reklama

Indonéská sopka Merapi se probudila k životu. Vychrlila žhavé plyny a popel

Sopka Merapi, která je v Indonésii vůbec nejaktivnějším vulkánem, byla v neděli opět aktivní. Do výšky šesti kilometrů vychrlila žhavé plyny a popel. Ten se na největším ostrově Jáva snesl až na okolní vesnice, píše agentura AP.

reklama

Pro místní v okolí sopky platí již od erupcí z loňského srpna třetí nejvyšší stupeň varování. Vesničané žijící na úrodných svazích stratovulkánu mají doporučeno nepřibližovat se ke kráteru na vzdálenost menší, než tři jsou kilometry.

Sopka Merapi vysoká 2 968 metrů je nejaktivnější z více než 500 indonéských vulkánů. Poslední velká série erupcí si v roce 2010 vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, lávy a sopečného popela muselo domovy v okolí opustit přes 300 000 obyvatel.

Souostroví Indonésie, které je domovem více než 270 milionů obyvatel, se nachází v západní části takzvaného Ohnivého kruhu. V pásmu kopírujícím okraj Tichého oceánu se setkávají litosférické desky, jejichž pohyb se projevuje častou seizmickou a vulkanickou činností.

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama