Irák

Výpis příspěvků ke štítku „Irák“

Vůdce Islámského státu Kurajší je mrtev. Zahynul v boji, tvrdí mluvčí teroristů

30. listopadu 2022 17:05

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audiovzkazu na Telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny od března, podle něj zahynul „v boji proti nepřátelům“. Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

V ČR budeme cvičit ukrajinské vojáky, souhlasila Sněmovna. Proti bylo Okamurovo hnutí

29. listopadu 2022 18:15

Zákonodárci v úterý odsouhlasili pobyt ukrajinských vojáků v České republice. Důvodem je jejich výcvik, který se bude odehrávat ve vojenském prostoru Libavá. Poslanecká sněmovna také schválila vyslání českých vojáků k výcviku ukrajinských jednotek v jiných členských státech Evropské unie. Kromě toho také potvrdila mandát pro dvě další zahraniční mise v Kosovu a Iráku.

Turecko plánuje pozemní operaci v Sýrii a Iráku. Cílem mají být Kurdové odplatou za atentát

21. listopadu 2022 18:15

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že jeho země plánuje pozemní operaci proti kurdským milicím YPG a PKK v iráckem Kurdistánu a na severu Sýrie. Akce by měla být jednou z reakcí na bombový útok 13. listopadu, kdy v Istanbulu po výbuchu nastražené bomby zahynulo šest lidí. Z něj Ankara viní právě Kurdy.

Turecko se mstí za terorismus v Istanbulu: Zaútočilo v Sýrii a Iráku, zemřelo 31 lidí

20. listopadu 2022 11:16

Turecko v noci na neděli podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo 31 vojáků syrské armády či příslušníků kurdských milic. Údery jsou zjevně reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.

REPORTÁŽ: Dunkerk, Irák, Krym. Britové válčili v celém světě, teď tři dny ctí veterány

13. listopadu 2022 07:35

Velká Británie si po celý víkend pompézně připomíná oběti válek a přeživší veterány. Reportér CNN Prima NEWS sledoval oslavy v jihoanglickém přístavu Portsmouth, odkud Královské námořnictvo (Royal Navy) po staletí vyráželo do bojů po celém světě. Do I. a II. světové války, do Iráku i na Falklandy. V Portsmouthu však řada pomníků připomíná i padlé britské koloniální námořníky v Africe či Asii, o kterých se nyní taktně mlčí. Pieta za oběti začala v pátek 11. listopadu a vrcholí 13. listopadu tradičními průvody na Vzpomínkovou neděli (Remembrance Sunday).

Na Ukrajinu byli vysláni specialisté íránské gardy. Mají učit ruské vojáky používat drony

16. října 2022 23:31

Elitní íránští vojáci podle zdrojů The Mirror v tajnosti dorazili na ukrajinskou válečnou frontu. Jejich cílem je učit ruské jednotky ovládat bezpilotní letouny označované za kamikaze, kterých údajně přivezli několik stovek. Ukrajinská strana tvrdí, že už došlo k likvidaci minimálně jednoho z výcvikových týmů a desítek letounů.

V Řecku se potopily lodě s migranty, zemřelo nejméně 21 lidí. Další desítky se pohřešují

6. října 2022 05:15
Aktualizováno

Nejméně 21 lidí zemřelo v noci na čtvrtek při potopení dvou lodí s migranty v řeckých vodách. Záchranáři i nadále pátrají po více než dvou desítkách pohřešovaných, uvedly agentury AP a DPA s odvoláním na místní úřady. Po havárii u ostrova Lesbos bylo z moře vytaženo zatím 17 těl obětí, až na jedinou výjimku se jedná o ženy z afrických zemí, uvedla pobřežní stráž.