reklama
CNN Prima News laboratoře

laboratoře

Výpis příspěvků ke štítku „laboratoře“

Jan Kulveit: Nerozhoduje pes, ale pán. PES štěkal včas, vláda reagovala pozdě

Aktualizováno

K chaosu, který panuje kolem přesunů ve stupních protiepidemického systému ČR – PES, se na Facebooku vyjádřil i jeho spoluautor Jan Kulveit. Kritizoval vládu, že se sama neřídí tím, co zavedla: „PES není a nikdy neměl být perfektním autopilotem, ale je to docela dobrý nástroj, který i po řadě ‚úprav šroubovákem‘ epidemii sice nebrzdí, ale pořád ještě doporučuje obezřetnější postup, než jaký MZ ČR v praxi volí. Nerozhoduje pes, ale pán,“ napsal Kulveit. Podle ministerstva ale nelze systém vyhodnocovat zcela roboticky.

Česká laboratoř má problém. Data o testovaných lidech si mohl přečíst kdokoliv

Osobní informace některých zájemců o test na covid údajně nebyly správně zabezpečené. Jednoduchým přepsáním internetové adresy soukromé laboratoře Prevedig tak lze zobrazit velmi citlivá data. Vedle jména, příjmení a adresy se jedná o rodné číslo, číslo občanského průkazu, mobilního telefonu nebo e-mailovou adresu. Poté, co na problém upozornila televize CNN Prima NEWS, začala laboratoř situaci řešit a slíbila nápravu.

Za hranice jen s osvědčením. Testy si lidé mohou zaplatit v nemocnicích nebo soukromých laboratořích

Soukromé laboratoře a nemocnice v Česku začnou vydávat lidem osvědčení potřebné pro překročení hranic. Takzvaný PCR test na koronavirus musí mít každý, kdo se vrací domů ze zahraničí. Pendleři jej musí absolvovat jednou za 14 dní a běžní cestovatelé musejí doložit potvrzení, které není starší než čtyři dny. Pokud ho nemají, musí do karantény. To vyplývá z nového nařízení vlády, které upravilo pohyb lidí přes hranice.

reklama