CNN Prima News Jakub Říha
Jakub Říha

Jakub Říha

reportér FTV Prima, CNN Prima NEWS

Jakub začal v redakci Seznam Zpráv, kde se soustředil převážně na zahraničí. Zajímá ho dění okolo EU, USA a Izraele. Na CNN Prima NEWS se věnuje především ekonomickým a politickým tématům. Je zastáncem názorných grafik ve vysílání, které divákům lépe pomáhají pochopit složitější koncepty.

Nejnovější příspěvky autora

Chaos v účasti ruských tenistů. Rakušan změny neplánuje, policie v tom nevidí problém
Tenis

Chaos v účasti ruských tenistů. Rakušan změny neplánuje, policie v tom nevidí problém

Zatímco ruským tenistům, kteří se účastní turnaje v Liberci, je hrát umožněno, v případě tenistek stejné národnosti rozhodla cizinecká policie před několika dny jinak. Nad nejasnou situací kroutí hlavou odborníci i komentátoři. Policejní útvar pro mezinárodní záležitosti však rozdílný přístup hájí. Vláda i přesto odmítá vyslyšet hlasy ohledně vyjasnění stávajících pravidel.

Další příspěvky autora

Ostrá slova na účet Fialy. Babiš drsným projevem o migraci odstartoval hádku ve Sněmovně

Ve Sněmovně se v pátek dopoledne znovu ostře střetla koalice s opozicí. Tentokrát jednání zablokovaly spory o evropskou migrační dohodu, o níž souběžně jednali v Bruselu lídři sedmadvacítky. Vyhrocenou atmosféru v dolní komoře odstartoval projev šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který chtěl o migraci jednat. Ostře zkritizoval premiéra Petra Fialu (ODS), že prý nehájí české zájmy. Koalice si to ale nenechala líbit a strhla se drsná hádka.

Drahá šunka místo kulturních akcí? Praha 1 řeší stánek před orlojem, místo pronajímá nadaci

Prostranství za pražským orlojem získala za symbolický pronájem Nadace Pražské děti. Nad následným využitím lukrativního prostoru však mnohým zůstává rozum stát. Nadace ho totiž poskytuje i dalším nájemcům, kvůli čemuž se na místě hojně navštěvovaném turisty místo akcí pro veřejnost především prodává šunka. Podle vedení Prahy 1 tím nadace porušuje smlouvu. Provozní Ondřej Rušňák se ale brání, že se na stánku nic špatného neděje.

Dojemný příběh Ivana a Maxima. Z Mariupolu je unesli do Ruska, zachránil je ředitel školy

To, že Rusové unášejí ukrajinské děti, je smutná realita od začátku války. Některé příběhy ale mají šťastný konec. Reportérovi CNN Prima NEWS se podařilo spojit s ředitelem školy z Mariupolu. Ten se na vlastní pěst vydal na Rusy kontrolované území a dva své svěřence přivedl zpět. Oficiální čísla ukrajinských úřadů registrují skoro 20 tisíc unesených dětí. Podle řady odborníků se tím Rusové snaží vymazat ukrajinskou identitu.

Smrt chlapečka zastavila život v Mostě. Máme no go zóny, bojíme se i ve dne, říká zastupitelka

Most a jeho okolí patří dlouhodobě z pohledu kriminality mezi nejrizikovější místa v Česku. Severočeský region trápí zejména násilná a majetková trestná činnost. O bezpečnosti ve městě promluvila i opoziční zastupitelka Alena Dernerová, která po tragické smrti čtyřletého chlapce přiznala, že v Mostě existují takzvané „no go zóny“, do nichž se lidé neodváží vkročit někdy ani během dne.

Napíše referát, spočítá příklad. Studenti stále častěji užívají programy umělé inteligence

Studenti středních i vysokých škol čím dál častěji využívají umělou inteligenci (AI). Speciální programy na základě zadání vypracovávají referáty či seminární práce. AI v současnosti kromě napsání souvislého textu dokáže vypočítat i matematické příklady. Učitelé přiznávají, že odhalování takových podvodů je složité. I proto uvažují o formě zkoušení, na kterou bude i umělá inteligence krátká.

Jak vypočítat výši penzí či důchodový věk? Nijak, státní kalkulačka to už neumí

Pevná hranice důchodového věku padne. Současná generace třicátníků bude nejspíše čekat pár dekád, než se definitivně dozví, kdy nastoupí do penze. S klíčovými body důchodové reformy, kterou představila vláda Petra Fialy (ODS), pro tuto chvíli nepočítá ani kalkulačka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Skrze tu si zájemci mohli spočítat orientační výši penzí i datum odchodu do důchodu. Kdy přijde její alternativní verze, která by reflektovala představené změny, není zatím jasné. „Dokud nebude reforma schválená legislativně, není možné udělat jasné úpravy,“ řekl redakci CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

MacGyver v Praze: Už jsem starý páprda. Zachraňovat svět v sedmdesáti by ale bylo vtipné

Jeho koumácký agent MacGyver měl v 90. letech obdivovatele po celém světě. Dovedl si poradit s jakýmkoliv problémem, vyrobil bombu třeba i z lepicí pásky, špendlíku a gumy. Pro spoustu fanoušků byl skutečným kultem – nosili podle něj modré džíny, mullet na hlavě a švýcarský nožík v kapse. Dnes je americkému herci Richardu Deanu Andersonovi 73 let, na svou životní roli už jen vzpomíná. Na pražském Comic-Conu se pro CNN Prima NEWS a vybraná média rozpovídal třeba o tom, zda by si MacGyver nezasloužil nové pokračování.