CNN Prima News Island

Island

Výpis příspěvků ke štítku „Island“

OBRAZEM: Podívejte se na nejkrásnější pláže světa. K nejbližší je to z Česka jen půl dne autem

Nejlepší propojení s přírodou? Když cítíte písek mezi prsty u nohou. Vydavatelské impérium cestovatelských průvodců Lonely Planet proto nyní vydalo novou publikaci s názvem „Nejlepší pláže: 100 nejúžasnějších pláží světa“. Samotný tištěný průvodce sice vyjde na zhruba tisíc korun, pětinu pláží však autoři zpřístupnili všem na svém webu. Opomenuty nejsou žádné kouty země – krásné výhledy a úžasné zážitky si lidé užijí jak ve vyhlášených lokalitách, tak na těch méně známých místech. Jedno z nich je navíc jen půl dne cesty autem od České republiky.

Vrchol gastropekla. Mezi nejhoršími pokrmy světa je tradiční česká polévka i nakládaný žralok

Ne všechny dobroty se dočkají pochopení u světových jedlíků. Nakládané žraločí maso z Islandu či izraelský „nudlový koláč“ se ocitly na předních příčkách žebříčku nejhorších pokrmů světa podle portálu Taste Atlas. Do nelichotivého výběru se dostala také česká rybí polévka. Tradiční pochoutka ze štědrovečerního stolu byla rovněž hlasy veřejnosti zvolena jako zcela nejhorší české jídlo vůbec. V jiných kategoriích se přitom tuzemské kulinařině dařilo překvapivě dobře.

Sopka na Islandu nic není, časovaná bomba tiká jinde. Erupce může zničit Zemi, varuje expert

Lidstvu hrozí katastrofa nevídaných rozměrů. Pokud se pod americkým přírodním parkem Yellowstone probudí obávaný supervulkán, může celou planetu postihnout nukleární zima, zemřou až miliony lidí, varuje expert. Proti tomu je i současné sopečné běsnění na islandském poloostrově Reykjanes událostí lokálního významu, píše britský list Daily Express.

Láva může vymazat celé město. Z průrev na ulicích unikají plyny, lidé měli na odchod 7 minut

Propadající se islandské město Grindavík, jehož povrch pokrylo množství dýmajících prohlubní, připomíná bájnou Atlantidu. Děsivé průrvy spojené s aktivitou nedaleké sopky Fagradalsfjall ničí mnoho domů či vozovek a linou se z nich horké výpary. Proces doprovázejí otřesy a jen pár stovek metrů pod zemí se hromadí horké magma. Podle odborníků by i malá erupce mohla vést k ohrožení zástavby lávou. Z toho důvodu již místní úřady zalarmovaly místní a lidi evakuovaly. Trýznivou situaci z místa popisuje web Daily Mail.