Bidenův syn figuroval ve výzkumu smrtelných virů na Ukrajině, tvrdí britští novináři

Moskva tvrdí, že syn amerického prezidenta Hunter Biden pomáhal na Ukrajině financovat program na vojenský výzkum biologických zbraní. Ačkoliv se podobná vyjádření Rusů považovala za součást propagandy, která má ospravedlnit útok na Ukrajinu, e-maily, které má k dispozici web Daily Mail, naznačují, že by ruská tvrzení mohla mít pravdivý základ.

Velitel ruských sil proti jaderným, biologickým a chemickým hrozbám ve čtvrtek uvedl, že existuje projekt spolupráce mezi americkými vládními agenturami a ukrajinskými biologickými laboratořemi. Řekl také, že tyto aktivity financují lidé z blízkého okolí současné vlády. V této souvislosti zmínil investiční fond Rosemont Seneca, v jehož čele stojí právě Hunter Biden.

Většina západních expertů označila tyto výroky za bezostyšnou propagandu, která má ospravedlnit Putinovu invazi na Ukrajinu. Jenže Daily Mail nyní zveřejnil e-maily uniklé z Hunterova notebooku a jejich obsah je poměrně zajímavý. Podle webu ukazují, že syn amerického prezidenta pomáhal zajistit miliony dolarů pro společnost Metabiota, což je dodavatel ministerstva obrany USA specializující se na výzkum nemocí způsobujících pandemie. Ty by mohly být využity jako biologická zbraň, píše web.

Hunter Biden také zajistil kontakty mezi Metabiotou a ukrajinskou firmou Burisma, která se zabývá těžbou zemního plynu. Obě společnosti se měly podílet na vědeckém projektu, jehož součástí byly i vysoce zabezpečené biologické laboratoře na Ukrajině.

A přestože Metabiota má být společností poskytující lékařská data, její viceprezidentka Mary Guttieriová poslala Hunterovi v roce 2014 e-mail s popisem, jak by mohli „prosadit kulturní a ekonomickou nezávislost Ukrajiny na Rusku“, což je pro biotechnologickou firmu neobvyklý cíl, píše Daily Mail. E-maily a smlouvy, které redakce webu důkladně prozkoumala, naznačují, že Hunter hrál významnou roli v možnosti Metabioty provádět výzkum patogenu jen několik stovek kilometrů od ruských hranic.

Důstojník CIA: Je to zvláštní

Za nestandardní označil nabídku pomoci prosadit nezávislost Ukrajiny také bývalý vysoký důstojník CIA Sam Faddis, který měl možnost se s e-maily rovněž seznámit. „Vyvstává otázka, jaký je skutečný účel tohoto podniku? Je to velmi zvláštní,“ řekl pro Daily Mail.

Guttieriová zastávala vedoucí pozici v aktivitách společnosti Metabiota na Ukrajině a v říjnu 2016 se setkala s dalšími výkonnými činovníky společnosti a americkými a ukrajinskými vojenskými představiteli, aby projednali „spolupráci při sledování a prevenci zvláště nebezpečných infekčních nemocí, včetně zoonotických nemocí na Ukrajině a v sousedních zemích“, cituje Daily Mail zprávu Vědeckého a technologického centra na Ukrajině z roku 2016.

V té době Hunter pracoval jako člen představenstva ukrajinské plynárenské firmy Burisma, kterou vlastní bývalý ministr a ukrajinský oligarcha Mykola Zlochevsky. Tento miliardář byl v minulosti mimo jiné vyšetřován pro podezření z korupce.

Čtyři dny po e-mailu Guttieriové napsal Hunterovi výkonný ředitel Burisma Vadym Požarskyj. V e-mailu se o projekt velice zajímal a ptal se, jaké partnery Metabiota na Ukrajině přesně hledá. Bývalý agent CIA uvedl, že pokus o vytvoření partnerství mezi Metabiotou a Burismou je záhadné a hlavně znepokojující odhalení. „Jeho otec byl viceprezidentem Spojených států a měl na starosti vztahy s Ukrajinou. Tak proč byl Hunter nejen v představenstvu podezřelé ukrajinské plynárenské firmy, ale také se spojil se společností pracující na výzkumu biologických zbraní?“ nechápe Faddis.

Smrtící patogeny v rukou Rusů?

„Jde o zjevný pokus ruské propagandy využít té situace. Ale to nic nemění na faktu, že se zdá, že je zde něco, co je potřeba prozkoumat. Pozice ministerstva obrany je taková, že nejde o nic nekalého, ​​že je to výzkum týkající se včasného varování před pandemií. Nevíme jistě, že se to vše dělo. Otázkou ale stále zůstává: Proč je středem toho všeho Hunter Biden? Zdiskreditovaný syn viceprezidenta a chlapík bez zjevných dovedností, zato se závislostí na kokainu,“ pokračuje Faddis.

Když ruská armáda před měsícem vtrhla na Ukrajinu, projekt se stal velkým problémem. Metabiota totiž na Ukrajině pracovala pro Black & Veatch, dodavatele amerického ministerstva obrany s vazbami na vojenské rozvědky, jenž na Ukrajině vybudoval zabezpečené laboratoře, které zkoumaly smrtící nemoci a biologické zbraně, tvrdí Daily Mail.

