CNN Prima News inaugurace

inaugurace

Výpis příspěvků ke štítku „inaugurace“

OBRAZEM: Seagal v kimonu, šéf Nočních vlků i prominenti. Kdo přišel na Putinovu inauguraci

Na inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina sice nepřišli mnozí představitelé západního světa, hostů však bylo požehnaně. Dle očekávání publikum tvořili zejména podporovatelé režimu kremelského mocnáře. Nechyběli tak třeba americký herec s ruským pasem Steven Seagal, šéf motorkářského gangu Noční vlci Alexandr Zaldostanov, představitelé umělecké scény v čele s propagandistickým zpěvákem zvaným Šaman a další prominenti či oblíbenci Vladimira Putina.

Putinova inaugurace: Vládce Kremlu zahajuje další mandát, poděkoval svým vojákům na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin na inauguraci zahajuje svůj již pátý mandát v čele země. Při proslovu poděkoval ruským vojákům bojujícím v tzv. speciální vojenské operaci, jak Kreml označuje svou agresi na Ukrajině. Na inauguraci chybí většina představitelů západních států včetně České republiky. Nechybí naopak diplomaté z Francie či Slovenska.

Zelenskyj shání pomoc, kde se dá. Evropa se ocitla v paradoxní situaci, upozorňuje Zrno

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán se potkali až na druhém konci světa, v Argentině. Oba byli pozváni na inauguraci nového prezidenta Javiera Mileie. Jejich krátké, ale intenzivní výměny názorů si všímají světová média. Ukrajinský prezident Zelenskyj se totiž snaží získat pomoc pro svou napadenou zemi a maďarský premiér, který udržuje dobré vztahy s Ruskem, ji blokuje. Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno upozorňuje, že EU se ohledně pomoci Ukrajině ocitla v paradoxní situaci.

Nečekané setkání. Zelenskyj se bavil s Orbánem na inauguraci „argentinského Trumpa“

K nečekanému setkání a výměně názorů došlo na nedělní inauguraci nového argentinského prezidenta Javiera Mileiho. Mezi státníky, kteří se rozhodli dorazit na uvedení do funkce kontroverzního politika, kterému se pro jeho nápady a excentričnost přezdívá „argentinský Trump“, totiž byli i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán. Druhý jmenovaný v Evropské unii blokuje takřka veškerou pomoc válkou zmítané zemi.

Babiš zamíří na Hrad bez manželky, nedostala pozvání. Choť Nerudové přijít mohl, připomněl

Hrad pro letošní předávání státních vyznamenání netradičně omezil počet pozvaných, kteří si s sebou do Vladislavského sálu mohou přivést doprovod. Změna se dotkne třeba řadových poslanců či hejtmanů. Bez manželky tak přijde například bývalý premiér a neúspěšný soupeř hlavy státu Petra Pavla z letošní prezidentské kampaně Andrej Babiš (ANO). Pro CNN Prima NEWS si postěžoval, že jeho choť Monika nebyla pozvána ani na březnovou inauguraci, kam si mohla svého životního partnera přivést třeba další neúspěšná kandidátka na prezidentský úřad Danuše Nerudová.

Překvapivá vybočení, častější úsměv i vojenský dril. Experti popsali proměnu Pavla od kampaně

Je téměř bezchybný. Tak zhodnotila chování a řeč prezidenta Petra Pavla odbornice na nonverbální komunikaci Noemi Zárubová-Pfeffermannová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Na rozdíl od kampaně je podle ní prezident uvolněnější, častěji nabízí úsměv – který mu podle ní sluší – a umí překvapit lidským vybočením. Přesto mu vytkla jeden nešvar. Podle mezinárodního profesionálního vyjednavače Radima Paříka je na Pavlovi stále vidět velká disciplína, kterou si jako voják osvojil. Zmínil i silný moment v Senátu.

V prezidentské kanceláři to skřípe, tvrdí komentátor. Odbornici na řeč těla Pavel nadchl

Výkon prezidenta v průběhu prvních sto dní v nejvyšší státní funkci hodnotili experti i politici ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS. Odbornice na nonverbální komunikaci Noemi Zárubová-Pfeffermannová uvedla, že oproti kampani je nyní Pavel uvolněnější a častěji rozdává úsměvy, které mu sluší. Komentátor Seznam Zpráv Václav Dolejší prozradil, že vztahy v prezidentské kanceláři nejsou ideální, stížnosti měly zaznít i na Pavlovu mluvčí Markétu Řehákovou. „Prezident za ní ale stojí,“ podotkl.

Šéf monarchistů: Češi si v prezidentovi hledají náhradního krále. Pavlova inaugurace? Bizarní

Inaugurace prezidenta Petra Pavla se nesla v podobném duchu jako královská korunovace, ale převládala v ní bizarnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl nový předseda monarchistické strany Koruna Česká Vojtěch Círus. Dodal, že Češi po prezidentovi obecně chtějí věci jako nezávislost a nadstranickost, což však coby volený politik nemůže splnit. Kromě toho má Círus za to, že Češi si v prezidentovi stále hledají náhradního krále.

Inaugurační přešlapy: Klause zradilo pero, Zemanovi odešli hosté a Havel bránil své nohavice

Nefungující ceremoniální propiska, kravata s ruskou trikolorou či demonstrativní odchod ze sálu. Ačkoliv se inaugurace prezidenta Petra Pavla neobešla bez drobných přešlapů, jeho předchůdci na Pražském hradě měli na kontě menší či větší prohřešky, ať už technického, nebo symbolického rázu. Problémy se nevyhnuly ani jedné z českých hlav státu, vlastní porci kontroverzí si užili ale také někteří českoslovenští prezidenti.