reklama

Joe Biden

Nejnovější příspěvky k tématu

Biden připomněl oběti 11. září a poslal Američanům vzkaz. Přidala se i královna Alžběta

Americký prezident Joe Biden v předvečer 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001 věnoval vzpomínku skoro tří tisícům obětí a vyzval Američany k jednotě. Britská panovnice Alžběta II. v sobotu v prohlášení uvedla, že myslí na oběti a pozůstalé a vzdala hold lidem, kteří se podíleli na obnově po útocích. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové „EU stojí za Spojenými státy v obraně svobody a soucitu proti nenávisti“.

Horká linka mezi Čínou a USA. Naše rivalita nesmí přerůst v konflikt, volali si prezidenti

Poprvé po sedmi měsících spolu telefonicky jednali prezidenti Spojených států a Číny, mezi nimiž vládnou v poslední době napjaté vztahy. Šéf Bílého domu Joe Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching mimo jiné mluvili o „odpovědnosti obou zemí zajistit, aby vzájemné soutěžení nepřerostlo v konflikt“, uvedl v prohlášení podle agentury Reuters Bílý dům.

Biden navštívil zraněné mariňáky z Kábulu v nemocnici. Svůj příjezd neohlásil

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer místního času bez předchozího ohlášení navštívil americké vojáky raněné v Afghánistánu. Prezidenta ve vojenské nemocnici Waltera Reeda poblíž Washingtonu doprovázela jeho manželka Jill Bidenová. Spojené státy se z Afghánistánu stáhly v úterý po 20 letech působení. Moc v zemi převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán. Biden kontroverzní stažení USA odůvodnil mimo jiné tím, že nechtěl posílat další generaci Američanů do války.

Biden znechutil válečné veterány: Při uctění obětí z Kábulu sledoval hodinky

Prezident Spojených států amerických Joe Biden čelí ostré kritice za to, že se podíval na hodinky. Stalo se tak totiž jen několik vteřin po uctění památky 13 amerických vojáků zabitých při čtvrtečním sebevražedném atentátu ISIS v Kábulu. Vůči jeho chování se veřejně ohradilo několik válečných veteránů i politiků, kteří jeho chování považují za urážku padlých.

Hlavní zprávy

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně
Polsko

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně

  • Aktualizováno
  • Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v pondělní tiskové zprávě. Generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, podle agentury Reuters uvedl, že s rozhodnutím soudu o pokutě nesouhlasí a očekává pokračování těžby v dole.

    reklama

    Joe Biden

    Joe Biden je americký politik za Demokratickou stranu. Na podzim roku 2020 porazil stávajícího prezidenta Donalda Trumpa a stal se 46. prezidentem Spojených států amerických. V 78 letech se stal nejstarším americkým prezidentem v historii.

    S první manželkou Neilií Hunterovou měli syny Beaua a Huntera a dceru Naomi. Roku 1972 měla jeho žena autonehodu, při níž zemřela ona a Naomi, Beau a Hunter byli těžce zraněni. Roku 1975 se Joe seznámil s Jill Tracy Jacobsovou, kterou si následně vzal a s níž má dceru Ashley. Beau Biden měl nádor na mozku a roku 2015 zemřel na rakovinu.