
Olympijská vítězka Adamczyková je mámou. Synovi vymyslela krásné jméno
Alice Večerková končí v rukou kriminalistů pravidelně již téměř 10 let. Absolvovala několik honiček s pražskými policisty, týrala zvířata a jednou se dokonce sama měla stát obětí týrání – a to ve vězení. Po propuštění se ale znovu dostala za hranu zákona. Porušila totiž jeden ze soudních zákazů.
Hospodářská zvířata cítí bolest, vnímají emoce a jejich inteligence nás často překvapí. Jak ale vypadá jejich život na farmách, během transportu a při porážkách? Česká republika nyní čelí důležitým diskuzím o právech těchto zvířat, ať o rituálních porážkách, transportech do třetích zemí nebo aktuální hlasování o povinnosti kamer na jatkách. Pojďme se podívat na aktuální problematiku očima odborníků.
Jaký dát letos zvířatům nejcennější vánoční dárek? Nebuďme lhostejní. Lhostejnost vůči týrání zvířat totiž zabíjí stejně jako ti, kteří se takového jednání na bezbranných zvířatech dopouštějí. Jak postupovat, pokud jste se stali svědky týrání nebo nevhodných podmínek chovu zvířat, pro nás popsala Míša Baierová ze spolku Fousek z.s.
Muži v Jižní Koreji hrozí kvůli úhynu téměř stovky plazů pokuta 30 milionů wonů (asi 506 tisíc korun) nebo až tři roky vězení. Policie případ vyšetřuje a muž se hájí tím, že plazy dva měsíce nekrmil, protože si hledal zaměstnání. Na případ v pondělí upozornil web The Korea Times.
Do Sněmovny míří ve třetím čtení novela veterinárního zákona. Pochází z pera ministerstva zemědělství a má zajistit lepší nakládání s hospodářskými zvířaty. Jejím kritikům však vadí, že počítá pouze s instalací kamer při vstupu do areálu. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslankyně Klára Kocmanová (Piráti) navrhly pozměňovací návrh. Ten by měl zajistit dohled nad celým procesem porážky, upozornil pro CNN Prima NEWS Pavel Buršík z organizace Obránci zvířat, která úpravu podporuje. Bouřlivou diskuzi o týrání zvířat vyvolaly děsivé záběry z kravínů, které v minulých dnech zveřejnila iniciativa Zvířata nejíme.
Měli s ním házet o zeď, kopat do něj, držet ho v kleci nebo používat další kruté praktiky. O kauze údajně utýraného jezevčíka informovala jako první influencerka Erika Eliášová. Její původní video mělo osm milionů zhlédnutí. Redakce Krimi zpráv se dostala ke komunikaci sestry údajné tyranky, která na problém upozornila ochránce zvířat. Máme i komunikaci mezi sestrami, ve které se Mercedes I. přiznává, že se svým druhem Vladislavem S. pejska skutečně týrali.
Žebrání málem připravilo o život dvě štěňata. Bezdomovci je v Bratislavě drželi na rozpáleném chodníku bez jídla a vody. Podle policistů byli žebráci zcela bezohlední. Doufali, že díky zvířatům dostanou více peněz, vůbec je však nezajímalo, v jakém jsou zvířata stavu.
Býval uznávaným odborníkem na krokodýly, vyklubal se z něj ale krutý zoofil. Adam Britton byl v Austrálii odsouzen na deset let a pět měsíců ve vězení v případě, který šokoval Austrálii i mezinárodní vědeckou obec. Zoolog se totiž přiznal k sexuálnímu zneužívání a týrání desítek psů, a to včetně štěňat. Jejich těla pak házel krokodýlům. Některé jeho zločiny, které předčítal soudce, byly tak „drastické a groteskní“, že se někteří lidé v soudní síni dali do pláče či opustili místnost. Do konce života má Britton zakázáno vlastnit jakékoli savce.
Brutální zacházení se zvířaty, zvláště s odchycenými kočkami, a jejich následné zabíjení prověřuje středočeská policie v součinnosti se Státní veterinární správou. Týrání se měl dopustit správce státní obory Březka Libor Beníček a jeho podřízený Václav Žáček. Jejich bezcitné chování je zaznamenáno na videu. Na případ upozornila agentura AKTU.cz.
Otřesný způsob zabití psa řešili v uplynulém týdnu tepličtí policisté. Ti na základě oznámení na tísňovou linku zjistili, že muž v místní zahrádkářské kolonii umlátil fenku železnou tyčí a následně ji zakopal. Zvíře navíc nebylo jeho, nýbrž patřilo kamarádovi. Dotyčný nyní čelí obvinění z týrání zvířat, za což mu hrozí až šest let vězení. Policisté o tom informovali na svém webu.
Kriminalisté ve čtvrtek obvinili pětadvacetiletého muže z týrání zvířat. Majitel podle policie nechal minimálně od loňského listopadu do letošního března tříletého psa plemene americký buldok samotného v bytě v panelovém domě v Uherském Hradišti. Pes je již v náhradní rodině. Obviněnému hrozí až šest let vězení, sdělil ve čtvrtek mluvčí policie Radomír Šiška.
Všechna jatka zřejmě budou muset mít od roku 2026 povinně kamerové systémy, aby bylo možné sledovat, jak jejich zaměstnanci zacházejí se zvířaty. Počítá s tím vládní veterinární novela, kterou dnes Sněmovna v úvodním kole projednávání podpořila. Před dalším schvalováním předlohu projedná sněmovní zemědělský výbor. Ovšem s kamerami se počítá jen na omezených místech a to se nelíbí ochráncům zvířat.