CNN Prima News Kosovo

Kosovo

Výpis příspěvků ke štítku „Kosovo“

V ČR budeme cvičit ukrajinské vojáky, souhlasila Sněmovna. Proti bylo Okamurovo hnutí

29. listopadu 2022 18:15

Zákonodárci v úterý odsouhlasili pobyt ukrajinských vojáků v České republice. Důvodem je jejich výcvik, který se bude odehrávat ve vojenském prostoru Libavá. Poslanecká sněmovna také schválila vyslání českých vojáků k výcviku ukrajinských jednotek v jiných členských státech Evropské unie. Kromě toho také potvrdila mandát pro dvě další zahraniční mise v Kosovu a Iráku.

Válka v Kosovu nevypukne. Rusko by chtělo konflikt vyostřit, nemá ale jak, říká Zrno

2. srpna 2022 16:41

Ačkoliv je konflikt mezi Kosovem a Srbskem opět vyhrocený, válka rozhodně nevypukne. V pořadu 360° to řekl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Důvod je podle něj prostý. Srbsko je totiž obklíčené zeměmi, které buď spadají do Severoatlantické aliance (NATO), nebo se její součástí chtějí stát. Proto mu nepomůže ani Rusko, které ho léta podporuje. Vladimir Putin totiž nemá mnoho možností, jak zasáhnout.

Denacifikace Balkánu? Srbský parlament je plný zbytečných idiotů, míní expert Tesař

2. srpna 2022 10:16

Poslední dny na Balkáně jsou ve znamení zhoršování vzájemných srbsko-kosovských vztahů. Napětí v regionu vzrostlo den předtím, než měla vstoupit v platnost nová nařízení kosovské vlády zahrnující zrušení platnosti srbských dokladů a registračních značek aut na jejich území. Podle balkanisty Filipa Tesaře ale situace tak dramatická není.

Střelba i blokáda hranice. Kosovo pod tlakem odkládá platnost nových omezení pro Srby

1. srpna 2022 22:38

Mezi Srbskem a Kosovem opět roste napětí. Kosovská vláda totiž chtěla pro Srby zavést nová pravidla pro vstup na své území. Ta se týkají dokladů totožnosti a registračních značek. Kosovští Srbové reagovali blokádou silnic poblíž hraničních přechodů. Místy se ozývala i střelba. Kosovo nakonec plánované nařízení o měsíc odložilo.

Konflikt s Kosovem? Srbský poslanec mluví o denacifikaci Balkánu, hrozí i prezident

1. srpna 2022 12:55

Mezi Srbskem a Kosovem to opět silně jiskří. Hrozby se ozývají poté, co Kosované rozhodli o zrušení platnosti srbských dokladů a registračních značek aut na svém území. V návaznosti na to etničtí Srbové na severu země zablokovali silnice ze Srbska. Ještě dál zašel jeden z poslanců tamní vládnoucí strany, jenž prohlásil, že možná bude potřeba „denacifikovat“ Balkán. Výhrůžně se vyjádřil i srbský prezident Aleksandar Vučić.

Napětí mezi Kosovem a Srbskem. V Mitrovici se ozvaly sirény, dva přechody uzavřeli

31. července 2022 20:32
Aktualizováno

Etničtí Srbové v neděli na severu Kosova zablokovali silnice poblíž dvou klíčových hraničních přechodů se Srbskem, uvedl web Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle agentury Reuters také stříleli na policisty, nikdo ale neutrpěl zranění. V regionu vzrostlo napětí den předtím, než v pondělí vstoupí v platnost dvě nařízení kosovské vlády týkající se srbských registračních značek a dokladů totožnosti. V Mitrovici na severu Kosova se v odpoledních hodinách rozezněly také sirény. Kosovská vláda kvůli napětí na hranicích nakonec plánovaná pravidla vstupu odložila.

Zemřela Madeleine Albrightová. Rodačka z Prahy se stala nejvlivnější ženou světa

23. března 2022 19:35

Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, bylo jí 84 let. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na její rodinu. Pražské rodačce se stala osudnou rakovina. První žena na postu ministra zahraničí USA Madeleine Albrightová proslula jako tvrdá zastánkyně amerických zájmů. Politička, již pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO. Kontroverzní, nicméně významnou úlohu sehrála v řešení kosovské otázky a ve válce o Kosovo.