
Léto plné politických slibů: Strany před volbami tvrdě bojují o voliče. Co chtějí změnit?
Vládní koalice staví kampaň na evidentních lžích. Jestli někdo straší, tak to je ona, nechal se slyšet poslanec hnutí ANO Patrik Nacher v Partii PLUS. Zdůraznil, že nejsilnější opoziční uskupení nechce z Evropské unie ani NATO vystupovat, přesto jí to kabinet Petra Fialy (ODS) neustále vkládá do úst. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) naopak dodal, že pokud by současné opoziční strany získaly většinu v Poslanecké sněmovně, mohl by po vzoru Slovenska či Maďarska nastat příklon k Rusku a východní sféře vlivu. „Spekulace o tom, jak budeme nebo nebudeme vystupovat z NATO a Evropské unie, by nepochybně další prosperitě České republiky nepomohly,“ řekl Kupka ve vysílání CNN Prima NEWS.
Vládní koalici Spolu se zřejmě podařilo zastavit pokles ve volebních preferencích. Kauza darovaných bitcoinů s voličskou základnou nakonec tolik neotřásla, vyplývá z exkluzivního modelu ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Opoziční hnutí ANO ale nadále kraluje předvolebním průzkumům, jednobarevnou vládu by však poskládat nedokázalo. Výrazně posílilo hnutí STAN, dobrým výsledkům se těší i opoziční Piráti, ale také hnutí SPD. Největší otazník nadále visí nad antisystémovým hnutím Stačilo!, které přešlapuje na prahu Poslanecké sněmovny.
Nikoliv zahraniční politika či investice, ale plná peněženka běžných českých občanů. O výsledcích letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou především sociální jistoty a stav domácí ekonomiky, zvedl se ovšem zájem o bezpečnost. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Se současnou politickou situací je spokojena sotva pětina Čechů – shovívavější jsou příznivci vládní koalice a Pirátů, frustraci naopak dle očekávání dávají najevo podporovatelé opozice a mimoparlamentních stran.
SPD má nejvíce potenciálních voličů v Moravskoslezském kraji. Alespoň to vyplývá z dat, která analytický ústav STEM zpracoval pro CNN Prima NEWS. Na hejtmanství v Ostravě už se přitom testuje i společná vláda ANO a SPD, a vlastně nejen tam. Na úrovni hned čtyř krajů to populistickým partnerům zatím klape, obě hnutí tedy mohou stejný model znova vyzkoušet i po podzimních parlamentních volbách. Nenápadný půvab takového spojení, které by část společnosti dokonce preferovala, ale může na šatech Paní demokracie zanechat skvrny, které nepůjdou jen tak snadno vyprat.
Europoslanec Filip Turek (za Motoristy sobě) udělal politickou chybu a na svůj skandál s rychlou jízdou nereagoval jako politik. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to uvedl poslanec hnutí ANO Radek Vondráček. Přiznal, že ho fascinuje, jakou mediální pozornost na sebe Turek dokázal strhnout. „Má ji mnohem větší než třeba to, že premiér (Petr Fiala) měl uložený milion korun v pračce špinavých peněz,“ poznamenal. Europoslancův přešlap však prý nebude mít vliv na případná jednání ANO s Motoristy o složení vlády.
V tuto chvíli nemá Západ odhodlání k takové podpoře Ukrajiny, aby mohla vytlačit Rusko z východních území a z Krymu, řekl europoslanec hnutí STAN Jan Farský v Partii Terezie Tománkové. Podle něj konflikt může skončit i tak, že okupovaná ukrajinská půda opravdu připadne Vladimiru Putinovi. Dodal, že s Ruskem se vyjednává špatně, když i během Velikonoc porušilo domluvené příměří. Připomněl, že v momentě, kdy Američané přestali Ukrajincům pomáhat, začalo obráncům na bojišti téct do bot, ať už šlo o vypnutí sdílení zpravodajských informací či opožděné dodávky munice. „Američané mají obrovskou možnost – a teď se omlouvám za to slovo – škodit,“ varoval europoslanec.
Opozičnímu hnutí ANO pomalu zastavuje pokles preferencí, podle nejnovějšího volebního modelu by získalo přes 32 procent hlasů. Vyplývá to z exkluzivního týdenního výzkumu analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Koalice Spolu se drží na stabilní hranici okolo 20 procent, v růstu preferencí se jí ale nedaří. Opozičnímu SPD se znovu podařilo předběhnout hnutí STAN. Největší souboj se odehrává na samotném pětiprocentním prahu Poslanecké sněmovny – o hlasy tam soupeří Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě.
Řeknu to bez obalu. Jako národ vymíráme. Nejnovější statistiky jsou extrémně alarmující, loni se v České republice narodilo nejméně dětí v historii. Takové zprávy by měly být budíčkem pro každého politika, pokud mu opravdu leží na srdci budoucnost naší krásné země. Což rozhodně není případ této vlády, která má úplně jiné priority.
Opoziční hnutí ANO by i přes mírné oslabení kralovalo ve sněmovních volbách. Mírně naopak posílila vládní koalice Spolu, ukazuje nejnovější výzkum, který zpracoval analytický ústav STEM exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Do Poslanecké sněmovny by se s menší rezervou přehoupli také Piráti, hnutí Stačilo! či Motoristé. Přísaha senátora Roberta Šlachty by naopak měla smůlu, stejně jako SOCDEM Jany Maláčové. Podívejte se na přehledné grafy, jak by dopadly ve volbách i další strany, které bojují o křesla v dolní komoře parlamentu.
Půjde sociální demokracie do letošních voleb s hnutím ANO? Otázka, na kterou se ptají i členové strany a očekávají, že odpověď dostanou již tento víkend na programové konferenci SOCDEM. Předsedkyně Jana Maláčová často skloňovanou možnost dohody s Andrejem Babišem přirovnala k randění s tím, že oficiálně zatím nic nevzniká. Podle zdrojů CNN Prima NEWS jsou ale lídři obou stran v kontaktu a hnutí ANO má minimálně zájem o známé tváře nejstarší levicové partaje.
Po šesti dnech obstrukcí vládní koalice protlačila růst koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Z laviny pozměňovacích návrhů prošla jen hrstka, mezi těmi neúspěšnými byly také výjimky pro starobní důchodce a lidi se zrakovým či sluchovým postižením, pokud žijí ve vícečlenné domácnosti. Navýšené poplatky se tak vztahují i na ně k nelibosti navrhovatelů z řad hnutí ANO. Poslanec Jan Jakob (TOP 09) ale poznamenal, že návrh opozice na výjimky z poplatků byl jednak špatně realizovatelný, jednak populistický. „Ve většině domácností je nějaké dítě či senior. Poplatky by pak neplatil téměř nikdo,“ vysvětlil Jakob. S „pozměňováky“ neuspěli ani Piráti.
Až bude ANO u vlády, „paseku“ s koncesionářskými poplatky po vás uklidíme, vzkázala současné vládní koalici místopředsedkyně opozičního hnutí Alena Schillerová po středečním hlasování o návrhu zákona. Kabinet Petra Fialy (ODS) podle ní docílil opaku toho, co zamýšlel, a vládní poslanci se stali „hrobaři“ České televize a Českého rozhlasu. Nespokojenost s podobou novely vyjádřil i poslanec a bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš. Tomu se nelíbí, že poplatky dosáhnou na lidi s chytrým telefonem či firmy, třebaže televizi nesledují.