V březnu podle webu američtí představitelé varovali Kongres, že se ruské síly mohou snažit získat kontrolu nad těmito „biologickými výzkumnými zařízeními“, což vyvolalo obavy, že by se do ruských rukou mohly dostat smrtící a dokonce upravené patogeny.

Požarskyj ve svém e-mailu Hunterovi také uvedl, že se s takovými biologickými výzkumnými projekty již setkal ve funkci vládního úředníka a tvrdil, že B&V pracovala na „podobných nebo stejných projektech“, jako obsahuje navrhovaná smlouva pro Metabiotu.

Vazby i na institut ve Wu-chanu

Vládní záznamy o výdajích podle Daily Mailu ukazují, že americké ministerstvo obrany udělilo mezi únorem 2014 a listopadem 2016 společnosti Metabiota kontrakty ve výši 18,4 milionů dolarů, přičemž 307 091 dolarů bylo vyčleněno na „ukrajinské výzkumné projekty“.

Americká Agentura pro snížení rizika hrozeb (DTRA) také v roce 2010 pověřila společnost B&V vybudováním laboratoře úrovně 3 biologické bezpečnosti v Oděse, která „poskytla vylepšené vybavení a školení pro efektivní a bezpečnou identifikaci zvláště nebezpečných patogenů“, píše Daily Mail. Takové laboratoře se používají ke „studiu infekčních toxinů, které se mohou přenášet vzduchem a způsobit potenciálně smrtelné infekce,“ cituje web americké ministerstvo zdravotnictví.

B&V získala v roce 2012 další pětiletou smlouvu v hodnotě 85 milionů dolarů.

Metabiota má také úzké vazby na virologický institut v čínském Wu-chanu (WIV), který je podezřelý ze zavinění epidemie koronaviru.

Rusko v březnu několikrát zopakovalo, že Ukrajina s podporou amerického ministerstva obrany na svém území provozuje laboratoře na výrobu biologických zbraní. Sám ruský prezident Vladimir Putin minulý týden hovořil o „desítkách laboratoří na Ukrajině“, které „pod vedením a za finanční podpory Pentagonu“ experimentují s koronaviry, antraxem a cholerou. Moskva to ale nijak nedoložila a Západ tvrdí, že se jedná jen o dodatečnou záminku pro invazi na Ukrajinu a že použití chemických či biologických zbraní hrozí naopak spíše ze strany Ruska.

Podle amerického listu The New York Times sestavil Bílý dům v tichosti tým amerických bezpečnostních činitelů, který má načrtnout scénáře, jak by Spojené státy a jejich spojenci měli reagovat, pokud by ruský prezident Putin –⁠ frustrovaný nedostatečným pokrokem na Ukrajině nebo odhodlaný varovat západní země před zasahováním do války –⁠ použil své zásoby chemických, biologických nebo jaderných zbraní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt
Soudy

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:34

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

23:58

Donbas bude opět ukrajinský, má jasno Zelenskyj

23:22

Prezident Putin ujistil rakouského kancléře Nehammera, že je připraven aktivně jednat s Ukrajinou o výměně vězňů

22:56

Za Trumpa by k válce nedošlo. Razil teorii mír skrze sílu, říká jeho poradce

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

Role Draculy se mnou hodně zamávala. Od zblbnutí mě zachránili kamarádi, přiznává Hůlka

Daniel Hůlka začínal jako operní zpěvák. Role v českém muzikálu Dracula mu ovšem změnila život. Ze dne na den se z něj stala muzikálová hvězda a jak sám přiznává, byly časy, kdy mu sláva stoupla do hlavy. Toto období prý ale netrvalo dlouho. Vrátit se zpátky na zem mu totiž pomohli jeho kamarádi. Hůlka se o tom rozpovídal v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Novinky kolem brutálního útoku v texaské škole. Policie vyčkávala i přes prosby o pomoc

Vedení texaské policie v pátek po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné rozhodnutí a příliš dlouho otáleli se zásahem proti střelci na základní škole ve městě Uvalde, který v jedné z učeben zastřelil 19 dětí a dvě učitelky. Téměř 20 policistů stálo více než tři čtvrtě hodiny před dveřmi učebny, v níž se střelec zamknul, a čekali na příchod zásahové jednotky pohraniční stráže. Až poté policisté vnikli dovnitř a pachatele zastřelili. Velitel zásahu se podle šéfa texaského ministerstva pro veřejnou bezpečnost Stevena McCrawa domníval, že děti v učebně nejsou v ohrožení.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

Vynalézavý senior vyřešil zdražování energie. Odmontoval elektroměr a jede „na sebe“

Svérázným způsobem vyřešil zdražování energií důchodce z malé vesnice na Tachovsku. Jako velký kutil vymyslel způsob, jak se obejít bez dodávek elektrické energie od distributorů. Bývalý truhlář musí vyjít s 11 tisíc vysokým důchodem a když mu přišlo navýšení záloh na elektřinu o 50 procent, rozhodl se k razantnímu kroku. V únoru si nechal odmontovat elektroměr.