CNN Prima News Češi v zahraničí

Češi v zahraničí

Výpis příspěvků ke štítku „Češi v zahraničí“

Češka z Myanmaru: Armáda odřízla hlavní město, fungovalo jen vojenské vysílání

V Myanmaru (dříve Barma) došlo v pondělí ráno k vojenskému převratu. Šéfka vlády a bývalá disidentka Su Ťij byla s prezidentem a částí vedení země zadržena. Češka žijící v Myanmaru redakci CNN Prima NEWS popsala, jak to aktuálně v jihoasijské zemi vypadá. Armáda prý kompletně odřízla hlavní město Neipyijto od světa, když k němu uzavřela cestu. V zemi navíc dlouho nefungovalo telefonní spojení ani televizní vysílání, s výjimkou armádního kanálu.

Ekonomická krize byla proti pandemii nic, říká Češka žijící v Řecku

Situace v Řecku, které patří k zemím závislým především na cestovním ruchu, je kritická. Kvůli pandemii koronaviru, která loni vypukla a uzavřela všechny hotely a obchody, se řada lidí ocitla bez práce. Pokud by podobný scénář nastal i letos, znamenalo by to pro tamní obyvatele katastrofu. Své o tom ví Češka Zuzana Stavroulaki, která na ostrově Kréta žije pět let a sama v turismu podniká.

Výtvarnice z Plzně ukázala Americe, co umí české ručičky

Rodačka z Plzně Radka Salcmannová žije přímo v epicentru pandemie v americkém New Yorku. I ona vážně onemocněla, ale pomoci se nedočkala. Zdravotnický systém v USA kolaboval, lékaři nestíhali a odmítli ji testovat. Po uzdravení se proto v boji proti smrtící chorobě angažovala sama. A to způsobem, který do té doby mnozí Američané neznali.

Za hranice jen s osvědčením. Testy si lidé mohou zaplatit v nemocnicích nebo soukromých laboratořích

Soukromé laboratoře a nemocnice v Česku začnou vydávat lidem osvědčení potřebné pro překročení hranic. Takzvaný PCR test na koronavirus musí mít každý, kdo se vrací domů ze zahraničí. Pendleři jej musí absolvovat jednou za 14 dní a běžní cestovatelé musejí doložit potvrzení, které není starší než čtyři dny. Pokud ho nemají, musí do karantény. To vyplývá z nového nařízení vlády, které upravilo pohyb lidí přes hranice.

Češi v pasti. Za hranicemi mají domov, rodinu i nutné kontroly u lékaře, nemohou se tam ale dostat

Jsou českými občany, bydlí však za hranicemi. Kvůli pandemii koronaviru se nemohou dostat do svých domovů. Mimořádnou životní situaci řeší i Kateřina a Petr. Dva Češi, kteří "uvízli" v Česku. Práci, rodinu i lékaře mají v zahraničí, kam se momentálně nemají jak dostat. Znemožňuje jim to nařízení české vlády, i nedostatek leteckých spojů. Kvůli uzavřeným hranicím se bouří část opozice i veřejně činní lidé. Rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová označila zavřené hranice za největší ztrátu polistopadové svobody.

Koronavirus v zahraničí: Vycházky na čestné prohlášení, kolaps zdravotnictví i zákaz prodeje alkoholu

Koronavirus sužuje celý svět. Řada zemí přistoupila k opatřením, která by měla šíření nákazy zpomalit. V Česku platí nouzový stav od 12. března, kdy se život v republice zpomalil a v některých odvětvích téměř zastavil. Každá země si nastavuje svoje pravidla. Jak bojuje s koronavirem Srí Lanka, Francie, Španělsko, Kanada a Velká Británie? Na to jsme se zeptali Čechů žijících v těchto zemích.

Vyhlídky Čechů v zahraničí: Kdy a jak se dostanou domů?

V zahraničí se momentálně nachází asi 20 tisíc českých občanů, kterým návrat domů ztěžuje nouzový stav a s ním spojené omezení dopravy. Pro ty posílá Ministerstvo zahraničních věcí speciální letadla a hasičské autobusy, kterých k nám pak nejvíce přijíždí z Německa, kde ještě stále mohou letadla z celého světa přistávat. Jaké jsou vyhlídky Čechů, kteří se snaží dostat ze zahraničí zpět domů, sdělilo online zpravodajství TV Prima několik z nich.