Konvertoval ke křesťanství a léčil se na psychiatrii. Kdo byl terorista v Liverpoolu?

Imád Džamíl Svílmín chtěl v neděli v Liverpoolu pravděpodobně spáchat teroristický útok. Jeho úmysly ale prohlédl řidič vozu taxislužby, kterého si útočník zavolal. Taxikář auto odstavil a pravděpodobně ho v době výbuchu podomácku vyrobené bomby opustil. Kdo byl údajný terorista, který na místě zemřel?

Svílmín byl syrský žadatel o azyl, který většinu svého života strávil v Iráku a do Británie přišel už před lety. Ve Spojeném království přijal jméno Enzo Almeni, aby zvýšil své šance v azylovém řízení a v roce 2017 údajně konvertoval ke křesťanství.

Podle listu Daily Mail kolem roku 2014 podstoupil psychiatrickou léčbu poté, co byl v Liverpoolu zadržen s nožem. Novinářům to měli říci známí syrského agresora.

Vyšetřovatelé zemřelého pasažéra podezírají z toho, že on byl osobou, která sestrojila výbušné zařízení. Šéf protiteroristické policie v severozápadní Anglii Russ Jackson řekl, že zákazník si taxi vzal deset minut jízdy od místa výbuchu a požádal o svezení k nemocnici.

Katedrála jako cíl útoku?

Šéf policejních vyšetřovatelů rovněž poukázal na skutečnost, že exploze se stala v době, kdy se nedaleko nemocnice konaly vzpomínkové akce na počest padlých vojáků, vzájemnou spojitost ale zatím nelze prokázat. Podle některých informací měl Svílmín spáchat útok dokonce v liverpoolské katedrále.

Po výbuchu policie na základě protiteroristického zákona zadržela čtyři muže ve věku od 20 do 29 let. Nyní jsou už ale na svobodě. „Po výsleších zadržených jsme spokojení s výpověďmi, které poskytli, a propustili jsme je,“ uvedl Jackson.

Tagy: