CNN Prima News Jan Lipavský

Jan Lipavský

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Lipavský“

Spolupráce V4 je trnem v oku Bruselu. Nesoulad kvůli Ukrajině ji nenaruší, říká Szijjártó

Síla Visegrádské skupiny spočívala v zaměření se na společné zájmy, nikoliv na zdůrazňování neshod. Odlišný názor na válku na Ukrajině nyní na vzájemnou spolupráci vrhá stín. Z toho důvodu je důležité, aby témata, na nichž se státy neshodnou, byla oddělena od těch, u nichž existuje soulad, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Šéf resortu také připomněl české představitele, s nimiž má Maďarsko na mezinárodní scéně dobré vztahy.

Hasiči ruší pohotovost, do Maroka USAR tým neodletí. Ve hře je stále humanitární pomoc

Čeští hasiči už nepočítají s vysláním speciálního USAR (Urban Search and Rescue) týmu do zemětřesením zasaženého Maroka. Zrušili jeho pohotovost. Do úterního poledne nedostali z Maroka oficiální souhlas s nasazením týmu. Informovala o tom mluvčí hasičů Martina Götzová. Ničivé zemětřesení postihlo Maroko v pátek večer. Český USAR tým, který se specializuje na vyhledávání v sutinách, byl v pohotovosti od soboty.

Čeští hasiči jsou připraveni poslat do Maroka tým na vyhledávání lidí v sutinách

Čeští hasiči jsou připraveni okamžitě poslat do Maroka zasaženého zemětřesením speciální USAR tým, který je zaměřený na vyhledávání lidí v sutinách. Jsou v pohotovosti a chystají si techniku. Čekají na případnou oficiální žádost. Dva hasiči v sobotu večer odletí do Maroka, kde případné nasazení týmu dohodnou, uvedli na sociální sítí X. Zemětřesení zasáhlo v pátek v noci pohoří Vysoký Atlas. Zemřelo při něm podle nejnovějších údajů více než dva tisíce lidí.

Kuleba v Praze: Naše vítězství zhatí Putinův plán zruinovat EU. Promluvil o novém velvyslanci

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v Praze řekl, že vítězství ve válce zničí plán ruského prezidenta Putina na zruinování evropského hospodářství. Jeho země je prý v konečné fázi výběrového procesu nového velvyslance v Česku, sdělil po pondělním jednání se šéfem české diplomacie Janem Lipavským (Piráti). Post není obsazený déle než rok poté, co se poslední velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis přesunul na post náměstka ministra zahraničí.

Konec luxusu pro rodinu ruského výrobce raket v Praze. Zorikovovi míří na sankční seznam

Počet lidí na vnitrostátním sankčním seznamu se ve středu zdvojnásobil ze tří na šest. Vláda na něj na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zařadila ruského podnikatele Borise Obnosova a jeho příbuzné, manžele Rostislava a Olgu Zorikovovy. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zahraničí a vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS).

Účastníci Prague Pride zamířili na Letnou. Na duhovou akci dorazili i politici

Průvod Prague Pride vyrazil po poledni z Václavského náměstí na Letnou. Na akci podle odhadů dorazily desítky tisíc lidí včetně vládních politiků, velvyslanců či známých osobností. Lidé si nesou transparenty, duhové vlajky i jiné doplňky. Někteří mají speciální kostýmy. Na Letenské pláni je až do večera připravený kulturní program. Akce zakončí letošní 13. ročník týdenního lidskoprávního festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů nebo translidí (LGBT+).

Byli ohroženi Češi. Vláda měla k evakuaci turistů z Rhodu udělat víc, míní Fiala z SPD

Jednalo se o bezprostřední ohrožení českých občanů. Vládní letadla měla být na místě už dávno, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala k evakuaci českých turistů z požárem zasaženého Rhodu. Českou vládu zkritizoval také za to, že měla víc jednat s cestovními kancelářemi. Ocenil naopak nabídku pomoci českých hasičů.

Češi se vracejí z Rhodu. Ocitli se v horách bez vody, popisují dramatickou evakuaci

První evakuovaní Češi z ostrova Rhodos se vrátili do Prahy, někteří popsali dramatickou evakuaci, kdy se například ocitli několik hodin bez vody v horách. Na Letiště Václava Havla již dosedla tři letadla. Požáry na Rhodu má na svědomí člověk, uvedli tamní hasiči. Zda byl oheň založen úmyslně, nebo omylem, se stále vyšetřuje. Potvrdila to i ministryně obrany Jana Černochová, která dodala, že armáda je vždy připravena pomoci.

Boj s plameny na Rhodu potrvá déle než týden. Hasiči zmínili hlavní komplikaci

Oheň na Rhodu se nepodaří uhasit v řádu dní, ale bude to trvat podstatně déle, odhadují tamní hasiči. „Jejich šéf dodal, že se jedná o jeden z nejnáročnějších zásahů, který kdy absolvoval,“ přiblížila z místa katastrofy reportérka CNN Prima NEWS Karolína Hošek. Situaci navíc komplikuje vítr, který nemá ani v následujících dnech ustat. Požárníci rovněž informovali, že založení plamenů má na svědomí člověk. Zatím však není možné upřesnit, zda šlo o úmysl, nebo nešťastnou náhodu, či nepozornost.

OBRAZEM: Plameny vyšší než stromy a tisíce vystrašených turistů. Rhodos decimuje požár

Obrovský lesní požár na řeckém ostrově Rhodos se šíří nekontrolovatelně již šestý den. Podle agentury AFP muselo od soboty před plameny utéct přes 30 tisíc turistů a místních obyvatel. Na ostrově se nadále nachází tisíce Čechů. Šíření požáru spustilo největší evakuační operaci, jaká kdy v Řecku probíhala, uvedla tamní policie.

Cestovky ruší lety na Rhodos. Ministerstvo vyšle tým na pomoc Čechům, radí, kam se obracet

Aktualizováno

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer ruší cesty na jih řeckého ostrova Rhodos, kde vypukl lesní požár a přiblížil se k turistickým centrům Kiotari a Lardos. Zákazníkům, kteří měli odletět v neděli ráno, v sobotu cestovní kanceláře nabídly bezplatné storno nebo změnu na jiný zájezd. Klienty, kteří byli v sobotu na Rhodosu evakuováni a v neděli měli odletět, se podařilo dostat do Česka. Mateřská skupina obou cestovních kanceláří vyšle v noci repatriační let z Prahy, který přepraví Čechy z nejvíce zasažených oblastí. Čedok v noci také vypraví repatriační let, zároveň nabídne změnu zájezdu či termínu lidem, kteří mají na jih Rhodosu odcestovat v pondělí. CK Blue Style uvedla, že ruší zájezdy na jih ostrova, nabídne klientům změnu termínu, místa či stornování zájezdu. Lety na ostrov se podle Letiště Praha zatím neruší. Ministerstvo zahraničí doporučuje turistům, aby do některých částí ostrova necestovali.