reklama

Dovolená v Chorvatsku: Cesta bez problémů, situace v zemi výborná, opatření mírná

Do Chorvatska již podruhé vyrazil tým CNN Prima NEWS, aby zjistil, jaká situace vládne na trase jedné z nejnavštěvovanějších destinací z pohledu Čechů. Cesta z Česka je zcela volná, jen při příjezdu do Chorvatska musí příchozí vyplnit požadovaný formulář. O platných opatřeních v zemi i aktuálním stavu koronavirové pandemie informuje reportér Patrik Kaizr.

reklama

Jedny z nejočekávanějších změn v pondělí zaznamenávají Češi v oblasti cestování. Test nebo karanténa budou povinné pouze při návratu ze Švédska nebo Portugalska (jedná se o takzvané červené státy s vysokým rizikem). Sedm států, mezi které patří Itálie, Francie, Španělsko či Malta a které byly původně v rámci takzvaného semaforu v oranžové barvě, je nyní zelených. Střední riziko a oranžovou barvu již mají pouze Velká Británie a Belgie.

Situace v Chorvatsku je naprosto výborná

Ačkoliv se očekává příjezd značného počtu českých turistů, po cestě jich zatím tým mnoho nepotkal. „Mohli bychom je zatím spočítat na prstech ruky. My jsme jeli tentokrát přes Maďarsko a potkali jsme asi šest nebo sedm aut,“ uvedl Kaizr.

K tématu

„Za posledních zhruba dvanáct dní jsou v Chorvatsku jen tři nové případy nákazy novým koronavirem, takže situace v Chorvatsku je naprosto výborná, co se pandemie týče. Také dnes začíná nějaké to poslední rozvolňování, to znamená, že by se mohly otevřít všechny restaurace na pobřeží a také se lavinovitě otevírají hotely na pobřeží.“

Po cestě pouze vyplnění jednoho formuláře

Na otázku, zda jsou kdekoliv na hranicích nějaká opatření nebo komplikace, Kaizr reaguje: „Ne, nejsou. Cesta byla úplně volná. Akorát, když přijíždíte do Chorvatska, tak musíte vyplnit požadovaný formulář, kde vyplníte jméno, telefonní číslo, číslo dokladu. Ale i tuto chvíli si můžete na hranici ušetřit, protože lze tento dokument vyplnit on-line už v Česku na stránkách entercroatia.com a potom při přechodu chorvatské hranice tento dokument ukážete celníkům a volně projedete.“

K platným omezujícím opatřením reportér uvedl, že každý den se dezinfikují hotelové pokoje a v hotelové restauraci se musí dodržovat rozestup jeden a půl metru, což je tak, jako stejná vzdálenost na pláži vzhledem k počtu turistů, zatím jednoduché.

Tým CNN Prima NEWS je nyní na cestě z Omiše na Makarskou, kde se setká s majitelem restaurace, jenž otevře svůj podnik po třech měsících. Promluví také s Čechem, který v Chorvatsku pobývá již 34 dní, protože čekal na rozvolnění, aby se mohl vrátit domů. A setká se také s dalším Čechem, který žije v zemi už deset let.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama