Jumanji nedaleko Washingtonu. Už dva měsíce tam pobíhají zebry, jsou z nich celebrity

Už skoro dva měsíce se páru zeber daří přežívat na útěku jen pár desítek kilometrů od Washingtonu. Úřady, roztrpčené tím, že se čtvernožce dosud nepodařilo polapit, obvinily jejich vlastníka ze špatného zacházení se zvířaty, uvedla agentura AFP.

Kopytníci, kteří jsou uzpůsobeni spíše životu v africké divočině než v americkém státu Maryland, utekli koncem srpna z farmy původně ve trojici. Jedno ze zvířat se ale na počátku září chytilo do pasti, zranilo se a uhynulo, jak uvedl okres Prince George v komuniké z minulého týdne. Tamní úřady se uprchlíky snaží polapit.

Majitel zvířat Jerry Holly byl tento týden obviněn z týrání. Zebry na útěku totiž postrádají krmení, vodu či přiměřenou veterinární péči a také jsou v ohrožení, jak svědčí smrt jedné z nich, argumentuje podle AFP místní prokurátor ve vzneseném obvinění. To vypočítává, že uprchlá zvířata představují také riziko pro lidi, kteří by se mohli dostat do jejich blízkosti, a pro řidiče.

Holly na své velké farmě chová asi tři desítky dalších zeber. Past, která se ukázala být pro jednu z nich smrtící, byla políčena asi metr od ohrazeného výběhu.

Od útěku se pruhovaní uprchlíci stali celebritami a baví místní média i obyvatele. Pravidelně se objevují v příspěvcích na sociálních sítích.

Joshua DuBois, který působil v Bílém domě za prezidenta Baracka Obamy, vyprávěl, že mu syn jednou cestou z rybaření klidně povídá: „Tati, viděl jsem zebry.“

„Tak jsem udělal otočku na Croom Road, zastavil u někoho na příjezdové cestě... A bum, divoké marylandské zebry,“ napsal na Twitteru k záběrům zebry.

Místní úřady si hodně slibují od dalšího pokusu: Nalákat a polapit čtvernožce mají pomoci další zebry a laskominy. Až budou zebry konečně chyceny, začne zevrubné vyšetřování, slibují okresní úřady.

Tagy: