Učitelku popírající zločiny Rusů na Ukrajině čeká opět soud. Osvobozující verdikt byl zrušen
Češi v zahraničí
Výpis příspěvků ke štítku „Češi v zahraničí“
OBRAZEM: Steak či český guláš z klokana? Chutná jako hovězí, zhodnotil prezident Pavel
Tataráčky, bramborový salát, ale také steak či guláš z klokaního masa. I takhle může vypadat česko-slovenská večeře v australském Sydney. Právě ve společnosti svých krajanů odstartoval prezident Petr Pavel dvoutýdenní návštěvu Austrálie a Nového Zélandu, kam česká hlava státu oficiálně zavítala naposledy před 30 lety. Dočkal se proto nejen vřelého přivítání, ale také ochutnávky tradičních pokrmů z exotických surovin. „Velký králík, který chutná jako hovězí,“ okomentoval klokaní specialitu prezident Pavel o den později na dotaz novinářů, jak mu v neděli chutnalo.
Korespondenční volba jako správná cesta? Nevím, říká Gerloch. Podstatný bude konsenzus
Zda je korespondenční volba správnou cestou, si ústavní právník Aleš Gerloch není jistý. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS ale upozornil, že pokud se má tato změna prosadit, je potřeba, aby se na ní shodly obě komory Parlamentu a stejně tak s ní souhlasila i většina lidí.
Ven jen do 10 kilometrů. Češi popisují, jak se žije v přísném australském lockdownu
Část Austrálie je opět v lockdownu. Tři Češi žijící na druhém konci světa pro CNN Prima NEWS popsali, jak se v přísné uzávěře žije. V některých státech Austrálie například platí pravidlo, že se lidé musejí registrovat při vstupu do každého obchodu nebo třeba kadeřnictví. Nesmějí také dál než 10 kilometrů od domu.
Sledujte ZÁZNAM Hlavních zpráv: Češi našetřili na zahraniční dovolené. V čem je problém?
Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Strach z cestování opadá a Češi se letos v létě opět chystají za hranice. Podle některých cestovních kanceláří se v uplynulých týdnech zvýšil prodej zájezdů až o 30 procent. I tak ale cestovní ruch zdaleka není v takové kondici jako před covidem. Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.
Češka z Myanmaru: Armáda odřízla hlavní město, fungovalo jen vojenské vysílání
V Myanmaru (dříve Barma) došlo v pondělí ráno k vojenskému převratu. Šéfka vlády a bývalá disidentka Su Ťij byla s prezidentem a částí vedení země zadržena. Češka žijící v Myanmaru redakci CNN Prima NEWS popsala, jak to aktuálně v jihoasijské zemi vypadá. Armáda prý kompletně odřízla hlavní město Neipyijto od světa, když k němu uzavřela cestu. V zemi navíc dlouho nefungovalo telefonní spojení ani televizní vysílání, s výjimkou armádního kanálu.
Ekonomická krize byla proti pandemii nic, říká Češka žijící v Řecku
Situace v Řecku, které patří k zemím závislým především na cestovním ruchu, je kritická. Kvůli pandemii koronaviru, která loni vypukla a uzavřela všechny hotely a obchody, se řada lidí ocitla bez práce. Pokud by podobný scénář nastal i letos, znamenalo by to pro tamní obyvatele katastrofu. Své o tom ví Češka Zuzana Stavroulaki, která na ostrově Kréta žije pět let a sama v turismu podniká.
Barcelona se bez turistů nadechla. O víkendu nesmíme z města, říká Češka ve Španělsku
Jak se žije v době koronaviru mimo Českou republiku? Dávají protiepidemická opatření v ostatních zemích smysl? Co všechno je kde zavřené a jak cizinci opatření dodržují? CNN Prima NEWS přináší seriál s výpověďmi Čechů, kteří prožívají epidemii za hranicemi Česka.
Čech žijící ve Francii: Opatření nám hlásí předem. Testovat se může každý zdarma
Jak se žije v době koronaviru mimo Českou republiku? Dávají protiepidemická opatření v ostatních zemích smysl? Co všechno je kde zavřené a jak cizinci opatření dodržují? CNN Prima NEWS přináší seriál s výpověďmi Čechů, kteří prožívají epidemii za hranicemi Česka.
Ukončí nová aplikace problémy s cestováním? Stát připravuje CovidPass
Stát chystá systém, který by měl usnadnit cestování do zahraničí. Lidé by s jeho pomocí prokazovali, že jsou COVID-19 negativní. Myšlenku představili ministr zahraničí Tomáš Petříček a zmocněnec ministerstva zdravotnictví pro vědu a výzkum Roman Prymula. Systém by měl fungovat v řádu měsíců.
Výtvarnice z Plzně ukázala Americe, co umí české ručičky
Rodačka z Plzně Radka Salcmannová žije přímo v epicentru pandemie v americkém New Yorku. I ona vážně onemocněla, ale pomoci se nedočkala. Zdravotnický systém v USA kolaboval, lékaři nestíhali a odmítli ji testovat. Po uzdravení se proto v boji proti smrtící chorobě angažovala sama. A to způsobem, který do té doby mnozí Američané neznali.
Za hranice jen s osvědčením. Testy si lidé mohou zaplatit v nemocnicích nebo soukromých laboratořích
Soukromé laboratoře a nemocnice v Česku začnou vydávat lidem osvědčení potřebné pro překročení hranic. Takzvaný PCR test na koronavirus musí mít každý, kdo se vrací domů ze zahraničí. Pendleři jej musí absolvovat jednou za 14 dní a běžní cestovatelé musejí doložit potvrzení, které není starší než čtyři dny. Pokud ho nemají, musí do karantény. To vyplývá z nového nařízení vlády, které upravilo pohyb lidí přes hranice.
Češi v pasti. Za hranicemi mají domov, rodinu i nutné kontroly u lékaře, nemohou se tam ale dostat
Jsou českými občany, bydlí však za hranicemi. Kvůli pandemii koronaviru se nemohou dostat do svých domovů. Mimořádnou životní situaci řeší i Kateřina a Petr. Dva Češi, kteří "uvízli" v Česku. Práci, rodinu i lékaře mají v zahraničí, kam se momentálně nemají jak dostat. Znemožňuje jim to nařízení české vlády, i nedostatek leteckých spojů. Kvůli uzavřeným hranicím se bouří část opozice i veřejně činní lidé. Rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová označila zavřené hranice za největší ztrátu polistopadové svobody.