reklama

Indonéská sopka Merapi se probudila k životu. Vychrlila žhavé plyny a popel

Sopka Merapi, která je v Indonésii vůbec nejaktivnějším vulkánem, byla v neděli opět aktivní. Do výšky šesti kilometrů vychrlila žhavé plyny a popel. Ten se na největším ostrově Jáva snesl až na okolní vesnice, píše agentura AP.

reklama

Pro místní v okolí sopky platí již od erupcí z loňského srpna třetí nejvyšší stupeň varování. Vesničané žijící na úrodných svazích stratovulkánu mají doporučeno nepřibližovat se ke kráteru na vzdálenost menší, než tři jsou kilometry.

Sopka Merapi vysoká 2 968 metrů je nejaktivnější z více než 500 indonéských vulkánů. Poslední velká série erupcí si v roce 2010 vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, lávy a sopečného popela muselo domovy v okolí opustit přes 300 000 obyvatel.

Souostroví Indonésie, které je domovem více než 270 milionů obyvatel, se nachází v západní části takzvaného Ohnivého kruhu. V pásmu kopírujícím okraj Tichého oceánu se setkávají litosférické desky, jejichž pohyb se projevuje častou seizmickou a vulkanickou činností.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama