Prigožin je po smrti, potvrdili Rusové. Byl v letadle, které spadlo severně od Moskvy

Pád letadla v Rusku si vyžádal deset obětí, na seznamu pasažérů byl i Prigožin

Informace ohledně pádu letadla s Jevgenijem Prigožinem

Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin byli na palubě soukromého letadla, které ve středu havarovalo v ruské Tverské oblasti. Podle agentury TASS to večer uvedla ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija. Ruské úřady dříve informovaly, že nikdo z cestujících na palubě pád stroje nepřežil. Příčina pádu letadla je předmětem vyšetřování, podle telegramového kanálu Grey Zone napojeného na vagnerovce bylo sestřeleno. V Rusku se toho moc nepřihodí bez vědomí Putina, komentoval pád letounu americký prezident Joe Biden.

„Letadlo Embraer letělo z (moskevského letiště) Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Všichni zahynuli,“ uvedlo tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti. „Zahájili jsme vyšetřování havárie letadla Embraer, která se stala dnes večer v Tverské oblasti,“ citoval TASS ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu Rosaviacija.

ČTĚTE TAKÉ: Střelbou na Krym Ukrajinci cíl nesplní. Vůbec se nepoučili z chyb Rusů, říká americký generál

Podle telegramového kanálu Grey Zone napojeného na vagnerovce byl letoun sestřelen protivzdušnou obranou, napsal ruskojazyčný web BBC. Místní obyvatelé údajně před havárií slyšeli dvě rány a viděli dvě kondenzační stopy. Podle Grey Zone je Prigožinova smrt následkem „konání zrádců Ruska“.

Na sídle Wagnerovy skupiny v Petrohradu, které Prigožin otevřel loni v listopadu, se podle petrohradského vydání serveru Bumaga objevil kříž utvořený z rozsvícených oken.

Že Prigožin na palubě opravdu byl a zahynul, potvrdil mimo jiné web Fontanka s odkazem na své zdroje, podle kterých byli na palubě i velitelé Vagnerovy skupiny. Moskvou dosazený šéf okupační správy v ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov na Telegramu napsal, že jeho zdroje zevnitř skupiny potvrdily úmrtí Prigožina i Utkina.

To samé uvedla ultranacionalistická ruská televize Cargrad na svém webu. Dodala, že její zdroj z agentury pro leteckou dopravu oznámil, že letadlo bylo vyhozeno do povětří.

Moderátorka Xenija Sobčaková na sociální síti uvedla, že havarované letadlo patřilo právě Prigožinovi. Ruskojazyčný server BBC sdělil, že šéf vagnerovců vlastní stroj Embraer Legacy 600 s označením RA-02795 a podle serveru Flightradar letadlo s tímto číslem ve středu odpoledne vzlétlo z Moskvy. Okolo 15:11 se pak ztratilo z radaru nad Tverskou oblastí ve výšce 8 500 metrů.

Letoun podle ministerstva spadl u vesnice Kuženkino na severozápadě Tverské oblasti, zhruba na půl cesty mezi Moskvou a Petrohradem. Letadlo, které v tu dobu bylo ve vzduchu necelou půlhodinu, začalo po nárazu do země hořet.

„Nevím jistě, co se stalo. Ale nepřekvapuje mě to,“ řekl k pádu letounu americký prezident Biden. „V Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin, ale nevím dost na to, abych znal odpověď,“ dodal. Bílý dům předtím oznámil, že Biden byl o této věci informován.

Prigožin, jehož bojovníci z Vagnerovy skupiny se v rámci ruského vojenského tažení na Ukrajině účastnili nejtvrdších bojů, se letos na konci června pokusil o ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany. Při bleskové akci 24. června obsadil armádní objekty a letiště v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska. Poté se několik tisíc žoldnéřů s tanky, obrněnými vozidly, protiletadlovými zbraněmi a civilními nákladními automobily vydalo na Moskvu, ještě ten den se ale Prigožin postup svých lidí zastavil.

Kreml následně ohlásil, že vagnerovci i jejich šéf nebudou stíháni, ale odejdou do Běloruska. Od té doby není jejich osud jasný. Prigožin tento týden zveřejnil první video od vzpoury, na kterém naznačoval, že je v Africe. Není ale jasné, kdy a kde záběry vznikly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přesná muška ukrajinských Sršňů. Rusové zažili „malý jaderný výbuch“, video ukázalo zkázu

Tagy:
Rusko Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin Tverská oblast