CNN Prima News klouby

klouby

Výpis příspěvků ke štítku „klouby“

Artritida není pouze nemoc dospělých, postihuje i děti. Olivie nemohla ani vstát z postele

Ve čtyřech letech začala malá Olivie pociťovat bolest kolen a nemohla zaklonit hlavu. Lékaři dlouho nevěděli, co je příčinou těchto obtíží. „Únava a bolest, kterou čtyřleté dítě ještě neumí přesně popsat, se střídaly se slušnými sportovními výkony. Ráno nemohla skoro vstát z postele, jak ji vše bolelo, a odpoledne už běhala po hřišti plná elánu,“ popisuje první příznaky nemoci zvané juvenilní idiopatická artritida (JIA) Oliviina maminka Kateřina Šístková. V České republice trpí touto nevyléčitelnou autoimunitní chorobou stovky malých pacientů. Jakou léčbu musela dnes jedenáctiletá Olivie podstoupit?

Bolest kloubů, alergie či nepravidelná menstruace. Na co si stěžují lidé po očkování?

Někteří lidé po očkování vakcínou proti nemoci COVID-19 trpí dlouhodobějšími nežádoucími účinky. Mezi ně patří podle praktických lékařů oslovených reportéry CNN Prima NEWS třeba problémy s klouby, ztráta imunity nebo nepravidelný menstruační cyklus. Podle celkových statistik jsou ale takové účinky zcela výjimečné a vakcína by měla být v naprosté většině případů bezpečná.

Revmatologů je málo a ubývají. Na sto tisíc Čechů trápí úporné bolesti, říká Vencovský

Revmatoidní artritida změnila Romaně Dvořákové (56 let) život. Opakující se záněty bez zjevné příčiny, bolesti a užívání antibiotik, která nezabírala. Nakonec se Romana dozvěděla, že trpí revmatoidní artritidou (RA), stejně jako dalších 95 tisíc lidí v Česku. Onemocnění působí lidem obrovské bolesti a postupně je omezuje v běžných činnostech. Obyčejné zavázání tkaniček nebo zapnutí knoflíku se může změnit v drama. Sehnat lékaře specialistu je přitom stále těžší a těžší. Romana se ale rozhodla svůj boj nevzdat.