CNN Prima News Latinská Amerika

Latinská Amerika

Výpis příspěvků ke štítku „Latinská Amerika“

Veselé Vánoce a nestaňte se komunisty. Argentinský Trump „přeje“ lidem s baseballovou pálkou

Velmi kuriózní vánoční poselství věnoval svému národu nový argentinský prezident Javier Milei. Excentrický politik na sociální síti prostřednictvím svého účtu, který využíval pro volební kampaň, sice popřál občanům hezké svátky, ale zároveň varoval, aby neinklinovali ke komunismu. Místo s vánočním stromkem v tematickém oblečení se k tomu vyfotil s baseballovou pálkou. Mezi okolními státy Latinské Ameriky jsou země s krajně levicovým zaměřením, tím pádem může takové vyjádření rozpoutat diplomatickou bouři.

Rusko versus žížaly. Mají stejný podíl na světové produkci potravin, tvrdí vědci

Žížaly jsou natolik zásadní pro světovou produkci potravin, že jejich podíl je z globálního hlediska zhruba stejný jako u Ruska. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v odborném časopise Nature Communications, podle které jsou tito kroužkovci zodpovědní za 140 milionů tun jídla ročně. Rusko, jeden z největších producentů potravin na světě, loni vypěstovalo 150 milionů tun obilí, napsal deník The Guardian.

USA v ohni migrační krize. Úřady zadrží tisíce lidí denně, na vině jsou prý pašeráci

Spojené státy čelí v posledních týdnech bezprecedentní migrační vlně. Pohraniční stráž každý den zadrží několik tisíc lidí. Podle amerických úřadů za tím stojí pašeráci, kteří rozdmýchávají migrační krizi, aby mohli skrýt své vlastní ilegální aktivity. Mexiko se mezitím dohodlo s USA, že ilegální migranty bude ještě usilovněji deportovat, píše CNN.

CNN: Žiletkový drát, shazování do řeky i zákaz pití. Migranti na hranicích USA bojují o život

Hranice mezi americkým státem Texas a Mexikem platí za jednu z nejvytíženějších lokalit pro nelegální přechody migrantů z Latinské Ameriky do Spojených států. Místní pohraničníci mají o práci postaráno. Zaráží však postupy, jež Texas proti nelegálním migrantům, kteří se často pokoušejí do USA dostat po řece Rio Grande, používají. Žiletkové dráty ve vodě, shazování migrantů zpět do řeky, či dokonce zákaz dávat v tíživém horku migrantům jakékoliv tekutiny, to je jen pár věcí, které texaští pohraničníci činí. Obětmi opatření jsou mnohdy i děti, informaci přinesl web CNN.

Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak

Zahraniční turisté ve velkých českých městech se nestačí divit. Nejeden podnik otočil zostra kormidlem a přestal přijímat bezhotovostní platby. Řada lidí, která cestovala po republice s lehkou peněženkou, musí nyní vybírat hotovost v bankomatech, jinak mají smůlu. V Evropě i jiných částech světa je přitom trend opačný – kde to jde, tam se zavádí platby kartou či chytrými zařízeními. V řadě evropských metropolí je hotovost úplně pasé, kartou se dá pohodlně platit také na Novém Zélandě či v Kolumbii. Na bezkontaktní transakce naskakuje také Japonsko, které historicky patřilo k „hotovostním baštám“.

Masakr v salvadorských kriminálech se vymkl kontrole. Vězni líčí otřesné metody dozorců

Mučení elektrickými výboji, bití, škrcení, týrání hlady a žízní. To jsou dnes obvyklé metody dozorců v salvadorských kriminálech, upozorňuje lidskoprávní organizace Cristosal. Dodává, že nejméně 153 vězňů zemřelo bez řádného soudu během posledního roku od chvíle, kdy režim prezidenta Nayiba Bukeleho vyhlásil nesmiřitelnou válku gangům, které dlouhodobě terorizovaly obyvatelstvo. Boj proti organizovanému zločinu v této latinskoamerické zemi se ovšem zcela vymkl kontrole, zdůrazňují obhájci lidských práv.

Další špionážní balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. Asi vítr a vyšší moc, reaguje Čína

Aktualizováno

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom informovala stanice CNN a zahraniční tiskové agentury. Už v pátek americké úřady informovaly, že už několik dní pozorují čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru Spojených států. Úřady uvedly, že „jistě“ jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad citlivými vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení. Čína uvedla, že incidentu lituje, a balón označila za meteorologický.