reklama

BLOG: Jak si mě našla kočka, která píská a utěšuje

Titulek je poněkud infantilní. Jsem si toho vědoma. Ale vzhledem k tomu, že tenhle blog bude věnovaný nejroztomilejší a nejhodnější kočce na světě, ani mi to moc nevadí (a vám snad taky ne). Nutella je mnohem lepší, než výrobek, po kterém byla v azylu pojmenována. Je sladší než ta nejsladší pomazánka na chleba. Udělá každému mnohem větší radost. A taky neobsahuje palmový olej (haha, vtip).

reklama

Když jsem přišla o kotěcí královnu Albínu, trvalo víc jak půl roku, než jsem se rozhodla obohatit mou domácnost o dvou kočkách o dalšího člena rodiny. Albína totiž hrozně chyběla. Nejen mně, ale především Mikešovi, který si ji adoptoval a staral se o ni. A bába Alma tak mohla mít konečně klid. Ten ale odešel spolu s Albínkou a doma to bylo postupem času čím dál víc k zbláznění. Mikeš se nudil, tak si hrál s Almou. Jenže se tak dělo proti její vůli a Alma propukala v hysterické záchvaty stále častěji.

Pak jsem na stránce azylu Destiny Paws uviděla slepé kotě. Kdo se mezi zvířaty pohybuje, ví, že ta s hendikepem si hledají domov hůř. A já si řekla – proč ne? Slepá kočka není o nic míň kočka, než kterákoliv jiná. Tak jsem se domluvila s šéfovou azylu Terezou a zašla jsem na návštěvu.

Savanah byla dokonalá. Rozkošné kotě, které by určitě spalo se mnou v posteli, malovala jsem si. No jo, jenže tam spává Alma. A ta by jí mohla ublížit, dokud by se malá nenaučila, že tahle bába má jiné kočky v nelibosti. Alma má totiž drápy a rozhodně se nežinýruje je použít. Ale tak Mikeš by si ji snad adoptoval stejně jako Albínu. Akorát že on má přes pět kilo a občas je jak slon v porcelánu… Promluvila jsem si o svých obavách s Terezou a ta mi dala za pravdu. Savanah potřebuje o něco víc klidu.

„No a máš tady jiné kotě? Mikeš by asi druhou dospělou kočku po zkušenosti s Almou nedal.“

„Mám tady Nutellu.“

„A jak je stará?“

„Asi šest měsíců.“

„Tak to nevím… Ale viděla jsem ji na fotkách, je krásná. Aspoň se s ní pomazlím.“

Jak už asi tušíte, byla to osudová věta. Tereza vylovila Nutellu z kukaně na škrabadle a dala mi ji do náruče. Já, pořád ještě v zimním kabátu a jednou nohou na odchodu, jsem najednou držela v rukách nádhernou černou kočku. Mazlila se, vrněla, já se dojímala, a když se na mě po pěti minutách koukla svýma velkýma očima, bylo naprosto jasné, kdo bude novým členem rodiny. Terka mezi tím chodila kolem nás a neustále Nutellu osočovala, že od ní se takhle dlouho nikdy chovat nenechala, nevděčnice jedna.

Jak jsem zjistila časem, Nutella chování naprosto nesnáší. Ve chvíli, kdy si ji chci vzít do náruče, se začne vzpouzet a řvát jak na lesy. Tedy, řvát. Pískat víc nahlas, než píská obvykle. Nutella totiž nemňouká. Nutella píská (hodně a pořád) a u toho vyplazuje jazyk, což zní divně, ale je to jedna z jejích roztomilostí. Takže tehdy v azylu, kdy mi popískávala v náručí a naprosto si mě svou něžností získala, to byl velmi vzácný a zatím neopakovaný okamžik.

Ale něžná je pořád. Tedy, abych byla přesná – je to nejněžnější stvoření na světě. Jsem z domova zvyklá na drápy, zuby, Mikešovy nečekané útoky a Almino „šlapání zelí“, které se dá bez skrupulí přirovnat ke krvavé lázni. Ale Nutella má něco, co způsobí, že se roztečete jako zmrzlina na sluníčku. Je tak roztomilá, že v okruhu půldruhého metru od ní lidi začínají jihnout, v metrové vzdálenosti zcela vyměknou a od půl metru blíž nasazují fistuli a začínají šišlat (můj přítel je výjimka potvrzující pravidlo). Pokud Nutella s pískotem neuteče, když k ní přijdete (je pořád plachá, ale poslední dobou dělá velké pokroky), začne se před vámi kroutit, vrtět, natáčet hlavu a pískat jako o život.

Krom toho je taky fantastická terapeutka. Jednou v noci, když mi bylo obzvlášť ouvej, přišla za mnou do postele, lehla si mi k hlavě a tlapkou mě začala hladit po tváři. Jsem veskrze racionální člověk, který z domácích mazlíčků nedělá polobohy. Ale ona mi opakovaně, a velmi něžně přejížděla tlapkou po tváři a vrněla. To mi nikdo nevymluví. A dneska nad ránem, kdy jsem se vzbudila z noční můry, mi objala ruku a do dlaně mi položila svoji malou upískanou hlavičku.

Přitom tohle stvoření nemělo vůbec jednoduchý start do života. Ji i její kotěcí sourozence odchytávali tři dny u rušné silnice. Přežila jen ona. A štěstí neměla ani na hledání domova. Nut byla v azylu nejdéle ze všech zvířat, která tam ve chvíli mé návštěvy přebývala. Byla několikrát zamluvená, ale vždycky z toho sešlo. V čem ale štěstí měla, bylo umístění do péče Destiny Paws. U Terezy jsou zvířata až na prvním místě, ale nedělá z nich porcelánové panenky. Nutellu mi dokonce doporučila coby schopného mediátora. A měla pravdu.

Nut respektuje potřeby jiných zvířat zcela samozřejmě. Nechceš si teď hrát? Dobře, přijdu později. Chceš na mě bezdůvodně útočit? Pak ti to nevrátím, ale neuhnu. Dokonce i bába Alma po roce vyměkla a tu a tam to vypadalo, že si s Nutellou hraje. Neuvěřitelné. Tahle čtyři kila něžnosti, která vždycky po seskoku z vyvýšených míst dopadnou na zem jako pytel brambor, mi ukázala další tváře kočičí povahy, o kterých jsem neměla tušení. A já upřímně doufám, že mi je bude dál ukazovat ještě velkou spoustu let.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

Mladý olympionik a čerstvý otec Vlach: Jen účast v Tokiu není cíl, postele tu mají dobré

Ve 24 letech čeká moderního pětibojaře Martina Vlacha první start na olympiádě. „Kvalifikovat se do Tokia jsem nebral jako hlavní cíl. Částečně to úspěch je, důležité ale bude se pořádně předvést,“ hlásá. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, jak se na čtvrteční začátek své soutěže chystá a promluvil také o čerstvě narozeném dítěti nebo vážném zranění, které ho do Japonska málem nepustilo.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Proč do sebe vlaky u Milavče narazily? Chybí nám zabezpečovací systém, mají jasno experti

Stav trati a absence bezpečnostního systému ETCS jsou faktory, které mohly přispět ke srážce vlaků na Domažlicku, řekl CNN Prima NEWS Petr Šlégr z Centra pro efektivní dopravu. Podle něj je stav železnic v Česku oproti okolním státům zastaralý a ministerstvo dopravy nedělá dost pro to, aby byly bezpečné. Expert tak reagoval na středeční srážku vlaků u Milavče, při které zemřeli tři lidé.

reklama