Bolest kloubů, alergie či nepravidelná menstruace. Na co si stěžují lidé po očkování?

Problémy po očkování

Někteří lidé po očkování vakcínou proti nemoci COVID-19 trpí dlouhodobějšími nežádoucími účinky. Mezi ně patří podle praktických lékařů oslovených reportéry CNN Prima NEWS třeba problémy s klouby, ztráta imunity nebo nepravidelný menstruační cyklus. Podle celkových statistik jsou ale takové účinky zcela výjimečné a vakcína by měla být v naprosté většině případů bezpečná.

28letý František se rozhodl, že půjde na očkování kvůli tomu, aby neohrožoval těhotnou přítelkyni. Na první dávce vakcíny od firmy Johnson & Johnson byl před dvěma měsíci. Po několika dnech skončil hospitalizovaný v nemocnici.

„Na chirurgii mi řekli, že mám zánět ledvin, potom mě poslali do nemocnice. Tam mi řekli, že to vypadá na alergickou reakci na vakcínu. Dvacet dní jsem byl pak v nemocnici. Doteď beru antibiotika a mám zasažené jak ledviny, tak střeva,“ zmínil František.

Třeba praktický lékař Josef Dvořák oběma dávkami vakcíny proti covidu naočkoval polovinu ze svých dvou tisíc pacientů. Zhruba u 30 z nich se prý po očkování objevily dlouhodobější zdravotní problémy.

„Mají potíže s imunitou i častější teploty, bolesti kloubů a únavu. Mám tu třeba mladého pacienta, u něhož se okamžitě po očkování vyvinula výrazná artritida. V současné době má neschopenku,“ uvedl lékař Dvořák.

Obě dávky vakcíny proti koronaviru má v Česku něco přes 6 600 000 lidí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) potom eviduje téměř 10 700 nahlášených podezření na nežádoucí účinky právě po vakcinaci.

„Toto číslo se nedá považovat za nikterak alarmující. Co se týče nejpočetnější kategorie reakcí, jsou to ty, které jsou očekávané. Jsou mírného nebo středního charakteru. Je to třeba nějaká zvýšená teplota,“ potvrdila ředitelka SÚKL Irena Storová.

508 hlášení se týká podezření na gynekologické problémy. Ty po očkování dostihly i 29letou Nicol z Plzně. „Už po první dávce vakcíny od firmy Pfizer jsem měla problémy s menstruačním cyklem, měla jsem zpoždění několik dní a silné bolesti v podbřišku, po druhé dávce to bylo úplně to samé,“ řekla.

„Informace mám spíš od maminek dětí, které sem chodí. Ty mi řekly, že měly krvácení mezi cyklem nebo že měly delší menstruační krvácení,“ uvedla dětská lékařka Anna Urbanová. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv by se měli všichni lidé, kteří na svém zdravotním stavu po očkování pozorují změny, obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

Tagy: