reklama

Nikdo vám neuvěří, že květiny na stole jste vyrobili z mýdlové hmoty

Mýdlo používáme každý den a hodí se také jako praktický dárek. Vlastnoručně vyrobené bude navíc radostí dvojnásobnou. Nás potěší výroba a obdarovaného i čas, který jsme tomu věnovali. A pokud vyrobíte mýdlové květiny, můžete takovou kyticí potěšit každou ženu. Vyrobit se pak dají různé dekorace, drobné pozornosti do práce nebo nevadnoucí kytky či rozkvetlé květináče.

reklama

Co budeme potřebovat:

  • mýdlovou hmotu
  • nádobu vhodnou do mikrovlnky
  • silikonové formy na mýdlo
  • vůně a barvy vhodné pro výrobu mýdla
  • speciální odstraňovač bublinek ve spreji
  • pracovní nástroje (nůž, míchátko, dřevěnou podložku)

Určitě zvolte kvalitní mýdlovou hmotu bez zbytečných chemických aditiv. Seženete jak základní mýdlovou hmotu, která může být průhledná poloprůhledná nebo bílá, tak i mýdlovou hmotu s přidanými zdravými výtažky, např. z ovesných vloček, bambuckého másla nebo s kozím mlékem.

Výrobu mýdla tak povýšíte na kvalitní bio výrobek vhodný pro každodenní používání i pro citlivou pleť. Nemusíte se pak obávat případně mýdlové výrobky darovat i osobám s citlivější pokožkou. Mýdlovou hmotu můžete obohatit parfemací nebo obarvit speciálními barvami. Vhodné jsou olejové esence s uklidňujícími účinky, například heřmánek a levandule, nebo naopak s povzbudivými účinky jako jsou citrusy a svěží květinové vůně, které vás ráno správně nakopnou do práce a pro nový den.

Jak si vyrobit mýdlové květiny

Mýdlovou hmotu si jednoduše nakrájejte ostrým nožem na menší kousky, aby se vám pohodlně vešla do nádoby. Bude se také rychleji a rovnoměrněji rozpouštět.

Nádobu s mýdlovou hmotou vložte do mikrovlnné trouby a nechte ji pozvolna rozpustit. Tady postupujte podle návodu daného produktu.

Do připravené tekuté hmoty přidejte vonnou esenci a vybranou barvu. Můžete barvu a esenci kombinovat, nebo zvolit jenom jednu přidanou složku. Tady pracujte rychle, mýdlová hmota začne pozvolna skoro ihned tuhnout.

Před litím hmoty nastříkejte odstraňovač bublinek do každé formy, kterou chcete použít. Stříkněte odstraňovač také při lití každé další vrstvy a můžete ho použít i na povrch hmoty. Tak docílíte nejlepšího výsledku celého mýdla. Po nalití vrstvy vždy ještě jemně poklepejte formičkou o podložku, aby se uvolněné bublinky snadněji dostaly ven.

Nalijte první vrstvu, v našem případě bílou část. Zastříkněte odstraňovačem bublinek a jemně poklepejte, než budete přidávat barevnou část mýdlové hmoty.

Dolijte zbylý prostor formičky obarvenou hmotou, opět nezapomeňte na odstraňovač bublinek, jemně poklepejte a na klidném místě nechte všechny naplněné formičky vychladit a ztuhnout. Stejným způsobem můžete vylít různé tvary mýdla. Použít se dají nejen k tomu určené silikonové formy, ale i kovové a plastové formičky, které odolávají vysokým teplotám, aby se vám forma při práci s teplou hmotou nedeformovala.

Po vychlazení, mýdlová hmota samovolně ztuhne a mýdlo je tím hotové. Menší tvary ztuhnou zhruba za půl hodiny, větší tvary mohou tuhnout dvě až tři hodiny. Buďte trpěliví, zejména u členitých kytiček, abyste nepoškodili jemné detaily dekorace.

Tip na milý dárek z ručně vyráběného domácího mýdla

Jako skvělý dárek se osvědčily různé hrnky a hrnečky. Můžete tak spojit příjemné s užitečným a vytvořit dárkovou soupravu pro kamarádku, kolegyni či kolegu. Vyberte vhodný hrníček, který se bude podle vás obdarovanému líbit. Záleží, zda pije raději čaj nebo kávu, jakou barvu a velikost preferuje. Jednoduchým designem se srdíčkem určitě nic nezkazíte u kamarádky.

Pokud budete vyrábět trvalou dekoraci, můžete vše přilepit tavnou pistolí. Pokud chcete, aby se dal hrnek a mýdla používat, naaranžujte vše bez lepidla. Nakonec můžete dárek zabalit do průhledné balicí fólie, aby vše drželo, a zároveň bude vaše aranžmá i vidět.

Vyplňte vnitřek polystyrenem nebo rovnou krabičkou s čajem. Horní část vyplňte dekoračním lýkem a pro lepší stabilitu mýdlových dekorací, použijte párátka nebo špejle. Ulehčí vám aranžování mýdel i v případě, že nechcete použít pro fixaci žádné lepidlo.

Upravte lýko a nakonec uložte různé květinové mýdla a doplňte je mýdlovými srdíčky. Špejle můžou sloužit i jako podpěra, aby kytky hezky vynikly, například položené mírně do strany. Mýdla klidně na seříznutou špejli napíchněte, bude se vám s ním pak lépe pracovat. Vyrobit můžete nejen hrníčkové dekorace s mýdlovými květinami, ale také malé truhlíky a květináče s nikdy nevadnoucím záhonem kytek. Budou se hodit na okno i jako další ručně vyrobený dárek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama