Nesvačilová oznámila radostnou novinu: Už pár měsíců jsme my, napsala k fotce ze svatby
vulkán
Výpis příspěvků ke štítku „vulkán“
Fascinující vulkán po 800 letech žije. Už vyhnal lidi, letadla by ovlivnit neměl
Na jihozápadě Islandu na poloostrově Reykjanes nastala ve středu pozdě večer v tamním puklinovém vulkanickém systému další erupce. Za necelý rok už sedmá, fascinující pohled na rozlévající se lávu do krajiny zachytili z letadla fotografové. Informovala o tom agentura Reuters.
Záchrana z hlubin. Řádící sopky mohou lidstvu místo zkázy přinést neomezenou energii
Jejich řádění děsilo lidi po celém světě. Ničilo krajinu i města, vyhánělo z domovů, rozsévalo zmar a strašlivou zkázu. Probuzené islandské sopky ale podle posledního zjištění CNN přináší i něco docela jiného: obrovskou naději. Právě magma deroucí se z hlubin totiž může vyřešit největší problém naší planety.
V Itálii vybuchla sopka. Nebe zahalil černý dým a láva teče přímo do moře, ukazují záběry
Italský ostrov Stromboli je zahalen černým dýmem. Důvodem je erupce tamní sopky, která chrlí lávu a vypouští do ovzduší hustý kouř. Informují o tom italská média. Zmíněný vulkán naposledy běsnil zhruba před pěti lety, sopečná činnost Stromboli je relativně častá.
Erupce na Islandu může nastat kdykoliv. Úřady rozšířily varování, expertka bije na poplach
Na islandském poloostrově Reykjanes nyní bezprostředně hrozí erupce sopky, protože magma je pravděpodobně již velmi blízko k zemskému povrchu, informoval v úterý web The Independent s odvoláním na islandský meteorologický úřad. Úřad také rozšířil oblast, pro niž platí riziko výbuchu.
Záběry apokalyptické podívané. Sopka Acatenango chrlila proudy blesků místo lávy
Scéna jako z apokalypsy vyděsila obyvatele obcí a měst v blízkosti stratovulkánu Acatenango v Guatemale. Nad jeho vrcholem totiž z nahromaděných oblak vystřelilo během okamžiku množství blesků, které směřovaly na první pohled opačným směrem k nebi. K unikátnímu úkazu, který zachytil jeden z kolemjdoucích v průběhu bouřky, došlo již 10. července, ovšem teprve nyní se stalo video virálním. O nezvyklém jevu informuje web India Today.
2 500 blesků za sekundu. Vědci prozkoumali největší výbuch sopky v moderních dějinách
Vědci přepisují dějiny výzkumu sopek. Nová studie zmapovala dosud největší výbuch v moderních dějinách – erupci podmořského vulkánu Tonga, k němuž došlo v lednu 2022. Událost překonala několik rekordů a současně přinesla naději pro rychlejší varování lidí před přírodními katastrofami.
Řádění přírody v Itálii: Na severu záplavy, na jihu Etna. Katánii zasypal sopečný popel
Etna se probudila k životu. Slavný vulkán zasypal popelem druhé největší sicilské město Katánii. Na několik hodin byl přerušen i provoz na jeho letišti. Na severu Itálie se zase tisíce lidí perou s následky ničivých záplav.
Mexický vulkán se probudil k životu. Záběry ukazují mocné výbuchy Popocatépetlu
Mexický vulkán Popocatépetl se hlásí o slovo. Americká stanice CNN zveřejnila ohromující záběry, na nichž lze vidět sérii erupcí. Majestátní sopka se opět probudila k životu před několika dny – vyvrhla obrovská mračna popela, kvůli nimž muselo 11 vesnic v okolí zrušit školní vyučování. Sopečný kužel převyšující okolní krajinu pozorují desítky vědců pomocí sítě čidel, kamer a dalšího výkonného vybavení, píše agentura AP.
Může znovu chrlit popel i lávu. Experti varují před sopkou, která před pár lety zabíjela
Erupce Novozélandské sopky Whakaari si v roce 2019 vyžádala životy dvaadvaceti turistů. Podle expertů může nyní kdykoliv vybuchnout znovu, jelikož seismické stanice na ostrově jsou ve špatném stavu a vědci tak nemohou aktivitu sopky přesně vyhodnocovat.
Odborníky straší neklidný supervulkán. Jeho poslední erupce byla nejsilnější za 5000 let
Experti na Novém Zélandu jsou znepokojeni situací okolo supervulkánu Taupo. Sopka totiž v poslední době vyvolala řadu menších zemětřesení, což vyústilo ve zvýšení výstrahy před výbuchem. Když Taupo naposledy vybuchla, jednalo se o největší erupci za posledních 5 000 let. Vědci ale takový vývoj zatím nepředpokládají.
Stokrát silnější než atomová bomba v Hirošimě. Erupce sopky u Tongy zasáhla i Česko
Masivní erupce u Tongy byla stokrát silnější než atomová bomba, kterou Spojené státy na konci druhé světové války svrhly na japonskou Hirošimu, tvrdí NASA. Přírodní katastrofa z poloviny ledna způsobila několik úmrtí a výrazně zasáhla do života místních obyvatel, ale i dalších lidí z celého světa.
Čekání na pomoc se prodlužuje. Na australské lodi mířící k Tonze jsou lidé s covidem
Přes dvě desítky nakažených koronavirem oznámila loď australského námořnictva, která pluje s humanitární pomocí k souostroví Tonga. Tichomořský stát, který v polovině ledna zasáhla mohutná sopečná erupce a následná tsunami, neregistruje žádné případy koronavirové nákazy, píše agentura Reuters.