reklama

Korejská ofenzíva pokračuje. Kia EV6 je dalším torpédem do boku Škody Enyaq

Nedlouho po sesterském Hyundai Ioniq 5 se předvedlo jeho alter ego Kia EV6. Technicky prakticky identický elektromobil sází na jiný vzhled a další specifika včetně ostré verze GT, která zatím u hyundaie chybí. V Mladé Boleslavi by se každopádně měli mít na pozoru.

reklama

Zájem o nové elektromobily je v Česku i díky chybějící státní podpoře stále mizivý. Za posledních sedm měsíců se jich u nás prodalo jen 1 426, což je jen o málo více než jedno procento nově registrovaných aut. Nová elektrická Kia je blízkým příbuzným mimořádně vydařeného Hyundai Ioniq 5 a přímým konkurentem české Škody Enyaq iV.

Sportovnější geny

Nepřekvapí, že auto stojící na stejné platformě jako Hyundai Ioniq 5 ohromí vnitřním prostorem. Vzadu před koleny jsme naměřili skoro stejně místa jako u pověstné Škody Superb. Kia EV6 možná vypadá zvenčí i v interiéru o něco sportovněji, zato podstatně méně luxusně než nedávno zkoušený Hyundai. Na rozdíl od něj se podle tvrzení českého importéra Kia EV6 dočká sportovní verze GT, která dokáže zrychlit z 0 na 100 km během 3,5 sekundy. Bude tím pádem konkurentem rovněž nedávno uvedeného Fordu Mustang Mach-E GT.

Žádná láce

Kia EV6 se v žádném podstatném technickém parametru neliší od Ioniqu 5. Stejně jako on, nebo Škoda Enyaq iV s pohonem jedné (zadní) nebo obou náprav. Zatímco však Hyundai čtyřkolku nabídne až později, Kie 4x4 budou k dispozici už v první vlně aut dodaných z Koreje, kde se EV6 vyrábí.

Nejméně samozřejmě zaplatíte za provedení s pohonem zadních kol, baterií o kapacitě 58 kWh a elektromotorem o výkonu 125 kW, které vyjde v základní výbavě Earth na 1 180 980 korun. To je o něco více než u největších konkurentů Škoda Enyaq iV a Hyundai Ioniq 5, s nimiž jsme Kiu EV6 porovnali ZDE.

Korejská novinka kontruje delší zárukou nebo elektřinou na jeden rok zdarma, pokud majitel nenajede měsíčně více než 1 000 km. Na jedno nabití ujede 394 km u základní verze a 528 km u silnějšího provedení (169 kW) s pohonem zadních kol a akumulátorem 77,4 kWh. Nejsilnější provedení 4x4 se stejnou baterií a výkonem až 239 kW zvládne až 504 km a chlubí se zrychlením z 0 na 100 km/h během 5,2 sekundy.

Na rychlé nabíječce o výkonu 350 kW se EV6 z 10 na 80 procent kapacity nabije za 18 minut. Z běžné zásuvky na 220 V by se ale verze s větší kapacitou baterie nabíjela 32 hodin a 45 minut, tedy více než den a půl... Podle ředitele českého zastoupení Kie Arnošta Barny mají tuzemští dealeři značky v tuto chvíli na novinku několik desítek závazných objednávek.

Tagy:
elektromobilita Škoda Enyaq iV elektormobil Hyundai Ioniq 5 Kia EV6

Hlavní zprávy

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci
Volby 2021

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci

Jana Maláčová (ČSSD) a Matěj Stropnický (za ČSSD) vyrazili do boje za levnější bydlení. Cesta podle nich vede přes obnovu daně z převodu nemovitosti, zavedení progresivního zdanění i sankce za neobsazený byt. Svůj plán představili ve videu na sociální síti, kde ostře kritizovali současnou bytovou politiku a plány ostatních politických stran na řešení problému vysokých cen bytů.

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama