CNN Prima News vulkán

vulkán

Výpis příspěvků ke štítku „vulkán“

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

19. ledna 2022 05:27

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Následky sopečné erupce u Tongy jsou devastující. Nový Zéland i OSN nabídly pomoc

16. ledna 2022 07:38

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké znepokojení nad následky sobotní erupce podmořské sopky u souostroví Tonga. Wellington se snaží obnovit plnou komunikaci s tichomořským státem, uvedla Ardernová, podle které zatím úřady Tongy oficiálně neohlásily žádné oběti ani škody. OSN i Nový Zéland situaci sledují a jsou připraveny pomoci, napsaly světové tiskové agentury.

Zkáza a devastace. Láva na španělském ostrově La Palma pohltila další domy

9. října 2021 14:35

Proud žhavé lávy stále vytékající ze sopky na španělském ostrově La Palma zničil v sobotu časně ráno další nejméně čtyři domy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. Na ostrově byla dnes rovněž zaznamenána série 37 otřesů, z nichž ten nejsilnější dosáhl 4,1 stupně, uvedl španělský národní geologický institut.

Vulkanické peníze. Salvador přijal bitcoin za zákonné platidlo, těžit ho chce pomocí sopek

11. června 2021 08:57

Středoamerický stát Salvador, kde žije kolem 6,5 milionu lidí, je první zemí světa, ve kterém se nejznámější kryptoměna bitcoin stala zákonným platidlem. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. Informovala o tom agentura Reuters. Prezident později napsal na Twitter, že jeho země zkoumá možnosti těžit bitcoin s využitím obnovitelné energie ze salvadorských sopek.

Evakuace jen pro očkované. Ostrov sužují erupce sopky, lidé bez vakcíny se pryč nedostanou

11. dubna 2021 16:11

Karibský ostrov Svatý Vincenc už několik dní trápí erupce vulkánu La Soufrière. Úřady nařídily evakuaci zhruba 16 tisíc lidí. S odvozem obyvatel na okolní ostrovy pomáhají i výletní lodě. Má to ale jeden háček, na jejich palubu se dostanou pouze lidé očkovaní proti covidu. Uvedl to premiér Ralph Gonsalves. Ostatní musí zůstat na ostrově.