazit i člověka. Minulý měsíc strážci v americkém Yellowstonském národním parku poprvé zjistili přítomnost choroby u uhynulého kusu zvěře, čímž se potvrdily jeho smrtelné účinky. Expert spatřuje podobnosti s nemocí šílených krav, která při epidemii ve Velké Británii zapříčinila smrt 178 lidí.