
Sledujte Partii s Lipavským a Turkem: S kým v turbulentní době jednat a koho se bát?
Mezi Indií a sousedním Pákistánem vypukl další konflikt. Při úterním ostřelování zemřely desítky lidí. Mezi oběma zeměmi panuje napětí v podstatě od jejich vzniku v roce 1947. Během této doby došlo již k šesti válkám, které si vyžádaly mnoho životů a raněných. Hlavním důvodem je spor o území Kašmíru.
Indické útoky na Pákistán z noci na středu si podle pákistánské armády vyžádaly 26 životů civilistů a 46 zraněných, uvedly agentura DPA a pákistánský web Dawn. Indie tvrdí, že útočila na „teroristickou infrastrukturu“. Pákistánská armáda pohrozila, že odpoví v místě a čase, který si sama zvolí. Reuters rovněž s odvoláním na místní indické představitele napsal, že na indickém území se zřítily tři indické stíhačky.
Indie v úterý večer oznámila, že udeřila proti teroristům v Pákistánu včetně pákistánské části Kašmíru a že tento útok nebyl namířen proti pákistánské armádě. Pákistán tvrzení o teroristech odmítl a uvedl, že terčem byli civilisté a že zahynuli nejméně tři lidé a 12 utrpělo zranění. Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf konstatoval, že Pákistán na indické útoky odpovídá. Pákistánská státní televize mezitím informovala o sestřelení dvou indických stíhaček. Svědci podle Reuters hlásí na nejméně třech místech v Kašmíru přeshraniční ostřelování. Vztahy Indie a Pákistánu jsou po dubnovém útoku na turisty v indické části Kašmíru vyhrocené. Dillí obviňuje Islámábád, že se na činu podílel.
V rámci vyšetřování teroristické buňky, která loni plánovala zmařený útok na koncert americké zpěvačky Taylor Swiftové ve Vídni, byl v Rakousku zadržen 20letý Slovák. Informují o tom rakouská média. Člověk narozený na Slovensku, který žije ve vídeňské čtvrti Favoriten, je podezřelý z členství v buňce, jež plánovala také útoky v Mekce, Dubaji a v Istanbulu.
Indie a Pákistán po úterním útoku na turisty v indickém Kašmíru s 26 mrtvými drasticky omezují vzájemné vztahy. Indie ve čtvrtek oznámila, že zruší platnost víz všem Pákistáncům, s výjimkou diplomatů. Pákistánským občanům Dillí nařídilo, aby nejpozději do 29. dubna opustili území Indie. Také Pákistán ve čtvrtek oznámil, že Indům odebere víza. Dále uzavře své hranice s Indií. Pro sousední zemi uzavře i svůj vzdušný prostor a přeruší s ní obchod. Kromě toho Islámábád oznámil vyhoštění indických diplomatů.
Francouzské úřady v neděli obvinily v Paříži tři mladé muže z plánování teroristického útoku a držení výbušnin. Mladíci byli umístěni do vyšetřovací vazby, uvedla prokuratura a potvrdila tak dřívější informace francouzského rádia RTL a deníku Le Parisien, podle něhož trojici zadržela policie ve středu.
Mluvčí palestinského teroristického hnutí Hamás Abdul Latíf Kánú byl zabit při izraelském náletu na Džabáliji na severu Pásma Gazy. Smrt mluvčího ve čtvrtek oznámila agentura Šiháb, pokládaná za spjatou s Hamásem, napsala agentura Reuters.
Dominance tzv. Islámského státu (ISIS) je pryč. Přívrženci, kteří přežili, jsou dnes většinou vězněni v detenčních táborech. Mezi nimi i děti tehdejších islamistických bojovníků. Tito pohrobci vzpomínají na ISIS v dobrém a v reportáži Sky News z uprchlického tábora al-Hol dokonce slibují, že se vrátí a své nepřátele povraždí. Podle velitele jednotek, které tábor hlídají, jde o „mláďata chálífátu“.
Před rokem se lidé z moskevské oblasti těšili na koncert rockové skupiny Piknik v kulturní síni obchodního centra Crocus City Hall. Místo hudebního zážitku je čekala tragédie – do komplexu vnikla čtveřice ozbrojených mužů, která střílela po všech a bez rozdílu. Podle Jiřího Justa, spolupracovníka z Moskvy CNN Prima NEWS, se žádné velké připomínky výročí nechystají. „Prezident Vladimir Putin nejspíš ani nepřijde položit kytičku k vypálené síni,“ poznamenal také. Publicista rovněž popsal, co mohou zažívat teroristé ve vazbě a co je nejspíše čeká. Teroristický útok si vyžádal 145 obětí a přes 550 zraněných.
Zfanatizovaná sekta, jedovatý nervový plyn a zděšené Japonsko i celý svět. Před 30 lety, 20. března 1995, zaútočili přívrženci sekty Óm šinrikjó, v překladu Učení Nejvyšší pravdy Óm, v tokijském metru. Vraždící sarin, který použili, zabil 13 lidí a u dalších několika tisíc se projevily různě vážné problémy.
Turecká policie ve středu zatkla více než stovku lidí, včetně istanbulského starosty Ekrema Imamoglua, který je předním opozičním politikem a dlouholetým kritikem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Imamoglu čelí obvinění z korupce, podvodu, napomáhání teroristické organizaci a vedení zločinecké organizace. Imamoglu obvinění odmítá, jeho zatčení označila za politicky motivované opozice i lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), informovala agentura Reuters.
Za žhářským útokem na obchod IKEA ve Vilniusu z loňského května stojí podle litevského prokurátora ruská vojenská rozvědka. Napsala to agentura Reuters s tím, že litevské úřady čin považují za terorismus. Údajně ho provedli dva ukrajinští občané, jeden z nich nezletilý. Jednoho z podezřelých zadržela policie v Polsku. Ruské tajné služby podle litevských vyšetřovatelů zorganizovaly také žhářský útok ve velkém obchodním centru ve Varšavě.