reklama

Kia ukázala nový model pro Evropu. Nápadné SUV se bude vyrábět na Slovensku

Kia Sportage vstupuje do nové generace. Vůbec poprvé má specifickou variantu pro evropský trh. Ta je zaměřena na ekologické pohonné jednotky, velký kufr a pestrou nabídku technologií na palubě.

reklama

Před pár měsíci představila korejská automobilka Kia novou generaci svého středně velkého SUV Sportage. Šlo ale o verzi, jež byla určena hlavně pro její trhy v Asii či USA. Nyní přichází na řadu Evropa.

Evropská verze je například o 14,5 cm kratší, měří 4,515 m. S rozvorem 2 680 mm přerůstá minulou generaci, a tak slibuje více místa na palubě. Kia dobře ví, že Evropané kladou důraz na prostornost. Proto Sportage nabídne kufr s objemem 591 litrů se vzpřímenými a 1 780 litrů se sklopenými zadními sedadly.

Auto nicméně přebralo nápadný design od světové varianty. Přídi dominuje velká maska chladiče, která je doplněná o LED denní světla ve tvaru ostrých bumerangů. Světlomety jsou pak umístěné v rozích přídě a přecházejí do boku. Sportage nabídne možnost dvoubarevných laků, samozřejmě se také na její kapotě objeví nové logo značky.

S hybridy pod kapotou

Interiéru dominuje velký prohnutý štít, do kterého jsou schované dvě obrazovky. Levá simuluje ručičkové ukazatele otáček a rychlosti, pravá slouží zábavě nebo navigaci. Dotykem se ovládá i panel automatické klimatizace. K řazení poslouží automatické převodovce kruhový volič. Na palubě bude bohatá elektronická výbava včetně asistentu pro jízdu na dálnici.

Paleta motorizací bude zahrnovat benzinové čtyřválce 1.6 T-GDI o výkonech 110 a 132 kW a naftové 1.6 CRDi s výkonem 85 a 100 kW. Půjde o mild-hybridní motory. K mání bude full-hybridní (169 kW) a také plug-in hybridní verze (195 kW), tedy s možností dobíjení akumulátoru ze zásuvky. Ta by se mohla v Česku kvalifikovat na ekologickou registrační značku EL.

Auto se ostatně nebude vyrábět příliš daleko od českých hranic. Produkovat ho má továrna ve slovenské Žilině, kde z linky sjíždí například model Ceed. Do prodeje se nová Kia Sportage dostane v lednu, veřejnosti se představí za týden na autosalonu v Mnichově.

Tagy:
SUV Slovensko Evropa Kia auto Žilina Kia Sportage

Hlavní zprávy

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta
360°

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama