
Do ZOO Zlín dorazilo štěstí: Po týdnech se setkala celá jaguáří rodinka. Otec dceru hrdě přijal
Chorvatsko je pro některé Čechy stále hlavním cílem pro jejich letní dovolené u moře. Nic na tom nezměnil ani fakt, že Chorvaté přešli na placení eurem, což dovolenou v této zemi zdražilo. Češi volí cestu na chorvatské pláže často kvůli tomu, že se k nim dá poměrně snadno dojet autem. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled, jak do této destinace u Jaderského moře nejlépe cestovat.
Cestovní kancelář Happy Travel, která nečekaně spadla do insolvence, sice slibovala, že její ekonomická situace nebude mít dopad na průběh dovolené v egyptském letovisku, rodinu ze Slovenska přesto čekalo nepříjemné překvapení. Nejenže letěli zpět o dva dny dříve, ale navíc přistáli místo v Bratislavě ve Vídni. Kromě toho došlo podle rodiny ke zmatkům mezi cestovkou a pojišťovnou Generali, která situaci řeší. Rodina svůj příběh popsala webu topky.sk.
Měl to být jeden z nejšťastnějších dnů jejich života, místo toho se však romantická žádost o ruku na řeckém ostrově Lefkada proměnila v noční můru. Čtyřiadvacetiletá Češka náhle zkolabovala a od té doby bojuje o život.
Letní sezóna odstartovala a Češi se rozprchli do všech koutů světa. A někteří zcela sami – v posledních několika letech zesílil fenomén cestovatelských samotářů. Na dovolenou mizí s batohem a hrubým plánem, parťáky si případně najdou až na místě, ať už přes mobilní aplikace, nebo přímo v hostelech se sdílenými pokoji. Které světové destinace čeští sólisté upřednostňují, ve kterých zemích se cítí bezpečně i o samotě a kde musí sáhnout hlouběji do kapsy kvůli dodatečným poplatkům za to, že cestují zcela sami?
Premiér Petr Fiala (ODS) na svém Instagramu vyzval uživatele, aby se ho zeptali na cokoliv. Prostřednictvím kamery pak odpovídal na nejrůznější dotazy. Například kam letos v létě pojede na dovolenou, jaký chlebíček má nejraději i jestli jí kiwi se slupkou, nebo bez.
Se začátkem prázdnin přichází i hlavní čas dovolených. Před odjezdem je často třeba řešit spoustu praktických otázek. Mezi ně patří i to, jak se postarat o květiny v bytě nebo o zahrádku.
Na festivalu nebo u grilu – i tak se na začátku prázdnin prezentují na sítích politici. Politický marketér Tomáš Buzek ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že své zvyky ohledně dovolených přizpůsobují realitě blížících se sněmovních voleb. „Politici jezdí po Čechách, exotickým drahým dovoleným se vyhýbají,“ podotkl. Možné kauzy očekává Buzek v posledních týdnech, možná i dnech před kláním o dolní komoru Parlamentu.
Slunce pálí a období prázdnin a dovolených začíná. V nejedné rodině se balí plavky, žabky a nafukovací rukávky. Řada lidí si i tuto sezónu zvolila jistotu all-in dovolené. Například v Egyptě nebo Turecku za toto pohodlí leckdy zaplatí méně než za obdobný pobyt u nás doma v kempech.
Cestovat znamená poznávání vzdálených zemí, kultur a zvyků, ale také hrozbu infikace cizími bakteriemi či viry, na které, na rozdíl od místních obyvatel, nejsou Češi zvyklí. Právě kontakt s neznámou „mikroflórou“ bývá často příčinou zažívacích potíží a průjmů. Jak jim předejít, případně jak si s nimi poradit i daleko od domova, radí s nastupující sezónou dovolených odborníci z České gastroenterologické společnosti (ČGS).
Letní dovolené v zahraničí se mohou prodražit kvůli nepozornosti. Mohou za to poplatky u některých bankomatů, případně špatně zvolená varianta výběru peněz. Na druhé straně už delší dobu existují řešení, která pomohou peníze ušetřit. Jaká to jsou a jak se vyhnout při placení problémům?
Některá kožní onemocnění se mohou v létě a díky koupání v moři zlepšovat, popsala v pořadu K věci na CNN Prima NEWS dermatoveneroložka Monika Arenbergerová. Podle odbornice jde například o lupénku či atopický ekzém. Lékařka poradila, jak dlouhou dobu by lidé měli za tímto účelem strávit u moře. Ohledně případné prevence kožních nádorů Arenbergerová připomněla, že největšími „lajdáky“ jsou starší muži.
S rostoucí teplotou vody se na pobřeží Jaderského moře stále častěji vyskytují hermodice ohnivé, přezdívané také jako „ohniví červi“. Jedovatý mořský živočich má výrazné červené a oranžové barvy a jeho tělo je pokryto jehličkovými hroty. Ty obsahují nebezpečný neurotoxin, který může způsobit bolestivé zranění. Turisty před nimi varuje například chorvatský web 24sata.hr.