Vyhlídky Čechů v zahraničí: Kdy a jak se dostanou domů?

Rozhovor s Kamilou Konůpek

V zahraničí se momentálně nachází asi 20 tisíc českých občanů, kterým návrat domů ztěžuje nouzový stav a s ním spojené omezení dopravy. Pro ty posílá Ministerstvo zahraničních věcí speciální letadla a hasičské autobusy, kterých k nám pak nejvíce přijíždí z Německa, kde ještě stále mohou letadla z celého světa přistávat. Jaké jsou vyhlídky Čechů, kteří se snaží dostat ze zahraničí zpět domů, sdělilo online zpravodajství TV Prima několik z nich.

„Momentálně se nacházíme ve městě Cuzco v Peru, nemůžeme se dostat do Limy, ani ze země. Ministerstvo zahraničí teď jedná o nějakém repatriačním letu s tím, že ten let samozřejmě letí z Peru, z hlavního města, kam my se vůbec nemáme možnost dostat,‘‘ uvedl Tomáš Pektor, jeden z českých občanů. Dále sdělil, že v hlavním městě Limě se nachází asi 12 lidí z celkového počtu Čechů v Peru. „Máme informace o tom, že někdo do Limy jede z Huarazu a bylo jim řečeno, že si cestu mají zařídit na vlastní náklady. To znamená, že ti lidé zaplatí asi 8 tisíc korun za taxík, který je poveze asi osm hodin.‘‘

„Co se týče odletu domů, nemáme žádné informace,‘‘ uvedla pro online zpravodajství Kamila Konůpek, která se momentálně nachází v Limě. V rámci skupiny uvízlých v Peru komunikuje online s dalšími českými občany, jelikož některým z nich informace ohledně odletu poskytnuty byly. Nerovnoměrné rozprostření informací ale v jejich komunikaci vyvolává paniku, možné odlety se podle informací lidí v této skupině totiž téměř každý den mění, nikdo tak stále neví žádné konkrétní datum odletu.

V hotelu jsou paní Konůpek a její blízcí jedinými hosty a podle ní jsou tamní zaměstnanci velmi ochotní a nápomocní. „Nevyhazují nás, jsou neskutečně milí a pohostinní a snaží se nám vyjít maximálně vstříc, dávají nám roušky, rukavice, všechno zadarmo.‘‘ Co se týče nedostatečné informovanosti Čechů v Peru, jsou prý velmi nápomocní lidé v Česku, kteří jim radí, kde se na internetu mohou dozvědět novinky o svých možných odletech.

Evakuační lety do ČR přepravily 257 Čechů z Filipín či Hondurasu

V noci se do Česka vrátilo letadlem 88 Čechů, kteří kvůli opatřením proti koronaviru uvázli na Filipínách. Přiletělo také 169 Čechů z Hondurasu a Mexika. Na Twitteru o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jehož úřad evakuační lety organizuje. Na cestě je podle ministra dalších 300 Čechů – například z Dominikánské republiky nebo Vietnamu.

Letadla z Filipín a Mexika přistála v Praze mezi půlnocí a 02:00, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Podle Petříčka Česko jako první ze zemí Evropské unie evakuovalo své občany z filipínského ostrova Cebu, další desítky lidí letadlo nabralo v Manile. Do Prahy přepravilo také 90 lidí z dalších evropských zemí, mimo jiné Rakušany a Slováky. Francouzská ambasáda na Twitteru poděkovala za přepravu tří francouzských občanů, britský velvyslanec Nick Archer na stejné sociální síti poděkoval za dva přepravené Brity.

Evakuační let z Latinské Ameriky přivezl 124 Čechů, kteří uvázli bez spojení na ostrově Roatán v Hondurasu. V Mexiku přibral podle Štíchové dalších 45 českých občanů, podle Petříčka šlo o seniory, rodiny s malými dětmi a nemocné. Tento let do Evropy přepravil 12 lidí z jiných evropských zemí, doplnila mluvčí.

V Praze dnes přistanou také další letadla, která přepravují Čechy v nouzi domů. Společnost Smartwings, se kterou ministerstvo zahraničí spolupracuje, přiveze Čechy z Panamy, Kuby, Dominikánské republiky, Kostariky a Kolumbie. Podle mluvčí dopravce Vladimíry Dufkové bude o víkendu následovat let právě z Peru.

Tagy: