
Nemovitosti Jiřího Krampola. Dům na Okoři prodal, bydlel v pronajatých bytech v centru Prahy
Americký prezident Donald Trump za výkon své funkce dostává velmi solidní mzdu a vzhledem ke svému rodinnému jmění by to ani nepotřeboval. Ani tak zjevně nemá dost a přivydělává si na poměrně kuriózním sortimentu. Svým nejzarytějším fanouškům totiž prodává všelijaké předměty spjaté se svým jménem. Trumpovci si pochopitelně mohou koupit ikonické kšiltovky, ale stejně tak model prezidentovy vily Mar-a-Lago a voňavky, které Trump nabízí ve stylu teleshoppingového krále Horsta Fuchse. Stejně tak jeho rodina prodává vlastní telefony, u kterých se chlubí, že jsou „proamerické“, ačkoliv panuje podezření, že se vyrábějí v Číně.
Spotřebitelé si v obchodech musejí již dlouho zvykat na to, že se výroba tradičních tuzemských značek přesouvá na jiná místa – někdy dokonce do zahraničí. Aktuálně jde o přesun značky Apetito z Hodonínských mlékáren do německého Hamburku. Milovníci znojemských okurek se už z etikety dozvídají, že jsou vyrobeny taktéž v Německu a samotné okurky občas pocházejí ze zemí mimo Evropskou unii. Změna místa výroby potkala v minulosti například Sedlčanský hermelín, Lentilky nebo kávu Jihlavanka.
V Česku končí hodonínská mlékárna, provozovaná firmou Savencia F&D, která vyrábí například sýr Apetito. Společnost provoz přesouvá do Německa, o práci tak přijde stovka zaměstnanců.
Pokračující válka na Ukrajině „nakopla“ obranný průmysl. Evropské zbrojovky rostou, vévodí jim ty z Velké Británie, Francie a Ruska. Z konfliktu na Ukrajině ale těží i české a slovenské zbrojovky. Které to jsou, popisuje pro redakci CNN Prima NEWS Monika Hrnčárová ze společnosti HitHorizons.
Někdy i více než šest hodin bez elektřiny museli strávit lidé na severu Čech. Právě tam energetici nejdéle bojovali s pátečním obřím výpadkem proudu, který postihl Česko. V sobotu se situace už pomalu vrací do normálu. Dozvuky blackoutu ale mohou trvat několik dní. Podnikatelé mezitím sčítají škody.
Vylučuje se ochrana klimatu a obranné politiky? Ne, naopak se doplňují, ukazuje analýza think-tanku Bruegel. V některých ohledech jsou úkoly, které dávají smysl pro obranyschopnost Evropy i klimatickou politiku, dokonce shodné. Doporučuje proto „nakopnutí“ evropského vývoje syntetických paliv do stíhaček, odstřihnutí Evropy od závislosti na zahraničních zdrojích energie nebo využití kapacit automobilek pro výrobu zbraní.
Takových machrů je u nás v Česku jako šafránu. I když nejbližší moře máme stovky kilometrů daleko, po světových oceánech brázdí desítky obřích námořních jeřábů a high-tech zařízení s hrdým razítkem „Made in Czechia“. Mají jedno společné. Vznikly ve Sviadnově u Frýdku-Místku, v dílnách firmy Huisman Czech Republic.
Celníci v Ostravě odhalili chemickou laboratoř, ve které organizovaný gang vyráběl novou a velmi nebezpečnou syntetickou drogu – klefedron. V pátek soud poslal do vězení prvního z devíti členů této skupiny.
Automobilka Tatra Trucks z Kopřivnice na Novojičínsku chystá investice za více než 7,3 miliardy korun. Cílem je zvýšit výrobní kapacitu až na tři tisíce vozidel ročně, posílit konkurenceschopnost na globálních trzích a proměnit továrnu v moderní a udržitelný průmyslový komplex. Tatra chce modernizovat výrobní technologie, digitalizovat procesy nebo postavit novou výrobní halu a centrální logistický sklad. Oznámil to mluvčí Tatry Trucks Andrej Čírtek. Výroba by se tedy měla zdvojnásobit, loni firma vyrobila 1 548 aut.
Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že v Íránu zasáhla nedokončený těžkovodní reaktor v Aráku, zařízení na výrobu jaderných zbraní v Natanzu a desítky vojenských cílů na různých místech země. Útočilo 40 stíhaček, které vypustily stovku střel, napsal zpravodajský web The Times of Israel. Írán brzy ráno vyslal na Izrael salvu balistických raket, které zasáhly nejméně čtyři místa včetně nemocnice na jihu země. Izraelský ministr obrany Jisrael Kac uvedl, že íránský nejvyšší duchovní Alí Chameneí už nesmí existovat.
O tom, že má Martin Košťál nos na dobrý byznys, není pochyb. Ve svých osmnácti letech dokázal na český trh dostat tehdy nedostatkové zboží — akrylátové hračky pro papoušky. Neváhal pro ně přitom osobně vyrazit až do Číny. Dnes stojí v čele jedné z nejrychleji rostoucích firem vyrábějících krmiva pro psy a kočky u nás — ALEMAR Food Group. A loni nabídl všem zájemcům o alternativní investiční příležitosti ke koupi její akcie. V současnosti dohlíží na čtyřfázové rozšíření výroby, které má pomoci výrazně navýšit počty vyrobených konzerv. Ty i nadále splňují hlavní požadavek, na němž si zakladatel firmy zakládá od samého počátku — kvalitní maso bez chemie.
Ukrajina oznámila, že na bojišti úspěšně otestovala novou zbraň. Jde o balistickou raketu, jejíž hlavice váží 400 kilogramů. Zelenskyj zároveň volá po zvýšení výroby zbraní. Rusko totiž podle něj musí pocítit důsledky toho, co na Ukrajině dělá, informuje web Unian.