CNN Prima News výroba

výroba

Výpis příspěvků ke štítku „výroba“

BIO vinaři volají po konci poplatků do vinařského fondu

28. listopadu 2022 16:59

BIO vinaři každoročně odvádějí do vinařského fondu mnohonásobně více, než se jim vrací ve formě podpory. Více než dvacetinásobek peněz, které do vinařského fondu BIO vinaři přinesou, se dává na podporu projektů nedbající o ochranu přírody. BIO vinaři jsou znevýhodněni, jelikož ze své podstaty je výroba BIO vín dražší. BIO vinaři si propagaci a osvětu ochrany přírody skrz chování spotřebitelů musí zaplatit sami, a volají po ukončení odvodů do vinařského fondu.

Soud v Haagu rozhodl v případu sestřelu dopravního letadla: Byla to raketa ruské výroby

17. listopadu 2022 15:18
Aktualizováno

Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrolovalo Rusko. Ve čtvrtek to potvrdil soud v nizozemském Haagu. Z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17 v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, čtvrtého obžalovaného zprostil viny. Odsouzeným mužům nařídil zaplatit nejméně 16 milionů eur (390 milionů Kč) odškodného.

Kvůli nižším dotacím budou lokální potraviny dražší a méně dostupné

14. listopadu 2022 14:50

Vláda plánuje snížit dotační podpory pro zemědělce a potravináře, z letošních 5 miliard korun na 2,7 miliard korun v příštím roce. S tím zásadně nesouhlasí Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Jejích členové produkují přes 80 procent tuzemských zemědělských komodit pro výrobu potravin, a požadují zachování národních dotací na minimálně stejné úrovni jako dosud. Tyto největší české zemědělské organizace varují před fatálními dopady na budoucí vývoj zemědělské prvovýroby a zpracovatelského průmyslu.

Novinka v litvínovském ORLEN Unipetrolu: Výrobní linka, která dala práci desítkám lidí

11. listopadu 2022 11:42

ORLEN Unipetrol opět potvrzuje svoji roli českého lídra v oblasti petrochemie. Začátkem října začala vyrábět produkt s názvem dicyklopentadien, který je velmi žádaný v nejrůznějších průmyslových oborech. Ať už v automobilové výrobě, ve stavebnictví nebo elektronice, ale také v lékařství a farmacii. Produkovat ho společnost plánuje až 26 tisíc tun ročně, čímž se ORLEN Unipetrol stane jedním ze čtyř nejvýznamnějších evropských výrobců. Investice do výstavby nové jednotky dosáhla 831 milionů Kč. Pro zajištění výroby bylo otevřeno dvacet nových pracovních míst.

Rusko jako záchodová velmoc. Kvůli válce je v ohrožení toaletní papír

6. listopadu 2022 21:58

Zní to neuvěřitelně, ale válka na Ukrajině může ovlivnit i cenu a dostatek kvalitního toaletního papíru. Důvodem je fakt, že na výrobu artiklu je mnohdy potřeba ruská bříza. Kreml však krátce po zahájení invaze zakázal vývoz tohoto dřeva do zemí, které proti Rusku uvalily sankce. A Rusko přistupuje i k dalším kuriózním opatřením, jak zamezit tomu, aby se toaletní papír dostal do rukou jiných než ruských.

ORLEN Unipetrol: Spoluprací s vysokými školami k úspěchům i výchově profesionálů

5. listopadu 2022 05:03

Už několik dekád spolupracuje společnost ORLEN Unipetrol s vysokoškolskými fakultami. Jsou jí velkým pomocníkem v pokroku ve výrobě petrochemie a paliv. Jedním z posledních společných úspěchů je třeba technologie na výrobu dicyklopentadienu, kterou společnost vyvinula ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou. Dalším spolehlivým partnerem je také ČVUT v Praze a před necelým rokem se jím stala i Technická univerzita v Košicích.

Slováci prodávali po začátku invaze Rusku díly do těžkých zbraní. Sankce prý neporušili

4. listopadu 2022 11:14

Slovensko po únorovém zahájení ruské invaze na Ukrajinu umožnilo dodat do Ruska tisíce kusů různého zboží, například ložiska, stroje na výrobu součástí pneumatik či celé motory, které může sloužit k výrobě těžkých zbraní. Napsal to slovenský Denník N. Slovenská finanční správa v reakci uvedla, že u listem uvedených příkladů exportu nejde o zboží, které by podléhalo restriktivním opatřením. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď vzniklou situaci označil za problém a slíbil nápravu. Slovensko vývoz citlivých položek podle listu v porovnání s Českem kontroluje méně důkladně.

Doslova krvácíme. Nejstarší sklárna bojuje o přežití, její konec by byla rána pro Harrachov

27. října 2022 18:57

Nejstarší fungující sklárna v Česku je v problémech. Jenom letos prý zaplatila Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov na energiích o osmnáct a půl milionu korun více. Na státní pomoc prý nedosáhne. Majitel chtěl původně provoz uzavřít. Teď se rozhodl výrobu udržet. Pomohou mu nízké ceny plynu. Zavření sklárny by přitom bylo ranou i pro samotné město.

Elektromobily jako součást recyklace? Čtěte, co se dá využít při jejich výrobě

20. října 2022 10:30

Jsou elektromobily ekologické, nebo nejsou? Věčná otázka, na které se zastánci a odpůrci vozů s elektro pohonem ne a ne shodnout. Jasné je, že první myšlenka na auto, které svým provozem neškodí planetě, byla jasně dobrým úmyslem. Ten ale zatím dost výrazně ovlivňuje samotná výroba elektromobilů. Nicméně i na tom se výrobci snaží pracovat a posouvat se dopředu. A daří se jim to. Recyklované materiály využívají nejen při výrobě zařízení samotných aut, podařilo se to už i při výrobě baterie, která hraje v provozu i výrobě zásadní roli.