virus

Výpis příspěvků ke štítku „virus“

WHO v pohotovosti: Afrikou se šíří virus s 88% úmrtností, nakažení trpí horečkami a zvrací krev

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že má podezření na výskyt krvácivé horečky marburg v severozápadní Tanzanii. Čeká se na výsledky vzorků nakažených, uvedla agentura Reuters. Riziko šíření je v regionu a celé zemi vysoké, dodala agentura AFP. Varování přichází několik týdnů poté, co v sousední Rwandě skončila epidemie tohoto virového onemocnění.

Co odhalí jediná kapka krve: Hladina CRP pomáhá lékařům s léčbou, rozliší bakterii či virus

CRP je jedno z nejčastějších krevních vyšetření, se kterým se lidé setkávají v ordinaci praktického lékaře. Provádí se většinou u pacientů vykazujících příznaky, jako jsou teplota, únava či bolest v krku. Pomáhá totiž odhalit přítomnost zánětu a orientačně rozlišit bakteriální a virovou infekci. Ačkoliv vysoká hladina CRP v krvi často svědčí o bakteriální infekci, ne vždy tomu tak musí být. Poukazovat může i na přítomnost viru, nemoci kloubů, maligní nádory nebo prodělaný infarkt myokardu. Na co vše CRP reaguje a kdy se podle něj můžeme orientovat?

Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde

Metapneumovirus neboli HMPV je s covidem nesrovnatelný. Představuje jen minimální hrozbu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. HMPV popsal jako běžný respirační virus. Riziku však podle něj české zdravotnictví čelí. Představuje ho zejména nedostatek personálu. Zejména v případě nízkého počtu pediatrů je podle něj pět minut po dvanácté.

Virus HMPV se dál šíří. Úřady v Číně zavírají školy a nařizují roušky, experti obavy klidní

Zprávy o nárůstu případů lidského metapneumoviru (HMPV) v Číně vyvolaly temné vzpomínky na začátek pandemie koronaviru. Případy nákazy hlásí také Indie, Malajsie a Kazachstán. Úřady zavádějí opatření ve školách. Experti ale situaci uklidňují. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS uvedl, že virus obecně způsobuje běžné respirační onemocnění a pouze v minimálním procentu případů vyvolává zápaly plic.

Pět let s covidem: Miliony mrtvých a rozeštvaná společnost. Připomeňte si drtivé dopady nákazy

Před pěti lety se v médiích objevila nenápadná zpráva, která zprvu nebudila velký rozruch. Několik měsíců nato se však svět nebavil o ničem jiném. Jedenáctimilionové čínské město Wu-chan, do té doby nepříliš známé, se během půl roku stalo pojmem, který dnes zná snad každý. Právě tam 1. prosince 2019 zaznamenali první případ nákazy člověka novou formou koronaviru, která se později začala šířit po celém světě. Vyžádala si miliony mrtvých, přinesla globální stav nouze a přísná opatření, která společnost rozdělila na dva znesvářené tábory.

Mýty kolem HPV viru? Příběh Veroniky je varováním, které nelze ignorovat

Genitální bradavice, předrakovinné změny (prekancerózy) a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky infekce HPV virem, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.

Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných

Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.