reklama

Konec bin Ládina: Před devíti lety Američané zlikvidovali nejhledanějšího muže světa

Dnes je to přesně devět let, kdy americká jednotka Navy SEALS usmrtila Usámu bin Ládina. Někdejší šéf teroristické organizace Al-Káida, který naplánoval teroristické útoky na USA z 11. září 2001, se dlouho úspěšně skrýval. Past sklapla až o téměř 10 let později v Pákistánu. Kdo ve skutečnosti byl svého času nejhledanější muž světa?

reklama

Usáma bin Ládin se narodil pravděpodobně 10. března 1957 v Rijádu do prominentní, vážené a bohaté rodiny bin Ládinů. Již během studií vstoupil do Muslimského bratrstva, islámského hnutí požadujícího návrat ke kořenům islámu a ovládnutí světa muslimy. Tato organizace je např. v Rusku, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech považována za teroristickou organizaci a i v Egyptě byla postavena mimo zákon.

Když v roce 1979 vtrhla sovětská vojska do Afghánistánu, změnil Usáma své místo pobytu a ze sousedního Pákistánu začal finančně i materiálně podporovat mudžáhidy v boji proti sovětské okupaci. Od roku 1984 financoval provoz základny Maktabu l-chidamat, kterou založil v pákistánském Péšáváru jeho přítel Abdalláh Azzam, palestinský muslimský radikál z Jordánska.

V roce 1988 založil v Afghánistánu bin Ládin bez účasti Azzana světoznámou teroristickou organizaci al-Káida, která pod jeho vedením plánovala a organizovala teroristické útoky po celém světě.

Když v roce 1990 napadl Irák sousední malý Kuvajt, Saúdská Arábie odmítla bin Ládinův plán na vytvoření dobrovolnické armády, jejímž úkolem by byla obrana země. Naopak byli bin Ládin i jeho příznivci znechuceni souhlasem s rozmístěním amerických vojenských jednotek v zemi, začali zpochybňovat schopnosti a autoritu vládnoucí královské rodiny. Bin Ládin byl za svou protivládní činnost v roce 1991 vypovězen ze země a odešel do Súdánu. Al-Káida posílila své vazby na další islámské fundamentalistické organizace a sám bin Ládin začal za své největší nepřátele považovat USA a Saúdskou Arábii.

Jugoslávie, USA, Dar es Salaam, Súdán i Jemen

Aktivity a zájmy Usámy bin Ládina a jeho al-Káidy zasahují celý svět. Je zajímavé, že se angažoval i v počátcích konfliktu v bývalé Jugoslávii. Al-Káida se do válečných operací zapojila nejprve na straně bosenských sil a později dodávala zbraně a munici nejen Kosovské osvobozenecké armádě, ale i Národní osvobozenecké armádě v Makedonii.

Al-Káidě se také připisují bombové útoky v podzemních garážích Světového obchodního centra v New Yorku z 26. února 1993, při nichž zahynulo šest lidí a více než tisíc jich bylo zraněno.

O tři roky později vydal bin Ládin krátký manifest, v němž vyhlásil válku USA. Manifest je plný náboženských a dogmatických argumentů, na jejichž základě vyzývá muslimy celého světa, aby se připojili ke svaté válce proti koalici Izraele a USA. Část tohoto projevu věnoval také Saúdské Arábii, které vyčítá nedodržování islámského práva šaríja a přítomnost vojsk USA v zemi.

Opravdu velkou pozornost si získaly jeho teroristické útoky na velvyslanectví USA v Dar es Salaamu a Nairobi, které al-Káida provedla symbolicky 8. srpna 1998, v den osmého výročí vstupu amerických jednotek na saúdskoarabské území. Při těchto útocích zemřelo kolem 200 osob a dobrá tisícovka byla zraněna. Usáma bin Ládin patřil k hlavním organizátorům celé akce a pasoval se tak na lídra seznamu nejhledanějších zločinců vedeného FBI.

Útoky z 11. září 2001 a vypsaná odměna 25 milionů dolarů za dopadení

Pravděpodobně nejznámější bin Ládinův počin spočívá bezpochyby v organizaci útoků na Světové obchodní centrum a Pentagon, které proběhly 11. září 2001. Když se George Tenet, tehdejší šéf CIA, dozvěděl o této tragédii, prohlásil: „Tato akce má všude na sobě otisky bin Ládina.“

Usáma bin Ládin pobýval tehdy v Afghánistánu a bezprostředně po útocích žádala americká administrativa Tálibán o jeho vydání. Tálibán však požadoval od USA důkazy, že bin Ládin tyto útoky opravdu organizoval. Nejspíš by pak byl souzen podle islámského práva šaríja. Spojené státy ale tyto důkazy odmítly poskytnout a místo toho zahájily vojenské operace, které měly vést k jeho dopadení a vypsaly odměnu 25 milionů dolarů za informaci, která povede k jeho nalezení. Dokonce byli nasazeni i psi, konkrétně Cairo, pes pro Usámu bin Ládina.

V roce 2007 byla tato částka zvýšena na dvojnásobek a další dva miliony nabídlo profesní sdružení pilotů. Usáma bin Ládin sice vydal prohlášení, že s útoky z 11. září 2001 nemá nic společného, ale i přes určité pochybnosti zůstává podle prohlášení FBI hlavním organizátorem útoků a důkazy zůstávají považovány za „jasné a nevyvratitelné“. Ke stejnému závěru došly i zpravodajské služby ve Velké Británii, nicméně uvedly, že budou tyto důkazy vzhledem ke své povaze, přísnému utajení a ochraně zdrojů jen velmi těžko použitelné u soudu.

Konec nejhledanějšího teroristy

Informace o pohybu Usámy bin Ládina poskytl agentům CIA jeho kurýr Abu Ahmed al-Kuwaiti, který byl v roce 2007 vězněn na Guantanámu. Následovalo náročné pátrání spojené určením místa pobytu a získáním DNA hledaného muže, která jediná mohla jednoznačně potvrdit bin Ládinovu totožnost. To se podařilo až v březnu 2011.

Dne 2. května 2011 oznámil americký prezident Barack Obama v přímém přenosu televizní stanice CNN, že byl Usáma bin Ládin zabit během přísně tajné operace zvláštních amerických jednotek Navy SEALS ve svém sídle v pákistánském Abbottábádu.

Usáma bin Ládin byl pohřben v souladu s islámskými tradicemi do 24 hodin po smrti. Avšak z obavy, aby se místo jeho posledního odpočinku nestalo poutním místem islámských radikálů, byl pohřben do Arabského moře z letadlové lodi USS Carl Vinson. Otázkou zůstává, zda je jeho smrt bez řádného soudu ospravedlnitelná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama