reklama

Květiny stále kvetou, obchod však nikoli: Kolumbijští květináři přichází o tržby

Květiny stále kvetou, obchod s nimi však nikoli. Ztráty sčítá především Kolumbie, která je druhým největším vývozcem květin na světě. Zemi nepomohl ani jindy výnosný Den matek, a tak část produkce často končí v odpadu. Zbytek dostávají darem lidé, kteří bojují proti koronaviru.

reklama

Kolumbijský květinový průmysl zasáhla v posledních třech měsících stávající pandemie nemoci COVID-19. Kolumbie je přitom po Nizozemsku druhým největším vývozcem květin na světě. Tento export přináší zemi 1,5 miliardy dolarů ročně a podle sdružení pěstitelů květin tvoří zhruba 140 tisíc pracovních míst.

Firma Flores Las Acacias sídlí na předměstí metropole Bogoty. Až 95 procent svých květin vyváží letecky do USA. Polovinu objednávek za poslední měsíc jí ale zákazníci zrušili. Koronavirus udeřil zrovna v době, kdy odvětví očekávalo velké tržby v souvislosti se Dnem matek.

„Den matek je pro nás zásadní. Stejně jako Valentýn, který dopadl dobře. Ale ztráty ze Dne matek ovlivní celý zbytek roku,“ říká pracovnice společnosti Flores Las Acacias Natalia Pastranová. Tato firma bere koronavirus velmi vážně i z hlediska svých zaměstnanců i návštěvníků. Ti musí před vstupem do skleníků projít důkladnou zdravotní kontrolou, která zahrnuje měření teploty i vyplnění dotazníku o zdravotním stavu. Společnost výrobu nezastavila, i když to znamenalo, že mnoho květin skončí v odpadu. Kvůli obtížím ale firma snížila počet pracovních hodin a množství zaměstnanců na pracovišti. Doma v izolaci zůstává přibližně každý desátý zaměstnanec. Hlavně ti z rizikových skupin — lidé starší padesáti let či těhotné ženy.

Reportér CNN Stefano Pozzebon uvádí: „Květinový průmysl je pro kolumbijskou ekonomiku velice důležitý. Prezident Iván Duque v únoru ve státní televizi oznámil spuštění velkého investičního plánu, který měl v příštích deseti letech zdvojnásobit kolumbijský export květin. Všechny tyto ambice teď samozřejmě musely jít stranou. Většinu produkce posledních zhruba pěti týdnů se totiž nikam vyvézt nepodařilo.“

Obchod se nyní pomalu vzpamatovává díky částečnému znovuotevření prodejen květin v Evropě. Zůstávají však silné dlouhodobé obavy. Květiny se totiž vyváží takřka výhradně letecky. Dokud se tedy letecká doprava neoživí, zruší se další zakázky.

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl v ulicích Prahy při demonstraci odpůrců vládních opatření vidět krev, a proto na protestující vyslal policisty. Tvrdí to nezařazený poslanec Lubomír Volný, který protestní akci pořádal. Demonstraci policisté brzy po jejím zahájení rozpustili kvůli tomu, že lidé neměli dodržovat nařízená opatření. Sám Volný posléze skončil na policejní služebně, ze které byl během odpoledne propuštěn.

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Nepřála bych to ani největšímu nepříteli. Lyžařka popsala utrpení po děsivém pádu
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Neschválený ivermektin není možné podat všem, uvedl Blatný. Sám by si lék nevzal
Další články
reklama
reklama