
Kardinál Duka prosil na mši Slováky za odpuštění. Češi je podle něj poučují o demokracii
Někteří čeští turisté stále netuší, do jaké země vyrazí na dovolenou. Pokud by se měli řídit silou české koruny, vyplatilo by se jim letět až do dalekých krajů. Dovolená pro tuzemské cestovatele je totiž oproti loňskému roku nejvýhodnější v Brazílii, Jižní Koreji nebo na Novém Zélandu. Z blízkých států se nejvíc vyplatí Maďarsko. Oproti tomu se může prodražit dovolená v Turecku nebo v Polsku.
Cestovat znamená poznávání vzdálených zemí, kultur a zvyků, ale také hrozbu infikace cizími bakteriemi či viry, na které, na rozdíl od místních obyvatel, nejsou Češi zvyklí. Právě kontakt s neznámou „mikroflórou“ bývá často příčinou zažívacích potíží a průjmů. Jak jim předejít, případně jak si s nimi poradit i daleko od domova, radí s nastupující sezónou dovolených odborníci z České gastroenterologické společnosti (ČGS).
Nezletilí konzumenti, přemíra alkoholu a úmorné vedro – kombinace, která každoročně se začátkem prázdnin naplno zaměstnává strážníky i policisty. Například v Pardubicích letos městská policie řešila případy opilých školáků, kterým ještě nebylo 15 let, zjistila CNN Prima NEWS. Alkohol se ale v horkém letním počasí může vymstít i dospělým.
Překvapivě vodácky silný konec června zažily půjčovny lodí na Vltavě na jihu Čech, kam se řeku vydaly sjíždět tisíce vodáků z celé země. Fotografie takzvaně zašpuntovaného jezu na sociálních sítích dokonce vzbudila podezření, že jde pouze o dílo umělé inteligence.
Betakaroten slibuje hezčí a rychlejší opálení. Najdeme ho v doplňcích stravy, ale i v opalovacích máslech. Výživoví poradci ale upozorňují, že jeho nadměrné užívání v koncentrované formě není vhodné pro každého. Více škody než užitku může napáchat také například u kuřáků nebo těhotných žen.
Období tropických třicítek dorazilo do České republiky a s ním i spojená zdravotní rizika. Lidé by měli mít totiž na paměti, že vedro zabíjí. Jak se bezpečně ochladit, před čím se mít na pozoru a jak v případě kolapsu postupovat? To představili odborníci.
Dětský organismus potřebuje mnoho tekutin a zejména pro kojence může být dehydratace smrtící. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podle něj je nejvhodnějším letním nápojem voda a alkohol či slazené tekutiny skýtají problémy.
Letní sezona na brněnském letišti by mohla být zhruba stejná jako loni, kdy byla rekordní, řekl vedoucí úseku Přepravní provoz Radek Lang. Nejsilnější byl červenec, kdy pracovníci odbavili 170 000 cestujících. Počet destinací, kam létají charterové lety, zůstal pro letošek stejný a stejný je i počet letů. K tomu přibyly dvě dovolenkové destinace, kam začaly létat pravidelné linky.
Venkovní teploty v létě mohou stoupat do opravdu vysokých hodnot a lidské tělo na ně reaguje rychle a intenzivně. V horkém počasí ztrácíme až o 20–30 procent více vody než obvykle, a to nejen pocením, ale také dýcháním, což může mít vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu. A právě odvodnění může způsobit vážné následky. V jakém množství i jakými způsoby doplňovat tekutiny – a jaký dopad může jejich nedostatek mít – přiblížila odbornice.
Přežili jsme supercely a plískanice a konečně si můžeme užít léto, jak se patří, s chlupáčem po boku. Jak neohrozit jeho život a vychutnat si teplo na maximum?
Česko má před sebou letní dny. Zatímco v pátek a v sobotu budou ještě převládat teploty kolem 25 °C, v neděli přijde výrazné oteplení a rtuť teploměru vystoupá i k 32 °C. Tropy pak vyvrcholí v pondělí, kdy naměříme ještě o dva stupně více. Letní počasí by navíc mělo vydržet i v průběhu příštího týdne. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Letní sezóna se pomalu rozjíždí a po celé zemi se začínají plnit kempy a koupaliště, lidé berou útokem i samosběry všeho druhu. Kam vyrazit a kterým místům se vyhnout? Redakce CNN Prima NEWS mapuje atraktivní místa po celém Česku. Ta prověřená najdete v mapě uvnitř článku.