
Češi dobyli Las Vegas: Pokerové hvězdy Kabrhel a Sklenička si odvážejí desetimilionové výhry
Cestovat znamená poznávání vzdálených zemí, kultur a zvyků, ale také hrozbu infikace cizími bakteriemi či viry, na které, na rozdíl od místních obyvatel, nejsou Češi zvyklí. Právě kontakt s neznámou „mikroflórou“ bývá často příčinou zažívacích potíží a průjmů. Jak jim předejít, případně jak si s nimi poradit i daleko od domova, radí s nastupující sezónou dovolených odborníci z České gastroenterologické společnosti (ČGS).
V kraji Piemont na severozápadě Itálie byly objeveny dvě těžce zanedbané nizozemské děti ve věku šest a devět let. Podle italských médií žili sourozenci v izolaci na odlehlém statku ve vesnici s 1 300 obyvateli severovýchodně od Turína. Soudce rodičům děti odebral, píše agentura APA.
Čína dodnes nesdílela důležité informace o vzniku koronaviru SARS-CoV-2, a tak stále není možné říci, jak přesně pandemie covidu-19 propukla. S odkazem na zprávu poradního orgánu, kterou v pátek zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), to uvedla agentura DPA. Organizace po Pekingu požaduje další informace, mimo jiné o zvířatech prodávaných na tržišti ve Wu-chanu i o biologické bezpečnosti v tamních laboratořích.
Muž v Bavorsku zemřel na nákazu vzácným bornavirem, další bojuje o život na jednotce intenzivní péče. Informovala o tom německá média. Bornaviry způsobují akutní zánět mozku, německý Zdravotní ústav v současnosti zjišťuje, kde se muži virem nakazili
V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.
Na potravinový trh se dostaly závadné výrobky. Ke stažení z prodeje muselo přistoupit hned několik obchodních řetězců. Závadou byla například virová kontaminace nebo výskyt plísní.
V některých částech Ruska se šíří záhadné onemocnění. Pacienti trpí vysokými horečkami a silným kašlem, který je doprovázen vykašláváním krve. Lékaři zatím neurčili původce nemoci.
Současná evropská móda zvaná boj proti dezinformacím má hned několik slabin a problematických míst. Jednak – a to je potřeba si otevřeně přiznat – má jen pramálo společného se skutečnou demokracií, byť se často tvrdí, že s dezinformacemi je třeba bojovat právě proto, abychom demokracii ochránili. Největší riziko ale spočívá v tom, že co se v určitém okamžiku jeví jako jasná dezinformace, může se už o pár let později ukázat jako čistá pravda. Některé zdánlivě lživé zprávy se totiž jako pravdivé ukážou až časem. Anebo to klidně může být i naopak...
Tým čínských vědců objevil u netopýrů nový koronavirus, u něhož existuje riziko, že se ze zvířete přenese na člověka, informuje The Economic Times s odkazem na vědecký časopis Cell. Patogen je stejně jako SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid, schopný navázat se na enzym ACE2 a proniknout do lidských buněk.
Praktičtí lékaři v Česku přestávají fungovat jako první stupeň a lidé hned pádí do nemocnice nebo k specialistům, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Obcházení praktika by podle něj vyřešilo zvýšení poplatků. Epidemiolog také nastínil, v čem mohou být mrazy prospěšné.
Na ostrově Madeira hlásí výskyt infikovaného komára virem horečky dengue. Úřady tvrdí, že situaci mají pod kontrolou, přesto nabádají k preventivním krokům a opatrnosti. V minulosti se tento druh komára vyskytl i v Česku.
Nejčastější příčina infekcí dýchacích cest u dětí? Respirační syncyciální nebo také syncytiální virus. Především v zimních měsících se šíří rychle a leckdy působí vážné zdravotní obtíže a nemoci, například zápal plic. Jak viry, které kromě těch nejmenších ohrožují také seniory a chronicky nemocné, včas rozpoznat a jak se jim bránit? O tom byla řeč v pořadu Co na to vaše zdraví, kde padla i zmínka o důležitosti včasného rozpoznání, zda nemoc způsobily viry či bakterie.