reklama

Revmatologů je málo a ubývají. Na sto tisíc Čechů trápí úporné bolesti, říká Vencovský

Revmatoidní artritida změnila Romaně Dvořákové (56 let) život. Opakující se záněty bez zjevné příčiny, bolesti a užívání antibiotik, která nezabírala. Nakonec se Romana dozvěděla, že trpí revmatoidní artritidou (RA), stejně jako dalších 95 tisíc lidí v Česku. Onemocnění působí lidem obrovské bolesti a postupně je omezuje v běžných činnostech. Obyčejné zavázání tkaniček nebo zapnutí knoflíku se může změnit v drama. Sehnat lékaře specialistu je přitom stále těžší a těžší. Romana se ale rozhodla svůj boj nevzdat.

reklama

Nemoc o sobě dala vědět před čtyřmi lety. Tehdy bylo Romaně 52 let, neměla žádné větší zdravotní problémy a pracovala jako účetní. Z ničeho nic ji ale začaly trápit časté záněty, které se neustále vracely. „Ty stavy připomínaly projevy angíny. Tak jsem vždy zašla na ORL, kde mi paní doktorka dala antibiotika. Ta zabrala jen na chvíli. Lékařka mi dokonce nabídla odstranění mandlí,“ popisuje paní Romana. Po čase se záněty rozšířily a zasáhly i klouby. Bolesti končetin Romanu dovedly k revmatologovi. Ten jí po testech potvrdil diagnózu – revmatoidní artritida.

Lékaři mě zpočátku léčili na angíny. Problém byl ale úplně jiný

„Do té doby jsem o této nemoci neměla skoro žádné informace. Věděla jsem jen, že u toho bolí klouby a že postihuje spíše starší lidi,“ pokračuje Romana. Onemocnění postupovalo rychle. Postupně jí začaly otékat klouby, které nesnesitelně bolely a často se nemohla ani hýbat. „Nejhorší to bylo ráno, měla jsem problémy se jen odkrýt, natož vstát. I taková samozřejmost jako je otevření dveří, pro mě byl obrovský problém,“ vzpomíná na nejtěžší chvíle Romana.

Onemocnění ji ovlivnilo nejen v osobním, ale i pracovním životě. Romana se nemohla dál věnovat své práci a téměř rok strávila na neschopence. „Nakonec jsem přešla do invalidního důchodu. Ale ani léčba předepsaná revmatologem nepřinesla velkou úlevu. Zkoušela jsem úplně všechno, léky proti bolesti, kortikoidy, běžné léky, které se na toto onemocnění předepisují, nic nepomáhalo, a když ano, tak jen na chvíli,“ dodává. Na Facebooku objevila pacientskou organizaci Revma Liga ČR, která sdružuje lidi s revmatickými nemocemi. „Poradili mi, že existuje biologická léčba, která by mi mohla pomoci, a odkázali mě na Revmatologický ústav v Praze,“ říká s nadšením. Další vyšetření už jen potvrdila, že je vhodnou kandidátkou na zahájení biologické léčby.

Biologická léčba přinesla obrovskou úlevu. Vím, že nemoci se nikdy nezbavím, ale klouby už téměř nebolí

Přestože Romana bydlí kousek od Olomouce, zpočátku jezdila do Prahy. Dojíždění jí nevadilo, vidina, že se její stav může zlepšit, byla pro ni tou nejlepší motivací. „Později už jsem na injekce jezdila do Olomouce, takže odpadlo i dlouhé dojíždění,“ dodává paní Romana. Biologickou léčbu užívá už třetím rokem a přiznává, že to byla její poslední záchrana. „Ta úleva je nepopsatelná. Už jsem byla zoufalá a nevěřila jsem, že mi něco konečně zabere. Vím, že tato terapie mě nevyléčí, ale potlačuje úspěšně ty nesnesitelně bolestivé záněty a já můžu vcelku normálně žít,“ uzavírá.

Úpornými bolestmi kloubů trpí v Česku až 95 tisíc lidí

Každoročně si diagnózu revmatoidní artritida vyslechne až 6 400 pacientů. Velkou nadějí je i pro ně biologická léčba. Přestože v posledních dvou letech se významně zvýšil počet center biologické léčby, dosáhne na ni pouze 6–7 procent nemocných, což není mnoho, přiznává odborná lékařská společnost. Obor trpí nedostatkem revmatologů, protože revmatologie je náročná, a ne příliš dobře ohodnocená. Pro většinu lékařů prý není tento obor finančně atraktivní. „Specialistů revmatologů ubývá, v některých městech nejsou místa obsazena. Je to složitý obor diagnosticky i léčebně, je i časově náročný na vyšetření každého pacienta. Diagnostika vyžaduje provedení řady vyšetření a pečlivé zvážení všech možností. Léčba je hlavně medikamentózní, doporučení a instrukce, jak rehabilitovat, edukace o chorobě, sledování efektivity léčby a pečlivé zvažování její případné změny. Revmatolog nemá k dispozici mnoho instrumentálních vyšetření či instrumentálních léčebných výkonů,“ vysvětluje předseda České revmatologické společnosti prof. Jiří Vencovský.

