Scénář po smrti královny: Británii čeká 10 dní smutku. Co přesně se bude dít dál?

Ve věku 96 let zemřela ve čtvrtek britská královna Alžběta II. Na její skon byl Buckinghamský palác dle protokolu připravený a má vypracovaný program událostí, které budou v nadcházejících dnech královskou rodinu i běžné Brity čekat. Operace nese název „Londýnský most“, úmrtí monarchy je v ní označováno jako Den D. Celkový harmonogram je plánován na 10 dní.

Den D

„London Bridge is down“, neboli „Londýnský most padl“. Tímto heslem se nová britská ministerská předsedkyně Liz Trussová dozvěděla o smrti britské královny. Podle protokolu má být právě premiér země první osobou mimo rodinu, komu je zpráva sdělena. Trussová následně tuto zprávu sdělila svým ministrům, vládám v rámci Společenství národů, tedy zemím, v nichž je britský monarcha oficiálně stále nejvyšší hlavou státu (jde například i o Kanadu či Austrálii – pozn. red.), členům britského parlamentu a místním vládám ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku.

Zákonodárné sbory v zemích Velké Británie kvůli smrti monarchy okamžitě ukončily své jednání. Trussová pak krátce po prvním prohlášení nového krále Karla III. přišla s vlastním vyjádřením, v němž královnu ocenila a a řekla, že „končí druhá alžbětinská éra“. Ve svém proslovu zároveň slíbila svoji loajalitu a oddanost novému panovníkovi. Karlovi III. nakonec vzkázala: „Bůh ochraňuj krále!“ Ještě během čtvrtka měla Trussová zamířit na první audienci k novému králi.

Královská rodina má ještě v tento den vyhlásit informace, kdy se bude konat státní pohřeb, ale očekává se, že to bude desátý den po úmrtí. Podle protokolu měl večer nový král vystoupit se svým prvním projevem, ale Karel III. již oznámil, že jej přednese až v pátek.

Zpráva o odchodu královny šla k veřejnosti poprvé tradičně přes britskou tiskovou agenturu Press Association. Buckinghamský palác následně zprávu zaslal dalším médiím, přičemž ta následně přerušila svá pravidelná vysílání, aby oznámila úmrtí panovnice.

Den D+1

Den po smrti královny bude velkým dnem pro nového krále. Zasedne totiž takzvaná Nástupnická rada, která tak Karla III. oficiálně jmenuje novým vladařem Spojeného království. Jednání se mají osobně účastnit stovky britských politiků.

Následně by mělo dojít na slavnostní potvrzení Karla III. coby nového panovníka v St. James's Palace a rovněž na Královské burze. Následovat má setkání mezi novým králem, premiérkou Trussovou a jejím kabinetem.

Den D+2

Další den má rakev s královninými ostatky doputovat do Buckinghamského paláce. Napřed se ovšem spustí jiná operace, a sice „Operace jednorožec“, která nastala kvůli tomu, že královna zemřela ve Skotsku. Její tělo tak bude dočasně uloženo v Hollyrooodhouse v Edinburghu, kde by se měla konat i smuteční procesí a mše.

Při příjezdu zpět do Londýna má rakev s tělem královny zamířit na nádraží St. Pancras, kde ji budou čekat členové vlády. Poté bude odvezena do Buckinghamského paláce.

Den D+3

Během tohoto dne by dle protokolu nový král Karel III. měl zamířit na cestu po Velké Británii. Půjde doslova o maraton plný přejíždění. První na programu má být návštěva skotského parlamentu a rovněž by se měl zúčastnit mše v edinburské katedrále svatého Jiljí (St Giles' Cathedral).

Den D+4

Nový král pokračuje ve svých cestách. Na tento den je v plánu návštěva Severního Irska, kde se zúčastní mše v belfastské katedrále svaté Anny a přijme kondolence z řad představitelů místní vlády.

V tento den také začíná nacvičování smutečního procesí za rakví s ostatky královny z Buckinghamského do Westminsterského paláce. Akt nese název „Operace lev“.

Den D+5

V tento den probíhá zmiňované smuteční procesí za rakví. Kromě toho se také uskuteční smuteční mše ve Westminsterském paláci, jakmile do něj bude donesena tělo zesnulé panovnice.

Den D+6 až Den D+9

Po celé tři dny má rakev s tělem královny ležet ve Westminsterském paláci. Po 23 hodin denně se s Alžbětou II. budou moci loučit běžní lidé. Akt nese jméno „Operace peří“. Dále započnou přípravy na pohřební průvod.

Král Karel III. by měl v této době zároveň podniknout ještě cestu do Walesu, kde se má účastnit smutečního aktu v místním parlamentu a také mše v Liadaffské katedrále v Cardiffu.

Den D+10

V poslední den operace „Londýnský most“ se koná státní pohřeb zesnulého monarchy, na který dorazí stovky vrcholných státníků z celého světa. Tradičně se odehrává ve Westminsterském opatství. S úderem pravého poledne se má v celé Velké Británii držet dvouminutové ticho.

Pohřební procesí se uskuteční v Londýně a ve Windsoru. Následují smuteční mše. Po nich bude královna Alžběta II. pohřbena ve Windsoru v kapli krále Jiřího VI., jejího otce. Pochována bude vedle svého manžela, prince Philipa, který zemřel loni v nedožitých 100 letech.

Tagy:
Velká Británie smrt rakev Alžběta II. parlament královská rodina Commonwealth Buckinghamský palác Liz Trussová Princ Charles Britská královská rodina London Bridge Westminsterský palác

Hlavní zprávy

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká
360°

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty
Rusko

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Domácí zpravodajství

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.