Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil dvěma výrobcům, kteří pěstují maso v laboratoři, aby své produkty uvedli na trh. Úřad hodnotil situaci posledních pět měsíců, informoval web ABC News.
Vědci v USA se v poslední době čím dál více snaží přijít na způsob, jak získat maso bez zabíjení zvířat. Zároveň se snaží snížit emise skleníkových plynů. Kultivované maso pěstují v ocelových bioreaktorech ze zvířecích kmenových buněk. Vědci ho „krmí“ směsí tuku, cukru a kyslíku. Díky tomu vzniká skutečná masová tkáň, kvůli které není nutné chovat a porážet zvířata, což vítají hlavně ochránci zvířat, uvádí web ABC News.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Austrálii vyrobili karbanátek z dávno vyhynulého mamuta. Jak masová koule vznikla?
Schválení prodeje laboratorního masa, které posvětil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, je proto ve Spojených státech velkou událostí. „Je to zlomový okamžik, protože se to nikdy předtím v historii lidstva nestalo,“ řekla webu ABC News zakladatelka a generální ředitelka jednoho ze dvou schválených výrobců Uma Valetiová.
Nyní musí americké ministerstvo zemědělství rozhodnout, jak se bude toto maso označovat. Poté již nic nebude stát v cestě tomu, aby laboratorní maso zamířilo do restaurací a obchodů. Tuto snahu podpořil i prezident Joe Biden. Ten v září podepsal nařízení, podle kterého má ministerstvo zemědělství podporovat alternativní zdroje potravy, jak připomněl server ABC News.
Laboratorní maso si nicméně mohou lidé podle webu BBC objednat například v restauracích v Singapuru. Kuřecí „maso“ si tam vychutnáte jako nugetky.