reklama
CNN Prima News vulkán

vulkán

Výpis příspěvků ke štítku „vulkán“

Zkáza a devastace. Láva na španělském ostrově La Palma pohltila další domy

9. října 2021 14:35

Proud žhavé lávy stále vytékající ze sopky na španělském ostrově La Palma zničil v sobotu časně ráno další nejméně čtyři domy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. Na ostrově byla dnes rovněž zaznamenána série 37 otřesů, z nichž ten nejsilnější dosáhl 4,1 stupně, uvedl španělský národní geologický institut.

Vulkanické peníze. Salvador přijal bitcoin za zákonné platidlo, těžit ho chce pomocí sopek

11. června 2021 08:57

Středoamerický stát Salvador, kde žije kolem 6,5 milionu lidí, je první zemí světa, ve kterém se nejznámější kryptoměna bitcoin stala zákonným platidlem. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. Informovala o tom agentura Reuters. Prezident později napsal na Twitter, že jeho země zkoumá možnosti těžit bitcoin s využitím obnovitelné energie ze salvadorských sopek.

Evakuace jen pro očkované. Ostrov sužují erupce sopky, lidé bez vakcíny se pryč nedostanou

11. dubna 2021 16:11

Karibský ostrov Svatý Vincenc už několik dní trápí erupce vulkánu La Soufrière. Úřady nařídily evakuaci zhruba 16 tisíc lidí. S odvozem obyvatel na okolní ostrovy pomáhají i výletní lodě. Má to ale jeden háček, na jejich palubu se dostanou pouze lidé očkovaní proti covidu. Uvedl to premiér Ralph Gonsalves. Ostatní musí zůstat na ostrově.

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi se probudila k životu. Chrlí lávu a horké mraky

29. ledna 2021 08:03

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi opět straší obyvatele Jávy. Ve středu vybuchla a do délky 1 500 metrů vytekla po jejím svahu láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Merapi leží na hustě obydleném ostrově poblíž historického města Jogdžakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát. Po výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa

29. listopadu 2020 07:12

Ostrovy Stromboli a Filicudi patřící mezi známé Liparské ostrovy disponují podle zvěstí domácích obyvatel magickými a afrodiziakálními sílami. Jsou tak vhodným místem pro ty, kteří se snaží znovu najít či obnovit svou vášeň nebo počít potomka. I proto se jim někdy říká „atoly plodnosti“. Na webu americké televize CNN se podívali na zajímavý fenomén blíže.

reklama