virus

Výpis příspěvků ke štítku „virus“

Mýty kolem HPV viru? Příběh Veroniky je varováním, které nelze ignorovat

Krvavé záněty, genitální bradavice a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky HPV viru, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.

Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných

Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.

Svůj příběh proměnil v pomoc druhým. Diagnóza HIV byla jako rána kladivem, říká Petr

Ve srovnání s ostatními evropskými státy je na tom Česká republika co do počtu nakažených virem HIV a nemocných AIDS relativně dobře. Hostem pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou byla lékařka Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu, která je manažerkou Národního programu HIV/AIDS v České republice. Pořad nabídl i příběh Petra, který se nakazil a je HIV pozitivní. Díky kvalitní léčbě, žije dnes plnohodnotný život a snaží se šířit osvětu. Ve snaze podpořit povědomí o infekci HIV a možnostech testování probíhá v listopadu Evropský týden testování na HIV a žloutenky, který je příležitostí k anonymnímu a bezplatnému testování na HIV.

RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?

Ve spojitosti s nadcházející zimní sezónou se ve společnosti hovoří zejména o zdravotním riziku spojeném s covidem a chřipkou. Odborníci však varují i před RS viry, konkrétně respiračním syncytiálním virusem (RSV). Jak na tiskové konferenci sdělil hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal: „RS virus je horší než chřipka, jen jsme to nevěděli.“ V Evropě mu ročně podlehne zhruba 20 tisíc hospitalizovaných lidí nad 60 let, mezi druhou největší rizikovou skupinu pak patří děti do tří let. Existuje vakcína, která chrání seniory a těhotné, nutnost její aplikace však mnozí podceňují.

„Jen“ vyrážka? Takovou bolest nikomu nepřeji, říká Radka. Pásový opar měla dvakrát

Pod pojmem pásový opar si lidé nejčastěji představí nepříjemně vyhlížející vyrážku. Ačkoliv tento příznak k nemoci patří, kritická je bolest, které je nemocný vystaven. Paní Radka se s ní setkala dvakrát v rozmezí několika měsíců. „Bolest, která propukla... tu nikomu nepřeji,“ líčí. Virus, který pásový opar způsobuje, provází lidi už od dětství – ten samý totiž způsobuje plané neštovice. Ochránit se můžete prostřednictvím očkování.

Těžký boj s následky HPV viru. Prevence a očkování nesmí být ignorovány, říká Veronika

Bradavice na genitáliích nebo rakovina. Takové mohou být následky infekce některým typem HPV viru, které patří k nejrozšířenějším pohlavně přenosným infekcím. Týkají se žen i mužů a to v mladším věku nebo i v tom starším. Obrana proti zhoubným nádorům, které může HPV člověku přinést, přitom tkví v očkování a také prevenci. Jenomže právě do ní se většině Čechů nechce. Veronika žila běžný život a chodila na pravidelné kontroly na gynekologii. Pak ale přišly komplikace v podobě masivního krvácení, jehož příčinou byl nádor, rakovina. Jak se dostala k závěru, že jde o HPV virus, a proč je prevence a očkování klíčové?

V Africe tiká bomba, varuje WHO. Záhadný virus je horší než ebola, zabije téměř každého

Ve Rwandě již jedenáct lidí zemřelo v důsledku virového onemocnění Marburg, uvedlo podle agentury AFP tamní ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nebezpečný virus podobný ebole má úmrtnost až 88 procent a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že by se mohl rychle šířit i do dalších zemí. Virus způsobuje vysokou horečku, často doprovázenou krvácením, které postihuje několik orgánů. Od vypuknutí epidemie na konci září bylo v zemi potvrzeno přibližně 36 případů. Jeho původ je záhadou, ale stopy vedou do jeskyní mezi netopýry, píší zahraniční weby.