virus

Výpis příspěvků ke štítku „virus“

Jedna vakcína na covid i chřipku bude už příští rok. Chlíbek upozorňuje i na přeočkování

26. prosince 2022 09:40

Očkování proti covidu bude podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka zřejmě potřeba každý rok před očekávanou sezonou. V roce 2023 by už mohla být dostupná kombinovaná vakcína proti koronaviru a chřipce, řekl. Očkovat se v ČR začalo před dvěma lety 27. prosince, dosud vakcinaci podstoupilo asi 65 procent populace. V současné době se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba vyjednává o rozložení již objednaných dodávek vakcín, které mají do ČR přijít příští rok, do více let.

Imunoložka: Dřív jsme prskali a nic se netestovalo. Smolař dostane RS vir, chřipku i covid

14. prosince 2022 19:22

Česko je na prahu epidemie. V současné době se podle imunoložky a mikrobioložky Blanky Říhové mohou lidé nakazit třemi typy virů: chřipkou, covidem a RS virem. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že pokud má někdo smůlu, může být infikován všemi. Následně přiblížila, kteří lidé jsou nejvíce ohroženi, a vysvětlila, proč je nyní infekčnost RS viru tak vysoká.

Nová vlna dětského viru? Němečtí lékaři mluví o katastrofě, experti popsali příznaky

9. prosince 2022 19:09

Podle epidemiologa Petra Smejkala je vyšší šíření respiračních onemocnění, zejména takzvaného RS viru, v aktuálním období zcela normální. Řekl to v pátek ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Nemocnice se prý sice mohou i přes dostatek lůžek potýkat s problémy kvůli chybějícímu personálu, situace z covidových let by se ale opakovat neměla. Virus podle biochemika Zdeňka Hostomského ohrožuje zejména předčasně narozené děti. Odborníci také popsali, jaké jsou příznaky RS viru a kdy už jít s nemocným dítětem k doktorovi.

Zákeřný virus ohrožující děti sílí, varuje Prymula. Dříve se rozmohl i kvůli rouškám

8. prosince 2022 09:03

Kolapsu dětských oddělení nemocnic kvůli RS viru, k jakému dnes dochází v Německu, se u nás zatím nemusíme obávat, uklidňuje epidemiolog Roman Prymula. Virus je však podle něj poměrně „zákeřný“. Onemocnění postihuje hlavně děti předškolního věku a ač je jeho průběh většinou mírný, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Mohutnou vlnu nákazy virem jsme zaznamenali již v průběhu covidové epidemie. Situaci prý v té době zhoršilo nošení roušek.

Průlom v boji proti chřipce. Vakcína proti všem typům nemoci by mohla být už příští zimu

26. listopadu 2022 09:29

Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky. Aktuálně se musí vakcíny každý rok aktualizovat podle toho, který kmen chřipky je zrovna mezi lidmi v oběhu.

Covid jako tichý zabiják. Vědci odhalili alarmující dopady viru na mozek

11. listopadu 2022 07:40

Nejnovější výzkum vedený Queenslandskou univerzitou v Austrálii odhalil, že nemoc COVID-19 aktivuje v mozku stejnou zánětlivou reakci jako například Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Závěry studie by podle vědců mohly posloužit k identifikaci budoucích neurodegenerativních poruch u lidí, kteří onemocnění prodělali. Stejně tak ale výsledky mohou pomoci s léčbou.

Další pandemie na obzoru? Virus podobný ebole způsobuje silné vnitřní krvácení

9. října 2022 13:47

Svět již třetím rokem žije s pandemií koronaviru, která znovu částečně nabírá na síle, a nějaký čas se potýká třeba s opičími neštovicemi. To ale vůbec nemusí být konec. Vědci se totiž obávají možného šíření nebezpečného viru, který se obvykle objevuje u opic, ale už má potenciál nakazit i člověka. Je podobný ebole a způsobuje silné vnitřní krvácení.