reklama

Krnáčová: Babiš představuje riziko pro stát. Faltýnek je Viktor čistič

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, která letos v lednu vystoupila z hnutí ANO, nyní vydala thriller z politického prostředí Zpupnost. Jedním z témat knihy je korupce, sama Krnáčová se s ní však za svého působení na pražském magistrátu nevypořádala, navzdory předvolebním slibům. „Marketingové texty, které napsali poradci pana Babiše, to nebyla má slova,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Bývalá politička Krnáčová hovořila o deziluzi, která přišla poté, co zjistila, že je těžké z pozice primátora něco změnit. „Jednotlivé postupy a procesy jsem se snažila popsat v knize, aby lidé věděli, že není tak snadné být primátorem,“ vysvětlila. Ambici stát se primátorkou prý nikdy neměla.

„Já na to nemám žaludek, nejsem dobrý politik a od začátku jsem nebyla,“ okomentovala svůj odchod z politiky. S korupcí se prý nepokusila bojovat, protože to není snadné. „Korupci musíte umět dokázat, proto jsem s tím nic neudělala. Když nemáte důkazy, které by vyzdrojovaly vaše tvrzení, nemá cenu ani podávat trestní oznámení,“ tvrdila někdejší politička. „Nepřišla jsem proto, abych koukala do svědomí jednotlivých politických stran,“ dodala.

Moderátorka Marie Bastlová však připomněla, že v rozhovorech s novináři před svým zvolením do čela magistrátu Krnáčová hovořila právě o konci lobbistů a klientelismu. „Marketingové texty, které napsali poradci pana Babiše, nebyla má slova. Marketingové kampaně se dělají tak, že se něco napíše a pak se to opakuje. Nedělá to jen ANO, ale všechny strany,“ reagovala bývalá primátorka. „Zkoušet mě z něčeho, co bylo před šesti lety, je podivné,“ doplnila.

Květoslav Hlína? Patlal, ne lobbista

S korupcí jako takovou se Krnáčová podle svých slov nesetkávala, pouze o ní slýchala. „Já jsem se s lobbisty moc nepotkávala, to byli jiní,“ prohlásila, konkrétně jmenovat ale nechtěla. „Na městě se každý potkává s každým,“ naznačila. Tvrdí ale, že hlavní osobnosti korupce jsou neviditelné „šedé eminence“. „Pan Hlína byl spíš patlal, žádný zásadní lobbista,“ řekla na účet právníka blízkého premiérovi Andreji Babišovi (ANO) i místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi.

„Faltýnek, to byl Viktor čistič,“ řekla v narážce na chladnokrevnou postavu, jíž ztvárnil Jean Reno ve filmu Brutální Nikita. Na vysvětlenou Krnáčová dodala, že Faltýnek byl vždy vyslán, aby vyřešil spory uvnitř hnutí, protože je prý komunikačně schopný. Spory mezi ní a Radmilou Kleslovou, bývalou agentkou StB, však řešit nemusel. Že by se ale usmířily, jak Kleslová tvrdila, podle ní pravda není. „Lidé v politice strašně fabulují a vymýšlejí si. Mezi pravdou a lží existuje celá řada nuancí a jednou z nich je paní Kleslová,“ řekla Krnáčová.

Babiše označila za riziko pro zemi, protože se podle ní místo řízení státu věnuje třeba zahraničním cestám nebo sebeprezentaci. „Každopádně si myslím, že je to ohrožení,“ řekla Krnáčová. Domnívá se také, že Babiš dál osobně řídí firmy, které dal do svěřenských fondů. „Nikdo si nemůže myslet, že pan Babiš má lidi, kteří řídí jeho majetek. Je ve střetu zájmů nejen kvůli tomu, ale i kvůli médiím,“ sdělila. „Myslím, že zákon o střetu zájmu není v Česku ještě zažitý. Lidé ho nechápou, nebo nechtějí chápat, zejména ti v politice,“ doplnila.

Rozhovor Marie Bastlové s Adrianou Krnáčovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama