Královna milovala zvířata, dokonce šlechtila i plemena psů. Další záliby vás překvapí

Její Veličenstvo Alžběta II. měla širokou škálu zájmů. Kromě toho, že královna procestovala celý svět, měla řadu zálib. Od těch velmi obyčejných, jako bylo řízení vozu, až po velmi netradiční. Připomeňte si je ve výčtu redakce CNN Prima NEWS.

Zahradničení

Na to, že královna Alžběta měla přístup k těm nejlepším zahradám na světě, se po většinu svého života o zahradničení nezajímala. To se však změnilo ve zralém věku 91 let, upozorňuje web British Heritage.

Po květinové výstavě v Chelsea v roce 2018 se objevily zprávy, že královna Alžběta našla novou zálibu v zahradničení. Deník The Telegraph uvedl, že po rekonstrukci zahrady na hradě Windsor královnu zahradnické umění zaujalo a získala o něm i odborné znalosti.

Závody holubů

Královská holubářská asociace tvrdí, že královská rodina našla krásu v tomto netradičním koníčku už v roce 1886. Král Jiří i král Eduard si závodění holubů prý velmi rychle zamilovali. Královna Alžběta nebyla výjimkou, stala se také patronkou několika charitativních organizací zabývajících se chovem poštovních holubů.

Sbírání známek

Tento koníček královny Alžběty možná většinu lidí tolik nepřekvapí. Sbírání známek je jednou z nejoblíbenějších zálib na světě a věnují se mu všechny kultury po celém světě. Podle královského experta Phila Dampiera má sbírka známek královny Alžběty až miliardovou hodnotu. Její Veličenstvo vlastní jedny z nejcennějších známek na světě a navázalo na již tak hvězdnou sbírku, kterou tvořilo několik generací královské rodiny. Také sama královna se objevila na několika známkách.

Jízda na koni

V pozdějším věku už královna Alžběta netrávila mnoho času jízdou na koni. Láska k jízdě na koni ji ale provázela celý život. „Na koních jezdila, chodila na dostihy, chovala koně, dostávala koně. Vše se okolo koní točilo. Někteří členové královské rodiny dokonce říkali, že její největší zájem nejsou panovnické povinnosti, ale právě koně. I když to bych brala s nadsázkou,“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS editorka webu Expres.cz Barbora Koukalová. Ostatně celá královská rodina měla ke koním vždy blízko.

Řízení

Královna měla také ráda řízení. Protože na oficiální akce ji vždy dopravil královský šofér, užívala si chvíle, kdy mohla zasednout za volant sama. „Pokud by královna žila, řídila by snad do stovky,” sdělila dále Koukalová. Královna byla totiž i vyučenou řidičkou a automechaničkou.

Šlechtění psů

„Měla také zálibu ve šlechtění psů plemena Welsh Corgi Pembroke,“ podotkla novinářka Koukalová. Vášeň královny Alžběty II. pro plemeno corgi se datuje už od jejího dětství, upozorňuje například web New York Times. A přestože psi byli součástí královské rodiny přinejmenším od dob královny Viktorie, podle webu Vanity Fair bylo královnino pouto s corgi něco zcela výjimečného. Není známo, proč přesně je zesnulá královna tak milovala. Říká se však, že je milovala kvůli jejich energii a duchu.

Móda

Královna také vždy dbala na módu. „Těžko říct, jakou barvu měla nejraději. Alžběta II. chodila zásadně v jednobarevných kostýmcích, sladěná byla od hlavy až k patě. To proto, aby byla vidět v davu. Neobjevovala se v tmavých nebo nenápadných barvách,“ popsala Koukalová. Její Veličenstvo často sáhlo po zelené, žluté nebo růžové barvě. „Nikdy nechyběla ikonická kabelka zavěšená na ruce,“ dodala.