reklama

Kouzelný zimák Vsetína slaví 35. narozeniny. Splňuje extraligové parametry?

Legendární vsetínský Zimní stadion Na Lapači slaví 35 let. Místo, na kterém se v 90. letech sbíraly tituly z hokejové extraligy jako na běžícím pásu, má pořád stejnou atmosféru. Stále během zápasů na tribunách – když tedy zrovna není pandemie – voní slivovice. Po zdejším ledě se už dávno neprohánějí olympijští vítězové ani mistři světa. Nicméně Vsetín aktuálně bojuje opět o své místo mezi elitou.

reklama

Typický obrázek 90. let. Extraligový pohár v rukou Vsetína. K šesti titulům dopomohl valašskému klubu i jeho stadion. Kulisy Lapače hnaly domácí dopředu. A soupeřům naháněly hrůzu.

„Bylo to nádherné. Fascinující atmosféra, těch lidí tady, vyprodaný zimák. Diváci vybičovali ke skvělým výkonům,“ vzpomíná na zlaté časy Jan Srdínko pro CNN Prima NEWS, dnes trenér vsetínského týmu, v 90. letech jeho obránce, který s klubem vybojoval kompletní šestici trofejí.

Na první pohled nenápadný stadion uprostřed Vsetína je pozoruhodnou stavbou, které dominuje hlavně ojedinělá střecha sedlovitého tvaru. Na tehdejší dobu unikát.

„Vím, že se říkalo, že je to devadesátá devátá střecha, ale převážně se stavěly ve světě a severských zemích, což je taky zajímavost. Tam, kde padá hodně sněhu, projektanti tvrdí, že toto opravdu nikdy nespadne,“ konstatuje Petr Propš, vedoucí provozu zimního stadionu.

Po vsetínském ledě se už sice olympijští vítězové ani mistři světa neprohání, ale ambice v místním klubu jsou nejvyšší. Valaši by se rádi vrátili do extraligy. Jenže, co Lapač? Splňoval by aktuální náročné požadavky?

„Je otázkou, jak český hokejový svaz nastaví podmínky. Byla by to otázka licenčního řízení. Vidím spíš problémy v počtu diváků, protože existují kvóty, kolik má být lidí na sezení. My jsme tady na Vsetíně byli zvyklí, že lidi stáli, což vytvářelo onu atmosféru,“ říká Propš.

Šance na postup Vsetína mezi elitu jsou stále otevřené, tým teď čeká čtvrtfinále play-off. Na svojí cestě za návratem do nejvyššího patra – kde byl naposledy v roce 2007, pak kvůli finančním potížím spadl o dvě soutěže níže – teď musí přemoci Vrchlabí, čtvrtý tým základní části Chance ligy. V Podkrkonoší hraje v sobotu a v pátek, pak se série přesune na Moravu.

Zda bude Lapač znovu budit respekt u soupeřů, ukáže čas.

Tagy:
stadion Zlínský kraj hokej sport HC Vsetín Zimní stadion Na Lapači Jan Srdínko Petr Propš

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
MS ve fotbale

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama