Itálie se otevřela Evropě. Jak to tam nyní vypadá?

Už více než týden je Itálie na seznamu bezpečných zemí, kam se z České republiky může cestovat, i když nákaza COVID-19 v zemi ještě úplně nevymizela. Na cestě do této Čechy oblíbené destinace je také štáb CNN Prima NEWS. „Na česko-rakouských hranicích nebyly žádné zácpy ani kontroly,“ hlásila reportérka Pavla Lioliasová. V Čechy velice oblíbeném přímořském letovisku Bibione je však prázdno.

Když se pandemie koronaviru dostala do Evropy, netrvalo dlouho a Itálie se stala první zemí na světě, která v počtu nakažených předběhla Čínu. V Itálii se za celou dobu pandemie koronaviru nakazilo téměř 239 tisíc lidí, z nichž přes 34 tisíc nemoci podlehlo. V současnosti však Itálie uvádí „pouze“ 19 573 nakažených.

Podle epidemiologů jsou v současnosti nejnebezpečnějšími zeměmi pro návštěvu Švédsko a Portugalsko. Naopak do Španělska či Itálie, což ještě před několika týdny byly nejvíce postižené regiony na světě, můžou dnes obyvatelé schengenského prostoru cestovat bez problému.

Podle reportérky Pavly Lioliasové jsou kolony cestou do Itálie minimální. „Na česko-rakouských hranicích nebyly žádné zácpy ani kontroly. Nikde nemusíte ukazovat pas. Na několika částech cesty jsou silnice zúženy, ale vzhledem k tomu, jak je aut celkově málo, to nemá na zácpy žádný vliv,“ hlásila z Itálie Lioliasová.

V Bibione je prázdno

Její další cesta vedla do Bibione. Čechy velmi oblíbené přímořské letovisko má asi 3 000 stálých obyvatel. Během minulých letních sezon však do Bibione dorazilo až stokrát víc turistů, než byl počet lidí z tuzemska.

S takhle velkou návštěvností lze letos jen těžko počítat. Tentokrát zde není slyšet typická čeština a ani němčina. Jsou tu totiž hlavně Italové. Hotely, které obvykle praskají ve všech, jsou skoro prázdné.

Opatření proti koronaviru jsou přitom v lokaci vcelku mírná. Jediné, co musí návštěvníci pláže dodržovat, jsou potřebné rozestupy. Ty určují speciální tyče, které jsou rozmístěny po celé pláži. Do nich mají potom návštěvníci zasunout své slunečníky, pod kterými můžou sedět maximálně čtyři. Na toaletách se dokonce ani nenachází dezinfekce. Otázkou zůstává, kolik českých turistů Itálie přiláká, až se naplno rozjedou letní prázdniny.

Tagy: