hory

Výpis příspěvků ke štítku „hory“

Smrtící Himálaj: V lavinách umírá čím dál víc horolezců. Na vině je globální oteplování

Stále více horolezců umírá v posledních letech v Himálaji kvůli lavinám. Valící se sníh pro ně představuje větší nebezpečí kvůli vlivu globálního oteplování, varují experti. Asijské pohoří se totiž otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr. Odborníci předpokládají, že v budoucnu se bude tato situace zhoršovat, píše deník The Guardian.

Tragédie ve skiareálu v Beskydech: Snowboardista nepřežil náraz do stromu, neměl přilbu

Čtyřicetiletý snowboardista zemřel ve čtvrtek dopoledne v Beskydech. Neštěstí se stalo v lyžařském areálu Bílá na Frýdecko-Místecku. Muž zřejmě vyjel ze sjezdovky a narazil do stromu, přičemž na hlavě neměl ochrannou přilbu. Informoval o tom mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo před 11:00 a do skiareálu letěl také vrtulník letecké záchranné služby, jehož posádka během zásahu spolupracovala se členy horské služby.

Osvědčili se u Kyjeva i Bachmutu. Reportér CNN Prima NEWS u brigády, která vzbudila rozruch

Ukrajinská 10. horská útočná brigáda vzbudila rozruch poté, co od prezidenta Volodymyra Zelenského obdržela čestný titul „Edelweiss“. Zejména zastánci ruského agresora připomínají, že název „Edelweiss“ nosila i nacistická horská divize bojující s partyzány na Slovensku. Ačkoli jde pouze o označení květiny známé jako „protěž alpská“, proruští aktivisté viní Kyjev z neonacismu. Vojáci z 10. brigády, které vyzpovídal vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno, však taková nařčení považují za nesmysl. Stejným symbolem se totiž označují horské jednotky i v dalších evropských zemích.

Sledujte RADAR: V Česku udeří silná vichřice, může mít i přes 100 km/h. Jak bude u vás?

Až do sobotní 22. hodiny je v Česku v platnosti výstraha před silným větrem. Ten může v nárazech dosahovat i rychlosti kolem 90 km/h, na horách i 110 km/h. Půjde tak podle Beaufortovy stupnice až o silnou vichřici. Situaci může komplikovat také sníh a déšť, který zejména na horách způsobí rychlé odtávání sněhu. Hladiny toků se proto budou zvedat. Počasí nejen ve svém kraji můžete sledovat na meteorologickém radaru.