Krnáčová: Babiš představuje riziko pro stát. Faltýnek je Viktor čistič

Adriana Krnáčová.

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, která letos v lednu vystoupila z hnutí ANO, nyní vydala thriller z politického prostředí Zpupnost. Jedním z témat knihy je korupce, sama Krnáčová se s ní však za svého působení na pražském magistrátu nevypořádala, navzdory předvolebním slibům. „Marketingové texty, které napsali poradci pana Babiše, to nebyla má slova,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Bývalá politička Krnáčová hovořila o deziluzi, která přišla poté, co zjistila, že je těžké z pozice primátora něco změnit. „Jednotlivé postupy a procesy jsem se snažila popsat v knize, aby lidé věděli, že není tak snadné být primátorem,“ vysvětlila. Ambici stát se primátorkou prý nikdy neměla.

„Já na to nemám žaludek, nejsem dobrý politik a od začátku jsem nebyla,“ okomentovala svůj odchod z politiky. S korupcí se prý nepokusila bojovat, protože to není snadné. „Korupci musíte umět dokázat, proto jsem s tím nic neudělala. Když nemáte důkazy, které by vyzdrojovaly vaše tvrzení, nemá cenu ani podávat trestní oznámení,“ tvrdila někdejší politička. „Nepřišla jsem proto, abych koukala do svědomí jednotlivých politických stran,“ dodala.

Moderátorka Marie Bastlová však připomněla, že v rozhovorech s novináři před svým zvolením do čela magistrátu Krnáčová hovořila právě o konci lobbistů a klientelismu. „Marketingové texty, které napsali poradci pana Babiše, nebyla má slova. Marketingové kampaně se dělají tak, že se něco napíše a pak se to opakuje. Nedělá to jen ANO, ale všechny strany,“ reagovala bývalá primátorka. „Zkoušet mě z něčeho, co bylo před šesti lety, je podivné,“ doplnila.

Květoslav Hlína? Patlal, ne lobbista

S korupcí jako takovou se Krnáčová podle svých slov nesetkávala, pouze o ní slýchala. „Já jsem se s lobbisty moc nepotkávala, to byli jiní,“ prohlásila, konkrétně jmenovat ale nechtěla. „Na městě se každý potkává s každým,“ naznačila. Tvrdí ale, že hlavní osobnosti korupce jsou neviditelné „šedé eminence“. „Pan Hlína byl spíš patlal, žádný zásadní lobbista,“ řekla na účet právníka blízkého premiérovi Andreji Babišovi (ANO) i místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi.

„Faltýnek, to byl Viktor čistič,“ řekla v narážce na chladnokrevnou postavu, jíž ztvárnil Jean Reno ve filmu Brutální Nikita. Na vysvětlenou Krnáčová dodala, že Faltýnek byl vždy vyslán, aby vyřešil spory uvnitř hnutí, protože je prý komunikačně schopný. Spory mezi ní a Radmilou Kleslovou, bývalou agentkou StB, však řešit nemusel. Že by se ale usmířily, jak Kleslová tvrdila, podle ní pravda není. „Lidé v politice strašně fabulují a vymýšlejí si. Mezi pravdou a lží existuje celá řada nuancí a jednou z nich je paní Kleslová,“ řekla Krnáčová.

Babiše označila za riziko pro zemi, protože se podle ní místo řízení státu věnuje třeba zahraničním cestám nebo sebeprezentaci. „Každopádně si myslím, že je to ohrožení,“ řekla Krnáčová. Domnívá se také, že Babiš dál osobně řídí firmy, které dal do svěřenských fondů. „Nikdo si nemůže myslet, že pan Babiš má lidi, kteří řídí jeho majetek. Je ve střetu zájmů nejen kvůli tomu, ale i kvůli médiím,“ sdělila. „Myslím, že zákon o střetu zájmu není v Česku ještě zažitý. Lidé ho nechápou, nebo nechtějí chápat, zejména ti v politice,“ doplnila.

Rozhovor Marie Bastlové s Adrianou Krnáčovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: