
Squid Game je fenomén: Dětské tábory převzaly „vražedné“ hry, podle psychologů to není vhodné
Lékaři v Česku zaznamenávají nárůst případů svrabu. Nepříjemné kožní onemocnění si lidé často přivezou z dovolené. Nemoc se prudce šíří například v Itálii, varoval v Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Velmi těžké období má za sebou herečka Kateřina Bláhová. Kromě problémů se zuby a kolenem jí minulý rok lékaři diagnostikovali maligní melanom, tedy rakovinu kůže. Závažné onemocnění přitom začalo nenápadně – šlo o svědivou pihu, jak prozradila v rozhovoru pro web Extra.cz. Sama proto apelovala na důslednou prevenci.
Ukrajinští vojáci, kteří se dostali zpět do své domoviny z ruského zajetí, často čelili týrání a mučení. Dokládají to snímky propuštěných mužů. Například jeden z nich má různě po břiše rozsáhlé jizvy a navíc i vypálený nápis „Sláva Rusku“. O ruském mučení Ukrajinců se hovoří prakticky od začátku války. Výjimkou není ani kastrace ukrajinských zajatců.
Snaha o „bronzově“ opálenou pokožku nebo nedostatečná ochrana před sluníčkem. Vzniklé spáleniny nejsou jen bolavým estetickým problémem, ale vážným zdravotním rizikem, které může vést až ke zhoubnému nádoru kůže – melanomu. Opakované spálení v raném věku navíc zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v dospělosti. Největší lidský orgán má opravdu dlouhou paměť, varuje nezisková organizace Loono a přináší tipy, na co se zaměřit.
Nádorů kůže přibývá. Alarmující je nárůst počtu pacientů se zhoubným melanomem. Lékaři ho ročně odhalí u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 by jeho výskyt mohl narůst až o 40 procent. Řada Čechů navíc neví, jak se – hlavně v létě – před slunečním zářením chránit.
Pleť není jen vizitkou krásy – je především obrazem našeho zdraví a životního stylu. Podle MUDr. Lucie Polák, dermatoložky a estetické specialistky z kliniky My Clinic v Praze, nám kůže prozrazuje víc, než si mnozí uvědomují. Kdy začít s péčí o pleť, proč nestačí jeden univerzální krém a co je zásadní během puberty? Odpovědi i na tyto otázky najdete v dalším díle pořadu Ptejte se doktora.
Jarní slunce bývá zrádné. Přestože teploty zatím nejsou tropické, UV záření je už v těchto dnech velmi vysoké. Mnoho lidí ale rizika podceňuje. Odborníci varují, že už teď hrozí spáleniny i riziko rakoviny kůže.
S příchodem jara se těšíme na procházky s našimi čtyřnohými parťáky. Teplé počasí a svěží zeleň ale znamenají i zvýšené riziko klíšťat. Jak ochránit psy a kočky co nejlépe? A jsou přírodní metody skutečně účinné? Na tyto otázky odpovídá veterinární lékařka Michaela Kolečkářová.
Téma bradavic a jejich výskytu na těle lidé se svým okolím běžně neřeší. Přesto se jedná o virové a tedy infekční onemocnění, které může postihnout kohokoli. Nejčastěji se tyto kožní výrůstky objevují na ploskách nohou, na rukou a eventuálně i na genitáliích. Dermatoložka Elizabeth Pavlíčková v pořadu CNN Prima NEWS Co na to vaše zdraví přiblížila, jak bradavice vznikají, v jakých momentech by lidé měli zbystřit i to, jakým způsobem je lze odstranit.
Už jste slyšeli o technologii Hydrafacial? Jedná se o komplexní ošetření pleti i pokožky po celém těle. Během krátké doby slibuje hloubkové vyčištění i vyživení a to bez nutnosti invazivního zákroku. Jak funguje a skutečně plní, co slibuje? Stejné otázky si kladla i autorka série článků zaměřených právě na Hydrafacial, který postupně dobývá světový trh kosmetiky, ten český nevyjímaje. A aby na ně našla odpověď, rozhodla se proceduru podstoupit. Krok za krokem vám ji popíše v následujícím článku.
Známe to snad všichni: Konečně jsme přišli na tu správnou denní rutinu, jak naši pleť rozzářit a vypnout, jenže ejhle, po pár měsících nám přestane fungovat. Na obličeji se opět začínají objevovat pupínky, kůže svědí, případně šedne a ztrácí pružnost. Sledujeme se v zrcadle a nemůžeme přijít na odpověď, proč se tak stalo. Faktorů, které stav pleti ovlivňují, je podle Renaty Sičákové, dlouholeté profesionálky v oboru dermatologie a kosmetiky, celá řada. Je třeba je odhalit a mimo jiné se smířit třeba i s faktem, že pro různé části obličeje je třeba používat různé druhy krémů.
Cirhóza jater je vážné onemocnění, které se po dlouhou dobu nemusí projevovat. Jakmile se však objeví první příznaky, játra už mohou být výrazně poškozena. Kromě nespecifických obtíží, jako jsou únava nebo ztráta chuti k jídlu, mohou signalizovat problém i viditelné změny na kůži. Jaké varovné signály byste neměli přehlížet?