reklama

Krnáčová: Babiš představuje riziko pro stát. Faltýnek je Viktor čistič

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, která letos v lednu vystoupila z hnutí ANO, nyní vydala thriller z politického prostředí Zpupnost. Jedním z témat knihy je korupce, sama Krnáčová se s ní však za svého působení na pražském magistrátu nevypořádala, navzdory předvolebním slibům. „Marketingové texty, které napsali poradci pana Babiše, to nebyla má slova,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Bývalá politička Krnáčová hovořila o deziluzi, která přišla poté, co zjistila, že je těžké z pozice primátora něco změnit. „Jednotlivé postupy a procesy jsem se snažila popsat v knize, aby lidé věděli, že není tak snadné být primátorem,“ vysvětlila. Ambici stát se primátorkou prý nikdy neměla.

K tématu

„Já na to nemám žaludek, nejsem dobrý politik a od začátku jsem nebyla,“ okomentovala svůj odchod z politiky. S korupcí se prý nepokusila bojovat, protože to není snadné. „Korupci musíte umět dokázat, proto jsem s tím nic neudělala. Když nemáte důkazy, které by vyzdrojovaly vaše tvrzení, nemá cenu ani podávat trestní oznámení,“ tvrdila někdejší politička. „Nepřišla jsem proto, abych koukala do svědomí jednotlivých politických stran,“ dodala.

Moderátorka Marie Bastlová však připomněla, že v rozhovorech s novináři před svým zvolením do čela magistrátu Krnáčová hovořila právě o konci lobbistů a klientelismu. „Marketingové texty, které napsali poradci pana Babiše, nebyla má slova. Marketingové kampaně se dělají tak, že se něco napíše a pak se to opakuje. Nedělá to jen ANO, ale všechny strany,“ reagovala bývalá primátorka. „Zkoušet mě z něčeho, co bylo před šesti lety, je podivné,“ doplnila.

Květoslav Hlína? Patlal, ne lobbista

S korupcí jako takovou se Krnáčová podle svých slov nesetkávala, pouze o ní slýchala. „Já jsem se s lobbisty moc nepotkávala, to byli jiní,“ prohlásila, konkrétně jmenovat ale nechtěla. „Na městě se každý potkává s každým,“ naznačila. Tvrdí ale, že hlavní osobnosti korupce jsou neviditelné „šedé eminence“. „Pan Hlína byl spíš patlal, žádný zásadní lobbista,“ řekla na účet právníka blízkého premiérovi Andreji Babišovi (ANO) i místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi.

„Faltýnek, to byl Viktor čistič,“ řekla v narážce na chladnokrevnou postavu, jíž ztvárnil Jean Reno ve filmu Brutální Nikita. Na vysvětlenou Krnáčová dodala, že Faltýnek byl vždy vyslán, aby vyřešil spory uvnitř hnutí, protože je prý komunikačně schopný. Spory mezi ní a Radmilou Kleslovou, bývalou agentkou StB, však řešit nemusel. Že by se ale usmířily, jak Kleslová tvrdila, podle ní pravda není. „Lidé v politice strašně fabulují a vymýšlejí si. Mezi pravdou a lží existuje celá řada nuancí a jednou z nich je paní Kleslová,“ řekla Krnáčová.

Babiše označila za riziko pro zemi, protože se podle ní místo řízení státu věnuje třeba zahraničním cestám nebo sebeprezentaci. „Každopádně si myslím, že je to ohrožení,“ řekla Krnáčová. Domnívá se také, že Babiš dál osobně řídí firmy, které dal do svěřenských fondů. „Nikdo si nemůže myslet, že pan Babiš má lidi, kteří řídí jeho majetek. Je ve střetu zájmů nejen kvůli tomu, ale i kvůli médiím,“ sdělila. „Myslím, že zákon o střetu zájmu není v Česku ještě zažitý. Lidé ho nechápou, nebo nechtějí chápat, zejména ti v politice,“ doplnila.

Rozhovor Marie Bastlové s Adrianou Krnáčovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
Pan nejmladší. Klenot Fati se trefil i v El Clásicu, Barcelona ale na Real nestačila
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama