Putin mohl stát za nehodou letadla v Rusku, naznačil Biden. Prigožin jako cíl ho nepřekvapuje

Joe Biden řed fitness centrem v Lake Tahoe

Informace ohledně pádu letadla s Jevgenijem Prigožinem

V Rusku se toho mnoho nepřihodí bez vědomí prezidenta Vladimira Putina. V komentáři ke středečnímu pádu letounu, na jehož palubě byl podle seznamu pasažérů i šéf žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, to řekl americký prezident Joe Biden. Informovala o tom agentura Reuters.

„Nevím jistě, co se stalo. Ale nepřekvapuje mě to,“ řekl Biden k pádu letounu v ruské Tverské oblasti severně od Moskvy, při němž zahynulo deset lidí včetně Prigožina a vysoce postaveného velitele Dmitrije Utkina. „Možná si vzpomínáte, že jsem na to byl tázán. Odpověděl jsem, že bych si dával pozor na to, čím cestuji,“ řekl Biden reportérovi CNN Kevinu Liptakovi s odkazem na svá červencová slova. Tehdy Biden prohlásil, že by se Prigožin měl po neúspěšné vzpouře obávat o svou bezpečnost.

ČTĚTE TAKÉ: Budou v armádě sloužit všichni? Zelenskyj nevyloučil velkou mobilizaci. Promluvil i o cílech

„V Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin, ale nevím dost na to, abych znal odpověď,“ dodal americký prezident, který na otázky novinářů odpovídal před fitness centrem v nevadském městě Lake Tahoe, kde měl lekci pilates. Bílý dům předtím oznámil, že Biden byl v této věci informován.

Podle poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajla Podoljaka událost svědčí o tom, že Putin „nikomu neodpouští“. „Demonstrativní likvidace Prigožina a velení Vagnera dva měsíce po pokusu o puč je Putinovým signálem ruským elitám před volbami v roce 2024: ,Dejte si pozor! Neloajalita se rovná smrti,‘“ napsal Podoljak na sociální síti X (dříve Twitter).

Na Putina v souvislosti s pádem Prigožinova letounu ukázal také polský ministr zahraničí Zbigniew Rau. „Měli bychom velký problém jmenovat někoho, kdo by si intuitivně myslel, že jde o náhodu. Stává se, že političtí oponenti, které Vladimir Putin považuje za hrozbu své moci, neumírají přirozenou cestou,“ řekl ve státní zpravodajské stanici TVP Info.

Tagy: