virus

Výpis příspěvků ke štítku „virus“

Pozor na led, ale i kávu z džezvy. Lékaři radí, jak se v létě vyvarovat problémů s trávením

Cestovat znamená poznávání vzdálených zemí, kultur a zvyků, ale také hrozbu infikace cizími bakteriemi či viry, na které, na rozdíl od místních obyvatel, nejsou Češi zvyklí. Právě kontakt s neznámou „mikroflórou“ bývá často příčinou zažívacích potíží a průjmů. Jak jim předejít, případně jak si s nimi poradit i daleko od domova, radí s nastupující sezónou dovolených odborníci z České gastroenterologické společnosti (ČGS).

Původ koronaviru stále není jasný, připustila WHO. Čína dodnes nesdílela důležité informace

Čína dodnes nesdílela důležité informace o vzniku koronaviru SARS-CoV-2, a tak stále není možné říci, jak přesně pandemie covidu-19 propukla. S odkazem na zprávu poradního orgánu, kterou v pátek zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), to uvedla agentura DPA. Organizace po Pekingu požaduje další informace, mimo jiné o zvířatech prodávaných na tržišti ve Wu-chanu i o biologické bezpečnosti v tamních laboratořích.

Čtvrtinu Čechů zabije rakovina, přitom jí lze předejít. Na jaká vyšetření byste měli jít?

V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.

KOMENTÁŘ: Netopýr je nevinen aneb Kdo se omluví „covidovým dezinformátorům“?

Současná evropská móda zvaná boj proti dezinformacím má hned několik slabin a problematických míst. Jednak – a to je potřeba si otevřeně přiznat – má jen pramálo společného se skutečnou demokracií, byť se často tvrdí, že s dezinformacemi je třeba bojovat právě proto, abychom demokracii ochránili. Největší riziko ale spočívá v tom, že co se v určitém okamžiku jeví jako jasná dezinformace, může se už o pár let později ukázat jako čistá pravda. Některé zdánlivě lživé zprávy se totiž jako pravdivé ukážou až časem. Anebo to klidně může být i naopak...

RS viry: Nejčastější příčina infekcí dýchacích cest u dětí, které nelze cíleně léčit

Nejčastější příčina infekcí dýchacích cest u dětí? Respirační syncyciální nebo také syncytiální virus. Především v zimních měsících se šíří rychle a leckdy působí vážné zdravotní obtíže a nemoci, například zápal plic. Jak viry, které kromě těch nejmenších ohrožují také seniory a chronicky nemocné, včas rozpoznat a jak se jim bránit? O tom byla řeč v pořadu Co na to vaše zdraví, kde padla i zmínka o důležitosti včasného rozpoznání, zda nemoc způsobily viry či bakterie.