reklama

hory

Výpis příspěvků ke štítku „hory“

Příběh fotografa je hledáním souznění s přírodou v místech s magickou scenérií

Cesty za uměleckou fotografií krajiny se ubírají časy a místy, které jsou běžným turistům či lidem zvyklým na své ranní a večerní pohodlí domova vzdálené. Základem dobré krajinářské fotografie je silný vztah ke krajině. Pro krajináře je běžné ranní vstávání kolem třetí hodiny ráno a v případě přesunu autem ke vzdálenějšímu cíli i dříve. Výstupy se stativy a těžkými batohy plnými potřebného vybavení do těžko přístupných a krkolomných míst ještě před východem slunce jsou samozřejmostí stejně jako přespávání v terénu spojené s fotografováním krajiny zalité měkkým zapadajícím sluncem.

Začíná jaro, počasí ale připomíná zimu. Koncem týdne teploty stoupnou k 15 °C

V sobotu začíná astronomické jaro. Zhruba v půl jedenácté dopoledne stal střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastala jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. Letošní začátek jara ale podle meteorologů bude spíš připomínat zimu. Zimní počasí má v Česku vydržet do konce týdne, jaro se začne pozvolna prosazovat až v příštím týdnu.

Horský průvodce: Pozor, lavina hrozí i na malém svahu. Lidi zbytečně riskují

Pokud si myslíte, že se vám v českých horách nemůže nic stát, hrozně se pletete. V rozhovoru pro CNN Prima News to říká šéf horských průvodců Michal Lollok, k jehož práci patří mimo jiné i pořádání lavinových kurzů. Právě laviny připravily v posledních měsících o život hned několik lidí, naposledy před pár dny v Krkonoších. Podle Lolloka je za podobnými tragédiemi často naše neúcta k přírodě. A vlastně i k sobě samým.

Žena, kterou zavalila lavina v Krkonoších, zemřela v nemocnici

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové v noci na pondělí zemřela žena, kterou v neděli v Krkonoších v oblasti Mužských kamenů zavalila lavina. Do nemocnice byla převezena v kritickém stavu, řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Neštěstí se stalo v neděli na Mužských kamenech, hora je asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Ženu přepravil vrtulník do hradecké nemocnice. Další dva muži utrpěli šok, vyvázli bez zranění.

Na horách napadne až 25 cm sněhu, varují meteorologové. Sněžit má i v nížinách

Pondělí bude teplé a místy se projasní, zejména na východě Česka. Od úterka se ale zatáhne a proudit k nám bude od severozápadu chladný a vlhký vzduch. Kromě ochlazení očekávají meteorologové také sněžení, především na horách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před novou sněhovou pokrývkou v Krkonoších a Jeseníkách. V nižších polohách bude padat sníh s deštěm.

reklama