Kvitová a Vrbenský vyhráli turnaj O pohár prezidenta ČTS, první po koronavirové pauze

Petra Kvitová s pohárem

Petra Kvitová a Michael Vrbenský vyhráli první tenisový turnaj po přestávce způsobené pandemií koronaviru. Kvitová porazila na kurtech pražské Sparty ve Stromovce ve finále klání O pohár prezidenta Českého tenisového svazu Karolínu Muchovou 6:3, 6:3. Mezi muži triumfoval Michael Vrbenský, který zdolal Zdeňka Koláře 6:4, 6:7 a 10:8 v super tie-breaku.

Nejvýše nasazená Kvitová získala ve finále od stavu 1:3 razantní hrou osm gamů v řadě. Za stavu 6:3, 4:1 byl zápas kvůli dešti na hodinu a půl přerušen. Pořadatelé už i připravovali přesun do haly, ale kurt se podařilo vysušit a zápas dokončit venku.

V dohrávce snížila Muchová na 3:4, ale víc nestihla. V chladném počasí ucítila bolest v pravé noze a v závěrečných dvou hrách nemohla běhat.

Je to pozitivní a jsem ráda, že to mám pořád v ruce, i po karanténě.

„Kája si něco udělala s nohou, tak to je mi líto. Jinak turnaj byl hezký a nebýt dneska toho počasí, tak to vyšlo parádně. Každý den jsem hrála, to je pozitivní a jsem ráda, že to pořád mám v ruce i po karanténě,“ řekla Kvitová v rozhovoru na kurtu.

Dvacetiletý Vrbenský, aktuálně 405. hráč dvouhry ATP, porazil na své cestě za triumfem ve čtvrtfinále turnajovou jedničku Jiřího Veselého (65.) a v semifinále Jiřího Lehečku (617.). V souboji s Kolářem (229.) rozhodl o výhře ve výměnách od základní čáry a mečbol proměnil bekhendovým returnem po čáře.

„Je to pro mě cenné vítězství. Porazil jsem dva žebříčkově lepší hráče. Jsem rád, že jsem získal tři výhry,“ řekl Vrbenský, který trénuje na Spartě.

Turnaj ve Stromovce byl první akcí pro domácí elitu na českém území po uvolnění opatření proti šíření nemoci COVID-19. Hrálo se bez diváků před televizními kamerami. Každý účastník obdržel za start 50 tisíc korun, z kterých přispěl na charitu dle vlastního uvážení. Vybraných 300 tisíc korun bylo napůl rozděleno mezi Nadaci Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charitu Praha.

Na tento zahajovací turnaj navážou další s názvem O trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta vždy pro 16 hráčů a hráček. Každý turnaj bude mít i kvalifikaci a dotaci 980 tisíc korun, z které vítěz obdrží 150 tisíc. První z nich by se měl hrát od 22. června ve Starých Splavech v rámci 19. ročníku Macha Lake Open.

Ještě předtím se odehraje úvodní díl soutěže družstev „Barvy pro budoucnost“. Na Spartě a na Štvanici je 1. kolo na programu 11. a 12. června. Na to naváže charitativní Tipsport Charity Cup, v kterém se proti sobě postaví týmy Karolíny Plíškové a Petry Kvitové, hrát by se mělo na Štvanici od 13. do 15. června.

Mezinárodní sezona okruhů ATP i WTA začne kvůli koronaviru nejdříve v srpnu.