„V 55 specializovaných centrech pro biologickou léčbou se s revmatoidní artritidou léčí pouze zlomek nemocných. Více než 90 procent pacientů se pohybuje mimo centra, a na ty se musíme v následujících letech soustředit. Cílem pro nejbližší roky by mělo být navýšení na alespoň 10 procent,“ upřesnil farmakoekonom MUDr. Tomáš Doležal.

Revmatologů je málo. Důvodem je náročnost a nízké finanční ohodnocení

Podle předsedkyně spolku Revma Liga Edity Müllerové je důležité, aby pacienti nemuseli cestovat ke svému lékaři desítky kilometrů, což je často od léčby odrazuje. „Nelíbí se nám ani fakt, že o 80 procentech pacientů s RA pořádně nic nevíme, protože nejsou ani v registru, ani ve specializovaných centrech,“ vysvětluje. Dodává, že revmatologové nejsou ideálně rozmístěni a v některých krajích jich je velmi málo. Jedná se především o Jesenicko, Vysočinu, Mělnicko, Děčínsko, Teplice a Havlíčkův Brod. „Stávající centra jsou přetížena, že už nové pacienty neberou a pokud ano, prodlužují se čekací doby na prohlídky. V některých místech republiky, například v Havlíčkově Brodě se nám dlouhodobě nedaří sehnat revmatologa vůbec,“ doplňuje Jiří Vencovský.

Edita Müllerová poukazuje také na to, že osvěta mezi pacienty je v tuto chvíli zásadní. Přestože se jedná o nemoc, kterou nelze vyléčit, správně nastavenou léčbou lze dosáhnout takzvané remise, což je stav bez projevů nemoci. „Je nutné sledovat aktivitu nemoci a včas nastavit efektivní léčbu. Pokud není revmatoidní artritida léčena, dochází k nevratným změnám v kloubech,“ vysvětluje. Dodává, že biologická léčba v případě selhání nebo nedostatečné účinnosti jiných léků, je hrazena z veřejného zdravotního pojištění od střední závažnosti onemocnění.

Revmatická onemocnění jsou velice bolestivá

Jak vznikají zánětlivá revmatická onemocnění, jaké existují další typy této nemoci a v jakém věku se vážné onemocnění kloubů nejčastěji objevuje? Na to jsme se zeptali profesora Jiřího Vencovského z Revmatologického ústavu.

Jak vlastně vzniká revma? Hraje v tom roli i dědičnost?
Pro vznik většiny zánětlivých revmatických onemocnění existuje vrozená náchylnost, nejspíše ale musí být spuštěna patologická imunitní reakce v interakci s něčím ze zevního prostředí, např. s kouřením či jinými vlivy.

Můžeme popsat ty jednotlivé typy zánětlivých revmatických onemocnění, pane profesore?
Revmatoidní artritida je onemocnění řady kloubů v těle, které nejdříve otečou a bolí, což znemožňuje jejich funkci, později dochází ke zničení tkání uvnitř kloubu a ke vzniku nevratných deformit. Nejčastěji jsou postiženy ruce, ale nemoc může zasáhnout prakticky všechny klouby v těle. Je to nemoc, která může zasahovat i další orgány, např. plíce, cévy, srdce.

Dna je metabolická choroba vznikající z ukládání krystalů kyseliny močové, především v okolí kloubů, což vede k zánětlivým záchvatům tkáně. Postižený kloub extrémně oteče, kůže kolem kloubu zčervená a bolest, která zánět doprovází, patří mezi nejsilnější, které známe. V období mezi záchvaty může být nemocný bez potíží. Většinou je postižen jen jeden nebo několik málo kloubů.

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida, je také zánětlivé onemocnění, a to především páteře, které se projevuje klidovou bolestí, poněkud se lepšící při cvičení. V konečném důsledku může vést ke ztuhnutí páteře. Méně často mohou být podobným způsobem postiženy i klouby, především ty větší, jako jsou kyčle, kolena, ramena, hlezna. Nemocní mohou mít i záněty v očích a méně často i postižení dalších orgánů.

V jakém věku se revmatoidní artritida nejčastěji objevuje?
Revmatoidní artritida má vrchol výskytu mezi 30–⁠60 roky věku, častěji ženy, ale může vzniknout v kterémkoli věku, včetně malých dětí. Dna je spojena spíše s pozdějším středním a vyšším věkem, ale pokud jsou silné genetické předpoklady, může se vyskytovat i v mladém věku. Častěji onemocní muži. Bechtěrevova choroba začíná nejčastěji v mladém věku, spíše u mužů.

Má biologická léčba vedlejší účinky a pokud, tak jaké?
Každá účinná léčba může mít nežádoucí účinky. Jejich dobrá znalost, individuální volba léků podle potenciální možnosti vzniku nežádoucích účinků, sledování případných časných projevů a modifikace léčby, zvážení možného prospěchu a rizika patří k zásadnímu umění léčby revmatologa. Nežádoucí účinky mohou být různé, nejčastěji jde o infekční komplikace.

Tagy:
bolest klouby pacientská organizace lidský příběh revmatoidní artritida

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama